Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Левко Лепкий

Левко Лепкий

Назва:
Левко Лепкий
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,02 KB
Завантажень:
467
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.2


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Композитор, публіцист, поет, прозаїк, редактор, видавець, художник, просвітницький діяч. Левко Лепкий народився 7 грудня 1888 р. в с. Поручин, нині - Бережанського району. Закінчив Бережанську гімназію, вчився у Львівському університеті. Був одним із організаторів легіону Українських Січових Стрільців, його Пресової Кватири. Воював у цьому легіоні, потім в УГА. Після війни був директором видавництва "Червона Калина” у Львові, співпрацював у музичному видавництві “Сурма”, видавав і редагував журнали “Комар”, “Будяк”, “Жорна”.
Одним із найвідоміших творів Л. Лепкого-композитора стала музика до вірша свого брата Богдана “Чуєш, брате мій...“, написана в 1914 р. Під назвою “Журавлі” ця пісня ввійшла в історію, стала народною. Левко Лепкий - автор стрілецьких пісень “Ой видно село”, “Коби скорше з гір Карпатів”, “Маєва нічка”, “Бо війна війною”, “Казала дівчина”, романсу “Колись, дівчино мила” та інших вокальних творів. Під час боїв за Львів, у січні 1919 р., Л. Лепкий написав хоровий твір патріотичного звучання “Група “Схід”, а в липні 1919 р. - “Ми йдемо вперед”. Відомою є пісня “Гей там, у Вільхівці”, створена разом з Р. Купчинським у жовтні 1919 р.
Лев Лепкий є автором сценічної картини “Сон Івасика” (1922), оповідань, фейлетонів, літературно-критичних статей, розвідок з історії січового стрілецтва, мемуарів. Виступав під власним прізвищем та псевдонімами Оровець, Льоньо, Швунг, Зиз, Зазик, Леле та ін. Ініціатор (разом з художником І. Іванцем) введення стрілецької шапки-мазепинки, т. зв. “зубчатки на ковнір” і відзнак на рукавах, що в 1918 р. були прийняті для УГА.
Також розробив проект пам’ятника полеглим Українським Січовим Стрільцям на цвинтарі у Винниках біля Львова. Монумент зберігся до наших днів.
У 1939 р. Л. Лепкий емігрував до Кракова, де працював у редакції газети “Краківські вісті”, в 1944 р. переїхав до Відня, звідти - в Баварію (Німеччина). 1949 р. емігрував до США. Тут опублікував повість Б. Лепкого “З-під Полтави до Бендер"(1955), а також частину своїх спогадів під назвою “Дещо про молодість Б. Лепкого”.
Помер 28 жовтня 1971 р. в м. Трентон (США). Ім’я Л. Лепкого живе і житиме в його піснях та інших творах. Уся його літературно-мистецька спадщина служить збереженню пам’яті про нашу героїчну історію.
Лепкий Левко (“Оровець”, “Льоньо”, “Швунг”, “Зиз”, “Зизик”, “Леле”; 07.12.1889, с. Поручин Бережанського р-ну Тернопільської обл. – 28.10.1971, США). Закінчив гімназію у Бережанах (1907 р.). Вступив на теологічний факультет Львівського університету, але згодом пере-йшов на правничий, активно включився у життя студентських організацій у боротьбі за український університет. Незабаром переїхав до Кракова, де вивчав теорію та прак-тику малярства у Краківській академії мистецтв. Тут організовував виїзди студентських аматорських гуртків із концертами й теат-ральними виставами на Буковину, до Німеччини й Австрії, де пра-цювало багато українців на фабриках і в селянських господарствах.
Організатор “Січі” на Бережанщині, допомагав в організації “Бориславської Січі”. Коли виникла потреба однострою військового зразка, то було прийнято запропоновану Л. Лепким модель. Окремі елементи із проекту Л. Лепкого було прийнято 1918 р. для одно-строю усієї УГА. Від початку Першої світової війни в Легіоні УСС, згодом керував кінною сотнею, а також разом із Р. Купчинським, М. Голубцем, М. Гайворонським, О. Назаруком, Ю. Шкрумеляком, В. Бобинським та ін. організував “Пресову кватиру” УСС. Писав статті на військові теми, описи боїв, воєнні стрілецькі пісні разом із Р. Купчинським і М. Гайворонським, що стали улюбленими не тільки серед січових стрільців, а й серед на-родних мас і вийшли пізніше окремим виданням. Активний співпробітник Пресової Кватири УСС, зокрема разом із Романом Купчинським, Іваном Балюком та Василем Дзіковським творив групу поетів та літераторів Кватири в полі, мав ступені підхорунжого і четаря УСС.
Входив до першого штабу Ордену Залізної Остроги в УСС, як Великий Майстер Церемоній.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Левко Лепкий

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок