Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> ШОТА РУСТАВЕЛІ

ШОТА РУСТАВЕЛІ

Назва:
ШОТА РУСТАВЕЛІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,01 KB
Завантажень:
368
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
РЕФЕРАТ
на тему:
ШОТА РУСТАВЕЛІ


ШОТА РУСТАВЕЛІ
(рр. народження і смерті невідомі)
Шота Руставелі — видатний грузинський поет XII століття, автор славнозвісної поеми «Витязь в тигровій шкурі» (інша назва «Витязь в барсовій шкурі»). Невідомо точно де,— чи в караязькому степу, над притоками Кури, чи в долині месхетських гір, чи під склепінням феодального замку вельможних Багратіонів,— народилася дитина, якій доля дала безсмертя.
Народні перекази не одностайні щодо походження великого поета. Одні казали, що він родом із вельможної сім'ї, інші розповідали, що багатий дядько взявся виховувати бідного небожа, осиротілого ще з дитинства. Можливо, він народився в кінці 60-х або на початку 70-х років. Вірогідною датою його народження є 1166 рік. Як свідчать далі народні перекази, дядько постарався дати небожеві досконале для того часу виховання. Шота вивчився в одному з найбільших монастирів Месхетії — Зарзимі й був визнаний гідним продовжувати навчання в тодішній найвищій школі — в кахетинській академії в Ікалто.
Академія в Ікалто, заснована царем Давидом Будівником, була визначним осередком того часу. Вона згуртувала навколо себе цілий ряд вчених і філософів, які не тільки пересаджували на грузинський грунт, класичну мудрість Платона та Арістотеля, але й продовжували та розвивали філософську діяльність, що завмерла на той час у Візантії під тиском християнської реакції. Умови Грузії того часу давали більше волі вченим — продовжувачам класичної грецької філософії, що й сприяло появі таких філософів, як Іоанн Петріці, який познайомив грузинський народ з неоплатоніком Проклом, переклавши його «Союз», і який дав сам низку видатних філософських творів, ставши одним із найвидатніших представників грузинської філософської думки XII століття. На чолі цієї плеяди філософів і вчених стояв Арсеній Іколтоелі, який, за легендою і був учителем Шота в акашмії. Тут і почали формуватися зерна того неоплатонівського світогляду, що зміцніли в душі молодого поета від час його подальшого навчання в афінських та олімпійських монастирях Греції, куди виїхав Шота після закінчення академії в Ікалто. Важко сказати, що в цих переказах про шкільні роки Руставелі є правдою, а що створено народною уявою, проте сама поема свідчить про високу філософську освіченість поета, який був на рівні найпередовіших думок свого часу. З поеми видно, що подальша доля поета була міцно пов'язана з двором цариці Тамар, яка довершила процес об'єднання Грузії в одну централізовану державу, приборкавши самостійність дрібних феодальних володарів та створивши підвалини для того розквіту старої грузинської літератури, яка, крім славнозвісного Руставелі, мала ще таких поетів, як Чахрукадзе і Шавтелі, оди яких до цариці Тамар та її чоловіка Давида Сослані збереглись дотепер. Руставелі у своїй поемі згадує про також колись написані ним «непогане добрані оди» ва славу Тамар, але ці твори Руставелі не збереглися.
Професор Павел Інгороква перевірив, хто виїздив з Грузії до Єрусалима у Хрестовий монастир. Легенда вказує на єдиного славного грузина, близького до царського роду і до самої цариці Тамари тодішньої володарки могутньої Грузинської держави,— на її поета Шота Руставелі, себто Шота Руставського (той, хто походить з Руставі чи є володарем Руставського замку). Селищ із такою назвою є в Грузії кілька. Одне з них — у східній провінції, яка має стародавню назву Месхетія. Є й неподалік Тбілісі село Руставі. У XII столітті воно було феодальним володінням роду еретське-руставсіжих Баграінів — однією з гілок династії Багратіогов, яка тоді правила Грузією. Літописи, згадуючи про власників міст Ереті та Руставі — про цю провінційну парость царського роду, відзначали придворну кар'єру, яку зробив за часів цариці Тамари один з представників руставських Багратіонів — Шота: він — «даний, хто на початку ХІІІ століття мав у Грузії почесний титул мечурчлета – ухуцесі. Про нього збереглися певні історичні відомості, біографічні факти.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: ШОТА РУСТАВЕЛІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок