Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Г.Й.Насмінчук Біблійний контекст «Євангелія від Томи» Романа іваничука

Г.Й.Насмінчук Біблійний контекст «Євангелія від Томи» Романа іваничука

Назва:
Г.Й.Насмінчук Біблійний контекст «Євангелія від Томи» Романа іваничука
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,19 KB
Завантажень:
222
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 821.161.23.09
Г.Й.Насмінчук Біблійний контекст «Євангелія від Томи» Романа іваничука
У статті розглянуто ідейнотематичні та стильові особливості освоєння і переосмислення євангельського сюжету сучасним письменником, наголошено на історичних, світоглядних та філософських джерелах роману «Євангеліє від Томи». Відзначено особливості осмислення Р.Іваничуком біблійної історії у її співвіднесенні з історією праукраїнських земель та животрепетними проблемами сучасності.
Ключові слова: літературний контекст, апокриф, містифікація, хронотоп.
Зрілість і повносилля літератури засвідчує наявність у ній великою епічного твору на біблійну тему. І хоча в сучасній українській літературі ще бракує твору на зразок тетралогії Т.Манна «Йосиф і його брати», біблійний канон усе частіше стає однією з найважливіших складових історіософської концепції митця, коли йдеться про осмислення складної і суперечливої доби порубіжжя. Роман РІваничука «Євангеліє від Томи», який має безперечні зв'язки з класичними розробками світових тем і мотивів, засвідчує широкі можливості осмислення суто нинішніх проблем і процесів національноідеологічного характеру. Тут письменник звернувся до часу активної діяльності Ісуса Христа і його апостолів, пов'язавши біблійну історію з проблемами проникнення християнства на землі сучасної України.
Християнство як державна релігія утвердилося в УкраїніРусі при Володимирі Великому. І про ці події маємо чимало видатних історичних творів, починаючи від Ф.Прокоповича і закінчуючи Ю.Опільським, Б.Лепким, С.Скляренком, П.Загребельним, Н.Дзюбенко. Однак, вдавшись до аналогії з Римом, куци християнство йшло десь три століття, не буде вигадкою припустити, що в Україну християнські ідеї проникали значно раніше. Як зазначає І.Огієнко, «українські племена зазнали християнства з найдавнішого часу, можливо, що ще з віку апостольського» [10, с.7]. Про це пише і знаний історик українського зарубіжжя Ісидор Нагаєвський. Піддаючи сумніву гіпотезу про «наглу появу» християнства в наших землях у IX столітті, вчений також схиляється до думки, що «за гірчичним зерном св. Євангелії в Україні треба шукати вже в часах св. Апостолів. Літописець Нестор передав нам народній переказ про благословення Київських гір святим Апостолом Андрієм Первозваннпм, але довкруги цього переказу зчинилися такі дискусії й викликали таку контро версію, що деякі дослідники зачисляли цю справу до чисто легендарних оповідань...» [9, с.321].
Роман «Євангеліє від Томи» виріс на бінарній опозиції вірасумнів. Це фіксує і його побудова. Перша частина має назву «Віра», друга «Бунт». Ця опозиція чітко маркована: з одного боку апостол Андрій, який «з першої зустрічі визнав Ісуса спасителем і став апостолом первозванним» [4, с.29], а з другого Тома, прозваний Невірним (Невіруючим) за те, що не увірував у вознесіння Христове, і «не спослав на нього Господь вогненного язика».
Основним джерелом знання про Тому є Євангеліє від Іоанна. Тут зокрема йдеться про те, що Томи (Хоми, Фоми), одного з дванадцятьох апостолів, не було з учнями, коли до них приходив воскреслий Ісус Христос. А відтак Тома відмовився повірити у во скреслого Бога, аж поки сам не побачить ран від гвіздків і не вкладе в них пальців своїх. Через вісім днів Ісус Христос прийшов до учнів своїх і запропонував Томі торкнутися ран своїх, дорікнувши: «Тому ввірував ти, що побачив мене? Блаженні, що не бачили й увірували!» [7, с.20].
Скептицизм Томи породив чимало літературних версій, серед яких одна з найяскравіших в українській літературі оповідання «Апостоли» Віктора Петрова (Домонтовича). Скупа євангельська характеристика Томи доповнюється усіма відомими засобами творення образу, насамперед авторським словом: «Весь народ у Галилеї вірив в Ісуса як в пророка, Месію, царя, Сина Божого.
Тільки Хома не вірив. У нього не було наївної й щирої, подитячому радісної, безпосередньої віри, як у Петра.
Замість славити він перевіряв. Замість дивуватися перепитував. Зіставляв. З'ясовував. Розшукував свідків» [11, с.81]. Але сумніватися не означає зрадити.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Г.Й.Насмінчук Біблійний контекст «Євангелія від Томи» Романа іваничука

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок