Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Кіноповість О.Довженка "Україна в огні". Історія написання та "крем-лівське розп'яття" автора. Художні особливості твору

Кіноповість О.Довженка "Україна в огні". Історія написання та "крем-лівське розп'яття" автора. Художні особливості твору

Назва:
Кіноповість О.Довженка "Україна в огні". Історія написання та "крем-лівське розп'яття" автора. Художні особливості твору
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,84 KB
Завантажень:
569
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Кіноповість О.Довженка "Україна в огні". Історія написання та "крем-лівське розп'яття" автора. Художні особливості твору (Урок).


Мета: Належно опрацювати вершинний твір О.Довженка - "Україна в огні". Поглибити знання старшокласників про творчість О.Довженка та висо-кий рівень його кіноповістей. Закріпити вивчене про жанр кіноповісті, характеротворення, поетику. Виховати любов до рідного краю, націо-нальну гідність і свідомість, розвинути творчу уяву і вміння оптиміс-тично сприймати оточуючий світ.
Хід уроку
І. Актуалізація і корекція опорних знань
1. Проаналізуйте на основі "Щоденника" Довженкове ставлення до культури в Україні та її складників: мови, історії, пам'яток архітектури, образотворчого мистецтва.
Додаткове запитання: Як особисто ви ставитеся до епізоду з "ув'язне-ним музеєм"? Чому?
2. Розкрийте тему "Війна і українці" на основі "Щоденника" О.Довженка.
Додаткове запитання: Як показано жіночі трагедії під час війни? Чому автор "Щоденника" називає Україну Великою Вдовицею?
3. Що сказано в "Щоденнику" про репресії та винищення української нації?
Аналізуючи ставлення Довженка до цієї проблеми, користуйтеся цитатами.
Додаткове запитання: Чи згідні ви зі ставленням Левка Царя до злочинців взагалі й до проблеми примусового виселення людини в чужий край? Чому?
II. Виклад нового матеріалу
Епіграфом до уроку пропонуємо використати слова з "Щоденника: " Коли б можна було Іронію і Жалість зробити суддями і свідками злочинств епохи!"
На домашнє завдання одинадцятикласники мали виписати з "Щоденника" цитати про "Довженкову Голгофу" за "Україну в огні". Доречно, щоб вони зачитали вго-лос бодай кілька цитат. Після цього переходимо до конкретної роботи над твором.
Кіноповість "Україна в огні" була розпочата в часи відступу. Довженкознавці вважають, що задум написати сценарій про покинуту ворогам Україну в Довженка з'явився тоді, коли він довідався про здачу німцям Києва. У повному обсязі текст кіноповісті виринув із спецхранів лише кілька років тому, та й то, виявляється, Довженко все-таки згладжував кути й в основний текст не потрапило багато цікавих епізодів, які мали виразний антирадянський і антисталінський характер. Доцільно буде на уроці подати деякі вставки. Нагадаємо, що ми користуємося текстом "Укра-їни вогні", виданим разом зі "Щоденником" під одною обкладинкою у книзі "Укра-їна в огні" у видавництві "Радянський письменник" 1990 року й при потребі будемо посилатися на сторінки цього видання, не наводячи цитат з кіноповісті, лише доповнюючи їх неопублікованими фрагментами. Твір вражає страшною трагедією нашого народу, який разом з білоруським виніс найтяжчий хрест війни.
"Україна в огні" надзвичайно складна за будовою. Сюжетні лінії в ній не є безперервними, вони з'єднані темою війни, а ядро змісту стосується насамперед сім'ї Лавріна Запорожця. Сам О.Довженко пояснював структурні особливості свого твору так: "Тут всі сліди битви сценариста з письменником. Один закликав до строгого професійного рисунка сценарію, другий, вражений стражданнями народу, весь час поривався до розширення теми, розміркувань, ліричних відступів, — до авторської участі в громаді великих подій. Нехай вибачливий читач, мій сучасник і друг, не нарікає, коли вирощене мною невелике дерево не цілком гіллясте і струнке, коли багато гілок тільки відчувається, не встигнувши ще вирости серед небачених пожарів і катастрофічного грому гармат, що стрясають сьогодні нашу землю". У "Щоденнику" є кілька заготовок до "України в огні". В повоєнні роки, мріючи надрукувати свій твір, кіносценарист теж багато чого змінив і доповнив, поглибив, але й цього разу творові не судилося дійти ні до читача у вигляді книги, ні до глядача у вигляді фільму. Кіноповість розпочинається останнім мирним днем перед війною.
Яку подію святкує сім'я Запорожців? Про що свідчить приїзд усіх дітей?
Яку пісню виконують за столом і чому?
Як ставиться Лаврін Запорожець до початку війни? Чому негайно везе синів
до найближчого міста?
Чи можна назвати загибель Савки безглуздою? Чия вина в цій смерті – самого Савки, радянської пропаганди?
Як ви ставитеся до того, що Запорожець не відмовляється везти німців у
місто, коли вони скидають тіло його мертвого сина з воза? Як подібну ситуацію описав би не Довженко, а хто-небудь інший з радянських письменників і чому? На чиїй стороні була б правда у зображенні?
Треба допомогти старшокласникам збагнути, що старий Лаврін не тільки но-сить козацьке прізвище, не лише має запорізьку статуру, а є щось козацьке у його помислах і вчинках.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Кіноповість О.Довженка "Україна в огні". Історія написання та "крем-лівське розп'яття" автора. Художні особливості твору

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок