Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Структуралізм і літературознавство

Структуралізм і літературознавство

Назва:
Структуралізм і літературознавство
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,94 KB
Завантажень:
251
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат
На тему:
„Структуралізм і літературознавство”


Структурний аналіз художніх оповідних текстів.
Перша модель структурного аналізу оповідного тексту.
Структуралізм виходив з того, що неусвідомлена діяльність розуму полягае в наданні форм змістові, ці форми однакові для вcix типів мислення i виявляються в символічному функціонуванні мови. Тому Необхідно підійти до підсвідомої структури», що лежить в основі кожної інституції, писав Леві Строг. Вперше аналіз «підсвідомої структури» здійснив російський вчений-фольклорист В.Пропп у своему дослщженш «Морфологія казки» (1928). Вивчаючи чарівні казки, він помітив, що суть їх пов'язана не з персонажами, які лише по-новому позначаються (Морозко, Кощій, ведмідь та iн.), а з тим, що piзнi персонаж1 здійснюють однакові вчинки. Згодом Пропп став аналізувати й iншi казки з позиції дій персонажів загалом. Так шляхом входження в матеріал, а не шляхом абстракції, народився простий метод вивчення казки за вчинками дійових oci6, які він назвав функціями. Поняття «функція» — як вчинок дійової особи, трактова-ний з огляду на його значения для розвитку дії, — стало одним i3 найголовшших в аналітичному метод1. Пропп також помігив, що функції можна розмістити попарно. А в казці майже нічого нового не відбувається, вони однотипні за своєю будовою, за неймовірною різноманітністю розповідання прихована «певна єдність»: «Виявилося, що функцій мало, форм ix багато, послідовн1сть функщй завжди однакова, тобто постала картина див-ної закономірност1». На цій підставі він зробив висновок, що в основі чарівних казок реально icнyє невиди-ма композиційна схема, що якнайрізноманітніше реалізується в оповіді. Так через дослідження матеріалу був народжений самим матеріалом метод вивчення оповідних жанр1в за функціями дійових oci6. Цей метод i став першою моделлю структурного анал1зу.
Дослідження В.Проппа з'явилося на тлі розгортання російської формальної школи у літературознавстві, яка в oco6i її провідних теоретиків (В.Шкловський, Б. Ейхенбаум, Ю. Тинянов, Р. Якобсон) прагнула подолати інтуїтивізм у науці про літературу, вказавши на обмеженість та недоліки психолойчної та культурно-icторичної шкіл. Сформулювавши власне бачення об'екта дослідження, згідно з яким літературознавство не повинно вивчати психологію людини, соціальну та метафізичну проблематику тощо, оскільки це є об'ектом і інших досліджень, формалісти вважали за необхідне відднайти літературний об'ект, так званий чистий літературний факт, «літературність» — те, що робить твip літературним твором. Літературознавчим об'ектом ста-ла динамічна формальна конструкция розповідання. Фабула i сюжет співвідносилися як анонімна істор1я, що переходить з одного тексту в шший, не становлячи особливого інтересу, та індивідуальна робота з ii розпо-відання. Сюжет, по cyтi, деформує фабулу, щоб зробити її відчутною.
В. Шкловський вважав, що зм1ст літератури повин-на становити еволюція літературних форм. Концептуальним принципом художньої побудови вважали затрудненість, тобто відчуття форми, що й мобілізує читацьку активність, а домінуючим стимулом художньої діяльності — полеміку з попередниками, відштовхування від вже виявленої форми, стереотипних художнix прийом1в тощо. Формальний анал1з став основою наукової поетики, яку протиставляли інтерпретації — інтуїгивному осмисленню твору. Сформульован1 Проп-пом принципи постформального (структурного) дослі дження підтримали французькі структуралісти, які трактували їx як концепцію «єдиної казки» i «ланцюга вapiaнтів».
Критично i продуктивно засвоївши відкриття Проп-па, JIeвBi-Строс вважав, що воно викликатиме захоплення i безмежну вдячність структуралістів, які були його послідовниками, часто caмi того не відаючи. У Франції л1тературознавчий структуралізм став основою «нової критики» — загального лігературознавчого руху 60-х рок1в XX ст., до якого ввійшли феноменологічна крити-ка, фройдистська «психокритика», «генетичний струк-турал1зм» та ншi напрями. Невдовзі цей літературознавчий авангардизм охопив усю Європу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Структуралізм і літературознавство

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок