Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Організація обслуговування в ДІС

Організація обслуговування в ДІС

Назва:
Організація обслуговування в ДІС
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,41 KB
Завантажень:
273
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Контрольна робота
з предмета
„Організація обслуговування в ДІС”


План
Бібліотечні фонди – важливе джерело масової інформації.
Каталоги і картотеки – вторинне джерело масової інформації.
Бібліографічний огляд, як метод усної інформації читачів.
Технічні засоби механізації і автоматизації бібліотечних процесів.
Інноваційна форма масової роботи бібліотеки.


1. Масово-інформаційна робота в бібліотеці.
Важливим джерелом масової інформації читачів являються, перш за все, бібліотечні фонди при умові, що читачі мають до них відкритий доступ.
Переваги цього джерела – можливість безпосереднього зорового сприйняття, наочний вигляд друкованої продукції, оперативність обслуговування, можливість співставлення різних джерел – роблять відкритий доступ до фондів важливим засобом інформації. Специфічна особливість фондів з відкритим доступом до них заключається в тому, що в них зосереджені як первинні, так і вторинні джерела інформації, у вигляді при статейних і при книжкових бібліографічних списків.
При відкритому доступі до фондів збільшується їх обертаність, значно зростає книговидача.
Інформаційне значення відкритого доступу до фондів бібліотек оцінюється спеціалістами в цілому вище каталогів, бібліографічних покажчиків, книжкових виставок, бібліографічних довідок, оглядів літератури, наукових конференцій та нарад. Ефективність відкритого доступу до фонду як джерела інформації залежить, звичайно, від його складу, принципів комплектування і організації.
Каталоги і картотека являються важливим вторинним джерелом масової інформації читачів про фонди бібліотек. Вони розрізняються по структурі, за ступенем висвітлення фондів, за видами видань, за мовою та ін. Державні республіканські бібліотеки мають в наявності від 30 до 50 каталогів і картотек, обласні – 30-40. Серед різноманітних картотек найбільш характерними являються: картотеки журнальних і газетних статей, рецензій, персоналій, виконаних бібліографічних довідок, краєзнавча, тематична. Об'єднання каталогів і картотек в систему дозволяє перебороти одноаспектність кожного із джерел і розкрити фонди з різних сторін: за видами знань, по галузях, темах, жанрах, за алфавітом авторів, назв у відповідності з багатоаспектним характером читацьких запитів.
Інтенсивність використання каталогів залежить від бібліотечно-бібліографічної підготовки читачів. Дослідження показують, що по мірі підвищення кваліфікації і рівня бібліографічної підготовки спеціалістів потреба в каталогах у них зростає. Велике значення для масової інформації відіграють всі реєстраційно-бібліографічні показники, інформаційно-бібліографічні списики і бюлетні, які складають наукові бібліотеки.
Вони надзвичайно різноманітні за характером (універсальні, галузеві, тематичні), за видами друкованої продукції (ноти, карти, естампи та ін.).
При їх складанні враховується наявність джерел інформації, які видаються централізовано по окремих галузях. Особлива увага звертається на ті теми, які не забезпечені посібниками галузевих центів, наприклад, по краєзнавству, а також на матеріали, не відображені в центральних виданнях, - місцеву пресу, відомчі видання та ін.
Особливу вартість представляють зведені бюлетні, висвітлюючи на надходження у всі бібліотеки області, району, мережі.
У масовій інформації читачів про літературу велику роль відіграють виставки нових надходжень в тематичні. Різносторонні фонди універсальних бібліотек служать прекрасною базою для широкої виставочної роботи. Найбільш ефективним методом масової інформації читачів являються універсальні виставки нових надходжень з відкритим доступом до експонуючої літератури. Вони інформують читачів не тільки за основними, але й за суміжними проблемами.
Бібліографічний огляд як метод усної інформації читачів з метою пропаганди кращих творів науково-технічної літератури досить широко розповсюджений в бібліотеках.
Однак результати досліджень „Бібліотека і наукова інформація” показали його низьку ефективність. В середньому тільки 4,5% опитаних спеціалістів назвали огляд важливим джерелом інформації.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Організація обслуговування в ДІС

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок