Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Між явою і між сном

Між явою і між сном

Назва:
Між явою і між сном
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,37 KB
Завантажень:
2
Оцінка:
 
поточна оцінка 0.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 

Між явою і між сном: сон як специфічний стан свідомості в романі «Хазарський словник».

Ми вже виокремлювали Павичеву гру (з) часом як один з багатьох фантастичних прийомів. Лише радикалізацією метафор «підземелля минулого» і «стелі майбутнього», лише використанням просторових картин часу, можливо уявити «Хазарський словник» як скульптуру або призму. Представлення часу простором вже є джерелом фантастики. Так само і сон, в поєднанні з часо-просторовою специфікою, виходить за рамки свого психологічного тлумачення і набуває в романі Мілорада Павича нових ознак. Самі по собі ці три категорії – час, простір і сон – мають суто психологічне визначення і значення. Проте, поєднуючись між собою в романі Мілорада Павича вони набувають зовсім нових функцій і то до такої міри, що потім неможливо їх роз’єднати.
Так само в «Хазарському словнику» дуже важко провести чітку межу між реальністю і сном, не через те, що цієї межі не існує, а тому, що сон і дійсність знаходяться на одній площині, коли один герой живе чужий сон. Далі цю традицію в сербській літературі розвине Светислав Басара, руйнуючі всіляки межі між цими двома станами свідомості. В його найвідомішому романі «Фама о бициклистима» сон є альтернативною реальністю, в якій події і речі є відображенням неправдивого і нищівного світу нашої дійсності. Так само як і у Павича, у Басари сон є місцем зустрічі головних героїв; уві сні вони таємно збираються і вирішують долю людства. Проте сон є тим тонким і вразливим світом, в якому змагаються за право знищити або відбудувати Вавилонську вежу. Смерть у Басари вже не є таємницею, яку під силу розгадати лише Павичевим мисливцям за снами. Померлі герої не зникають, а продовжують жити уві сні, керуючи своїми живими послідовниками. Так само як і у Павича у світі сновидінь Басари живуть образи з минулого, які не можуть перетнути кордон, проте вони не «мандрують» від сновидіння до сновидіння: у Басари сон є не простором заточіння героїв як у Павича, а простором життя цих героїв.
В романі Мілорада Павича сон – це не лише простір, в якому відбуваються події, а й специфічний стан свідомості героїв: персонажі роману не лише сплять і бачать сни, вони бачать уві сні реальне життя інших людей, а коли прокидаються, то проживають чийсь чужий сон. Під час сну, за віруваннями хазар, людина найбільш вразлива. Ірреальне переходить в реальне і навпаки. В «Червоній книзі» говориться про сон як про «сад диявола, і усі сни вже давно відомі історії людства. Зараз вони лише чергуються з так само широко використовуваною і роздертою дійсністю…» [33;19]. Можна сказати, що відбувається наслідування сну.
Подібне відбувається і з наслідуванням смерті: в «Хазарському словнику» батьки помирають смерттю своїх дітей, і помирають стільки разів і такою смерттю, скільки мають дітей і якою смерттю будуть помирати їхні діти. Такою смерттю помирав Аврам Бранкович. Отже, смерть наслідується з плином часу, «наперед». Загалом, так само як мотив сну пов’язаний з часом і простором, так само він тісно пов’яазний і з мотивом смерті. Свою точку зору щодо снів і смерті Павич виклав у словах Акшані. В «Зеленій книзі» зазначається, що Акшані приписують два вирази: 1) смерть – це однофамілець сну, лише це прізвище нам не відоме; 2) сон – це щоденне помирання, маленька вправа зі смерттю, яка є його сестрою, але не кожний брат в рівній мірі близький до своєї сестри. Смерть і сон знаходяться в незвичайній спорідненості, і той, хто б вдосконалив свою майстерність в читанні снів, зміг би наблизитись до таємниці пізнання смерті. Саме на цю таємницю Акшані вказує Масуді, майстору читання снів з XVII ст., тим самим відвертаючи його від роботи над «Хазарським словником». Пізнання і тут, навіть найрідше і найпотаємніше, є результатом союзу з дияволом. Метою мисливця за снами є дві людини, які бачать уві сні один одного. В мить смерті одного інший буде бачити цю смерть уві сні, а мисливець за снами буде бачити їх обох як на долоні.
Акшані розповідає Масуді «Повість про смерть дітей», «повість», яка станем ключем до розуміння смерті Аврама Бранковича.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Між явою і між сном

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок