Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Історія написання роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»

Історія написання роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»

Назва:
Історія написання роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,17 KB
Завантажень:
118
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.8


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Історія написання роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
Реформа 1861 р. та її наслідки привернули особливу увагу Панаса Мирного. Гнітюча атмосфера кріпосницької дійсності спонукала пись-менника до викриття її антигуманної суті, виняткової жорстокості.
Найважливішим для себе Панас Мирний вважав змалювання в ху-дожній літературі пореформеної доби — «голодної волі» для селянства. У художній творчості письменника проблеми, пов'язані з життям україн-ського селянства в пореформений період, стали центральними, їх літера-турна реалізація привела до появи цілого циклу творів, який становить кращу частину прозової спадщини письменника.
На весну 1872 року припадає задум Панаса Мирного написати ве-ликий твір про життя українського селянства до і після скасування кріпацтва. Прискоренню написання твору сприяли і певні обставини.
Минуло кілька місяців від того, як Панас Якович, двадцятидвох річний юнак, перебрався в Полтаву — зовні тихе, «благословенне» губернське місто. Та внутрішньо воно жило, як і вся країна, напру-женим очікуванням революційних бур і змін. Відгомін свіжих подій у Парижі — поява та загибель Паризької комуни — непокоїв пере-дову молодь, привертав її посилену увагу до соціальних проблем, ви-кликав рішуче заперечення непривабливої напівкріпосницької дійсності.
Працюючи в казенній палаті, письменник не мав достатньої можли-вості знайомитись із життям, побутом, думами селянства. А службові поїздки, хоч і обтяжливі, давали багатющий матеріал для творчості.
Весною 1872 року Панас Мирний перебував у службовому відряд-женні. Під час поїздки з Полтави до Гадяча хлопчик-візник роз-повів Мирному жахливу історію селянина Василя Гнидки, який вирізав сім'ю заможного козака, та що був засуджений до каторж-них робіт.
Особа Гнидки особливо зацікавила митця як «дуже цікавий суб'єкт» як задля етнографа, так І психолога. «Далі я вже не пам'ятаю.— писав він у «Подоріжжі од Полтави до Гадячого»,— що ми балакали з маш-таліром; знаю тільки, що цілу дорогу балакали, але все те Гнидка со-бою затер, зарівняв у моїй пам'яті; тільки сам зостався, як здоровен-ний іржавий цвях, забитий у білу гладеньку стіну мого спомину; ломив він мою голову і поривав думку розгадати його чудовну появу».
Панас Мирний, задумуючись над вчинками цієї людини, робить висновок: «На мій погляд, Гнидка — безталанна дитина свого віку, скалічений виводок свого побуту,— пригніченого усяким панством...— де все стало і стоїть нерухомо на однім місці, стояло, поки зачало гнити у самому корні. Де одно загнива, там починається інше заража-тись, і при вонючій духоті, яку розносить усе гниле, тяжке стає життя народженому, гірке воловодіння з цвіллю. І от починає воно боротьбу за своє місце за життя; почина розшукувати шляху. Де ж ти знайдеш його без освіти, де ти знайдеш його у тому широкоглядному мороці, який сповива усе й усіх? А тут устає таке питання: не я задавлю — мене задавлять!.. І кидається чоловік, як звірина, на все, купається в крові людській і знаходить в тім свою утіху, пораду для свого серця».
Почутий письменником випадок з життя ліг в основу повісті «Чіпка», над якою він працював протягом літа й осені 1872 року. Описаний цей випадок і в його нарисі «Подоріжжя од Полтави до Гадячого».
Повість «Чіпка» — перша редакція майбутнього великого со-ціально-економічного роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?», де автор зосередив головну увагу на постаті центрального героя тво-ру — Чіпки Варениченка. В повісті ще не були чітко окреслені сю-жетні ходи — історичні екскурси, розповіді про земство, царський суд, досить побіжно змальовувалося життя селян: Максима Ґудзя, Явдохи, Грицька, Христі.
Панас Мирний, здійснюючи намір показати, як соціальні умови руйнують особистість, творять із чесних людей «пропащу силу», опи-сував історію життя свого героя шляхом художнього узагальнення. Митець так добирав життєвий матеріал і на цій основі так його переосмислював, що створені ним картини стали достовірним ху-дожнім відтворенням епохи панування феодалізму, жорстокого гноб-лення народу і зародження стихійного протесту знедолених.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Історія написання роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок