Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Особливості художньої манери чеського письменника Ярослава Гашека. Роман-епопея “Пригоди бравого вояка Швейка”

Особливості художньої манери чеського письменника Ярослава Гашека. Роман-епопея “Пригоди бравого вояка Швейка”

Назва:
Особливості художньої манери чеського письменника Ярослава Гашека. Роман-епопея “Пригоди бравого вояка Швейка”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,90 KB
Завантажень:
69
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат
на тему:
Особливості художньої манери чеського письменника Ярослава Гашека. Роман-епопея “Пригоди бравого вояка Швейка”


Творчість Гашека тривалий час вважали “низьким стилем”, зізнаватися в її читанні у вишуканому суспільстві було не прийнято. А крім того, вважали, що описаний у “Швейку” портрет стереотипного чеха занадто вже примітивний і не гідний поваги. Серед празьких інтелектуалів 20-х рр. минулого століття відкрито зізнавалися у своїй симпатії до Швейку лише одиниці, зате серед них були Макс Брод і Франц Кафка. І тільки згодом у Швейку побачили сатиру загальнолюдську, а не лише вузьконаціональну.
Ярослав Гашек - дивний письменник. Сучасникам навіть здавалося, що він не цілком серйозно відноситься до літературної творчості і займається нею, немов не бажаючи занадто перетруджувати себе. Він не схильний був просиджувати над рукописами дні і ночі. Не визнавав ні планів, ні чернеток і писав усе відразу набіло. Написаного практично не правив і взагалі волів проводити велику частину часу не над листом паперу, а на людях, у богемних компаніях, у мандрівках і т.д. У літературних колах Гашека довго не хотіли визнавати своїм, а тим часом пройде яких-небудь два десятиліття з моменту появи його перших оповідань, і цей "недбалий" письменник створить роман, що одержить найширшу популярність в усьому світі. Бертольт Брехт запише у своєму щоденнику: "Якби хто-небудь запропонував мені вибрати з художньої літератури нашого століття три твори, що на мій погляд представляють світову літературу, то одним з таких творів були б "Пригоди бравого вояки Швейка" Я.Гашека".
Цей парадокс має своє пояснення. Силу Гашека-письменника складало саме те, що іншим здавалося його слабістю. "Потрібно вміти не писати, а бачити, писати це вже наслідок", - помітив один раз А. де Сент-Екзюпері. Мало хто бачив стільки, скільки довелось побачити Гашеку. Він був воістину одержимий пристрастю пізнавати світ і людей. Ця пристрасть вела його від домашнього вогнища, кидала в ризиковані пригоди, живила інтерес до усього незвичайного, будила в ньому інстинкт перелітних птахів, кликала в далекі країни. Усе своє життя він провів на людях. При цьому його відрізняла разюча жвавість реакції на все, що відбувалося навколо, завдяки чому саме творче осмислення побаченого як би зміщене в нього безпосередньо на момент сприйняття. Робота за письмовим столом була лише заключним актом творчості. Воно продовжувалося безупинно. Саме його життя перетворилося у творчий процес. До всього іншого Гашек мав незвичайне почуття комічного, тим "подвійним зором", що дозволяє одночасно бачити лицьовий і зворотний бік медалі, "видимість" і сутність.
В довоєнні роки Гашеком були написані сотні оповідань, нарисів, фейлетонів, гуморесок. У 1911 році в його розповідях уперше з'явилося й ім'я бравого солдата Швейка. Але самим великим його довоєнним здобутком стала "Політична і соціальна історія партії помірного прогресу в рамках закону", створена слідами знаменитої буфонади. З винятковим гумором автор розповідав у ній про пригоди безжурної гашекової компанії. Книга включала також кілька десятків шаржів на учасників і сучасників "руху". Усі вони були виведені під власними іменами. Твір обіцяв пролунати як веселий і гучний виклик і офіційним уявленням, і існуючим порядкам, і наївним політичним ілюзіям, і міщанському самолюбству. Однак видавець, що взявся в 1912 році випустити книгу, зрештою так і не зважився це зробити, і вона побачила світ, якщо не вважати окремих розділів, лише півсотні років потому - у 60-і роки.
Самим бурхливим періодом, насиченим драматичними подіями, стали в житті Гашека роки першої світової війни. Протягом п'яти років він виявився зв'язаним з армійським середовищем, брав участь у боях, знаходився в таборах для військовополонених, служив у трьох, зовсім різних арміях. Не раз саме його життя висіло на волоску. Був випадок на австро-російському фронті, коли він повернувся з нічної розвідки з простреленим кашкетом. Він залишився непошкоджений у кровопролитних боях під Сокалем, у яких був убитий чи поранений кожен другий з учасників цієї битви.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Особливості художньої манери чеського письменника Ярослава Гашека. Роман-епопея “Пригоди бравого вояка Швейка”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок