Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Заповіт Т. Шевченка - патріотичний гімн

Заповіт Т. Шевченка - патріотичний гімн

Назва:
Заповіт Т. Шевченка - патріотичний гімн
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
1,66 KB
Завантажень:
49
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Заповіт Т. Шевченка - патріотичний гімн
«Заповіт» Тараса Шевченка є бойовою програмою для закріпаченого народу, неповторним поетичним заповітом у світовій літературі.
Твір був написаний у грудні 1845 року, коли Шевченко лежав хворий у Пере-яславі у знайомого лікаря А. Козачковського. Літературознавець Г. Нудько пи-сав, що хоч поштовхом до написання вірша була тяжка хвороба автора, проте «причини, що породили твір, крилися в тій суспільно-політичній дійсності, яку спостерігав і вивчав поет у 30—40-х роках...»
Вірш починається звертанням поета до народу. У ньому висловлюється пал-ка любов до трудящих, до рідної землі, віра в те, що пригноблені повстануть, розірвуть кайдани і побудують нове суспільство. Спочатку автор ніби спокійно висловлює своє бажання бути похованим на могилі, серед широкого українсько-го степу. Він хоче:
Щоб лани широкополі,
І Дніпро, і кручі
Було видно, було чути,
Як реве ревучий.
Дніпро тут символізує могутність народу. Автор замість звичайного «реве Дніпро» використовує тавтологію «реве ревучий», щоб надати образові силь-нішого звучання, щоб підготувати читача до сприйняття думки про повстання. І одразу ж після змалювання картин природи звучить заклик до повстання:
Поховайте та вставайте,
Кайдани порвіте
І вражою злою кров'ю
І Волю окропіте.
Усі дієслова цього уривку стоять у наказовому способі, виражаючи волю ав-тора, який спонукає інших до дій. Висловлюється впевненість у тому, що все це буде здійснено, що народ обов'язково повстане й розірве віковічні кайдани. Наприкінці вірша Т. Шевченко звертається до майбутніх поколінь, він ніби пе-реноситься в нове суспільство, в якому не буде неволі й рабства. Нову сім'ю народів поет називає великою і вільною. У «Заповіті» звучать нотки й суму, й гордості, а найбільше — віри в перемогу, в те, що завтрашній щасливий день неодмінно настане, а щастя прийде тоді, коли Дніпро «...понесе з України у си-нєє море кров ворожу».
Мріє Т. Шевченко, як і О. Пушкін у поезії «Я пам'ятник собі воздвиг неру-котворний...», прийняти шану від майбутніх поколінь. Він пише:
І мене в сім'ї великій,
В сім'ї вольній, новій,
Не забудьте пом'янути
Незлим, тихим словом.
У поезії «Заповіт» відчувається сила народу, віра в його безсмертя, впевне-ність у неминучій перемозі. Т. Шевченко не тільки висловлює мрію про майбут-нє, а й прагне уявити його собі, закликає до революційної боротьби.

Завантажити цю роботу безкоштовноРеферат на тему: Заповіт Т. Шевченка - патріотичний гімн

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок