Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> МИКОЛА КУЛІШ

МИКОЛА КУЛІШ

Назва:
МИКОЛА КУЛІШ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,50 KB
Завантажень:
105
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Микола Куліш належить до того тилу письменників, про -:нх можна сказати: художником слова він народився, тому ~з від народження в Куліша було єдине призначення — вели-їі й непохитне — писати. З підліткового віку й до останніх -тзїх днів він сприймав, розумів і аналізував світ як письменник. Він ділився тим, що його радувало, захоплювало, бенте--• ::ло, гнітило, за допомогою емоційного, яскравого, дотепно-:: слова.

Куліш писав майже тридцять років. Навчався — і писав ЕГВЄЛИЧКІ твори сатиричного спрямування. Воював — і скла-Іїз коротенькі п'єси, що мали успіх у солдатів. Працював у гттюсвітницьких установах — і шукав себе в різних жанрах: від Ігзвідань з життя дітей до циклу педагогічних нарисів і рома-=г. А коли переймався тільки творчою діяльністю — писав ~-іїполегливо й самовіддано.

Багатьма дорогами пройшов Микола Гурович Куліш — --ротами навчання, таврійського степу й України, дорогами з.їїн, самовіддачі, духовного піднесення, дорогами творчості, н.лкриття, переслідувань. За недовге життя йому довелося пережити ледь не все, що тільки може випасти на долю людини. І на всіх дорогах, в усіх життєвих випробуваннях він залишався яскравою особистістю, яка прагне справедливості, краси та добра.

І навіть перебуваючи в ув'язненні, на Соловках, відчуваючи подих смерті, він теж сідав за папір — і надсилав листи, у яких передавав свої настрої, почуття, турботи. Творіння було для нього не тільки радісним, емоційно насиченим процесом, а й внутрішнім станом, постійним відкриттям себе, головним смислом життя. Воно стало для нього внутрішнім, образно-художнім імперативом. Кожна з п'єс, що дійшла до нас, — явище непересічне в українській драматургії та заслуговує на те, щоб стати об'єктом ґрунтовного культурологічного, компаративістського, лінгвостилістичного дослідження. Кожна з них вимагає того, щоб її не тільки уважно читали, але й уважно перечитували.

Зараз очевидно, що майже вся драматургічна спадщина М. Куліша входить до національної літературної класики, а п'єси «Народний Малахій», «Патетична соната», «МакленаГраса» входять до європейської та світової художньої скарбниці.

Творчість М. Куліша — це багатогранне зображення побуту, психології, соціально-культурних процесів, інтелектуальної динаміки, світоглядних тенденцій в Україні перших де' сятиліть XX ст. Доля українського села й селянина, духовні пошуки інтелігенції, пріоритети й цінності нової генерації державних службовців, протесту явищ у свідомості й почуттях митців, психологічні тенденції в робітничому середовищі, розмаїтість світоглядної палітри інтелектуалів, духовний стан столичного й провінційного міст, аспекти національно-історичного розвитку та перспективи України — таким виглядає зріз основних проблем Кулішевої драматургії.

У характерах персонажів М. Куліща узагальнено типові «больові точки» свого часу. Його герої помирають від голоду, розділені ходом історії на «багатих» і «бідних»; будують комуну, тягнучись до світла життя; перетворюються з учорашніх незаможникі на адміністраторів-бюрократів; переймаються національними проблемами й питаннями; грають у кохання й виконують у житті рольові партії; змінюють не тільки власне прізвище, але й своє національне єство, прагнучи просування в кар'єрі; кохають і залишаються нещасними у своєму коханні; пристосовуються до нових умов і бунтують проти конформізму; шукають смисл свого й загальнолюдського існування; божеволіють і кінчають життя самогубством; зраджують, зневі-рюються та знаходять у собі сили протистояти трагічним пе-рипетіям долі; розмірковують над соціально-духовною долею України та світу. Кулішеві характери певною мірою історичні, бо в них осмислені провідні тенденції національної та вітчизняної історії.

Куліш був живописцем характерів в українській драматургії. Працюючи над п'єсою, він прагнув намалювати живий, колоритний, типовий, концептуальний, до нього не відкритий художній образ. Для цього митець ретельно вивчав життя, часто мандрував — їздив, ходив пішки Україною, намагаючись побачити й почути, чим живуть люди, про що думають, як розмовляють, чого прагнуть. М. Куліш — це не лише драматичний письменник національного духу й національних натур, це й співтворець (разом з М. Хвильовим, В. Підмогильним, М. Зе-ровим та іншими) інтелектуального напрямку в українській літературі, інтелектуальних характерів і концептуальних колізій. Він спирався на драматичний досвід своїх попередників в українській літературі (М. Кропивницького, І. Карпенка-Ка-рого, М. Старицького), використовував їхні творчі ідеї, мотиви, композиційно^художні здобутки в розробці аспекту селянського життя, побуту, стосунків. У Кулішевих творах відбилася поетика характерів «з народу», специфіка конфлікту, заснованого на зіткненні двох груп персонажів — «багатих» і «бідних», використання прийому лейтмртивної фольклориза-ції драматичної оповіді, уведення реплік, сцен, дійових осіб комедійного Гатунку, що класично виведені українською драматургією другої половини XIX ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: МИКОЛА КУЛІШ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок