Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> "Щоденник" О.Довженка - викривальний документ, звинувачувальний акт тоталітарній системі

"Щоденник" О.Довженка - викривальний документ, звинувачувальний акт тоталітарній системі

Назва:
"Щоденник" О.Довженка - викривальний документ, звинувачувальний акт тоталітарній системі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,32 KB
Завантажень:
526
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему:
"Щоденник" О.Довженка - викривальний документ, звинувачувальний акт тоталітарній системі (Урок).


Мета: Познайомити учнів з особливостями та змістом Довженкового "Що-денника". Закріпити вивчене про стиль цього митця. Виховати любов до України, формувати на основі прочитаного й опрацьованого національ-ну гідність і свідомість у старшокласників.
Хід уроку
І. Актуалізація і корекція опорних знань
1. Розкрийте образи батька та матері Сашка. Які проблеми піднімає автор
через образи старшого покоління?
Додаткове запитання: У чому полягає людини й природи у творі?
2. Проаналізуйте образи дідів Семена і Тараса, прабаби Марусини, дядька Самійла.
Додаткове запитання: Для чого служать засоби сміху у "Зачарованій Десні"?
3. В чому полягає глибока філософська думка автобіографічної кіноповісті О.Довженка?
Додаткове запитання: Як ви розумієте слова із "Зачарованої Десни": "Давно відомо вже, що сила страждання вимірюється не так гнітом зов-нішніх обставин, як глибиною потрясіння"?
II.Виклад нового матеріалу
Епіграфом візьмемо слова Є. Сверстюка: "Щоденники надаються до створен-ня мозаїчних картин: у них є перли і діаманти".
Нагадуємо вчителю, що наші конспекти не звільняють його від праці з текстом, причому від праці над текстом у співавторстві з учнями. Наші методичні поради й літературознавчі аспекти мають цінність лише як допоміжний матеріал на уроці, особливо на цьому, коли текст сам по собі сильніший від усіх наукових розвідок про нього. Оскільки більш-менш повно "Щоденник" Довженка видано аж у 1990 році, всі попередні видання - з пропусками-купюрами, а в бібліотеках не завжди г оста-точний варіант цього твору, мусимо подавати розлогі цитати, пояснювати, як і чому виник такий запис, як його треба розуміти. Це забирає багато місця у посібнику й закономірно, що ущемлює сам методичний апарат, не завжди дозволяє подати певну кількість запитань, які вчитель мусить поставити старшокласникам, залишає поза увагою певні аспекти твору, до яких словесник може підійти самостійно.
Золота сторінка в українській літературі - "Щоденник" О.Довженка - до ук-раїнського читача йшов довго, й досі не маємо права сказати, що дійшов, бо тільки у 2009 році літературознавці отримають повний доступ до архіву Довженка й, напевно, зможуть доповнити і цей його твір новими записами. "Щоденник" настільки потужний, відверто-щирий і безкомпромісний, що якби його автор не написав більш нічого, то й тоді увійшов би у досить невелику когорту найталановитіших і найчесніших українських митців.
Довженкові записні книги, які стали пізніше "Щоденником", особливі. Власне це не щоденник у стандартному розумінні цього слова - це молитва-розпач (через що Є.Сверстюк порівнює Довженків "Щоденник" з "Давидовими псалмами" Шевченка - О.С), це надсадно-тяжкі роздуми Майстра над мистецтвом, роздуми Патріота над долею України, роздуми Громадянина над майбутнім свого народу. У "Щоденнику" митець поділяє себе на власне "Я" - суто Довженка і на "Я" - ліричного героя. Деколи провести вододіл між цими двома "Я" надзвичайно складно. То лише у художньому творі, та й то при умові, що авторська позиція не завуальована, не прихована, письменник, не маючи можливості чи права підкреслити той чи інший змістовий нюанс, зобов'язаний так висловлюватися, щоб читач не менш уважно, ніж той, хто в театрі слухає актора, відчував зображуване. В іншому випадку автор не хоче й не мусить видавати себе дилетантові чи пересічному читачеві, а тому заплутує колізію, виставляючи напоказ лише те, що між автором і героєм є різниця, яка ж саме - в такому випадку не суттєво.
Коли читаємо "Щоденник" О.Довженка, мусимо пам'ятати, що людині, яка так прискіпливо вдивлялася в себе, було не 60 і не 70, щоб підводити підсумки, а всього тільки 45 років - вік зрілості, повноти сили й творчих планів. "Щоденник", як і весь архів О.Довженка, зберігається в ЦГАЛИ РФ (Москва). Право розпо-ряджатися всією спадщиною геніального кінорежисера належало дружині Ю.Солнцевій. Ще за життя вона заповіла дозвіл на публікування "Щоденника" двом літераторам - Олександрові Підсусі (Київ) та Юхимові Левіну (Москва), але обидва ненабагато пережили Солнцеву, за заповітом якої весь архів Довженка та її влас-ний, як і московська квартира Довженка, перейшли до адміністративного праців-ника "Мосфільму" Ірини Петрової.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: "Щоденник" О.Довженка - викривальний документ, звинувачувальний акт тоталітарній системі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок