Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Пам'ять як поліхронологічна контактна зона в романі Т. Корагесана Бойла "Кінець світу"

Пам'ять як поліхронологічна контактна зона в романі Т. Корагесана Бойла "Кінець світу"

Назва:
Пам'ять як поліхронологічна контактна зона в романі Т. Корагесана Бойла "Кінець світу"
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,06 KB
Завантажень:
157
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
УДК 821.111 (73).09
Коваль М.Р., канд.філол.н., доцент, зав. кафедри української та іноземних мов Львівського регіонального інституту Національної академії державного управління при Президентові України
Пам'ять як поліхронологічна контактна зона в романі Т. Корагесана Бойла "Кінець світу"
На прикладі роману Т. Корагесана Бойла "Кінець світу " у статті аналізуються модуси індивідуальної й колективної пам 'яті в аспекті конструювання різних моделей історичного досвіду та мнемонічних наративів. Пам 'ять розглядається як культурний конструкт, що відіграє ключову роль у творенні ідентичності індивіда. Романний "ландшафт пам 'яті" характеризується розмаїтям мнемонічних наративів, що дозволяє тлумачити пам 'ять як поліхронологічну контактну зону.
The paper explores modes of individual and collective memory in T. Coraghessan Boyle's novel World's End as the reflection of various patterns of historical experience and mnemonic narratives. Memory is viewed as a significant cultural construction that performs a key role in identity construction. "Landscapes of memory " in the novel comprise a range of mnemonic narratives, whereas the latter allows for the interpretation of memory as a polychronological contact zone.Пам'ять, історія та ідентичність належать до чи не найбільш вживаних у культурології й літературознавстві останніх десятиліть понять. Вони лягали в основу різноманітних концепцій і теорій, ставали предметом наукових дискусій і спекуляцій. І це невипадково, адже, як слушно зауважував у своїй праці "Пам'ять, історія, забуття" П. Рікер, ХХ сторіччя "особливо обтяжене пам'яттю про насильство та страждання, і цей досвід важко передати адекватно" [1; 9].
Роман Т. Корагесана Бойла "Кінець світу" ("World's End") вийшов у світ у 1987 році, коли в американській літературі на вістрі моди були антидогматичність і плюралістичність постмодернізму з його радикальною іронією, тяжінням до множинності й ігрового експериментування, відкритістю та амбівалентністю. І хоча історична тематика в ці роки не втратила своєї звичної популярності - навпаки, підходи до неї урізноманітнились, - привернути увагу як критиків, так і читачів до твору, написаного у традиційній реалістичній манері, де історичний дискурс використовується лише як тло для естетизації морально-етичних і соціально- культурних питань, видавалось досить проблематичним. Тим прикметніше, що саме "Кінець світу" в тому ж 1987 році був удостоєний дуже престижної у США Фолкнерівської премії.
В одному з інтерв'ю напередодні виходу роману в світ Т. Корагесан Бойл говорив про те, що це буде твір про "the sins of the father, correspondences, the synchronicity of history, betrayal, turncoat-ism, and back-stabbing" [4; 248]. Не зовсім зрозуміло, що мається на увазі під "синхронністю історії", адже письменника цікавить власне діахронний зріз подій. Однак і синхронія, і циклічність, без сумніву, мають місце на наративному рівні, а також на рівні філософського дискурсу твору. З іншого боку, роман "Кінець світу" добре вписується і стає органічним продовженням традиції сімейної саги в американській літературі ХХ століття, насамперед, з точки зору персоналізації сприйняття історії через призму пам'яті. Предметом особливого інтересу в творі є актуалізація конфлікту між колективною та індивідуальною травматичною пам'яттю як важливого чинника в творенні ідентичності.
З посиленням уваги до проблеми ідентичності й, не в останню чергу, зростанням популярності ідей антропологічної школи, з кінця 1970-х пам'ять, зокрема, індивідуальна пам'ять, тлумачиться вже не тільки як психічний і психологічний феномени. Її починають інтерпретувати як соціально-культурний конструкт і пов'язують зі складними психологічно-культурними аспектами пошуку та самоусвідомлення ідентичності у найширшому сенсі цього поняття.
З іншого боку, нарація пам'яті - це реконструкція пережитого в наративних межах, що визначаються фізичним досвідом, культурними моделями пам'яті та особистості [2; 192]. При цьому пам'ять не може розглядатися як стійкий конструкт - вона змінюється під впливом цілої низки соціально-історичних, культурних та інших чинників, на чому й акцентує увагу роман "Кінець світу".

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Пам'ять як поліхронологічна контактна зона в романі Т. Корагесана Бойла "Кінець світу"

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок