Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Бояриня

Бояриня

Назва:
Бояриня
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,13 KB
Завантажень:
81
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Тема: “Бояриня”. Художнє відтворення звичаїв і побуту козацької старшини та російського боярства, складних і суперечливих подій в Україні та Росії її половини XYII століття.

Мета: Розкрити зміст твору, його ідейну спрямованість, охарактеризувати дійових осіб.

Передати тугу за рідним краєм Оксани, розкрити компроміс Степана з власною совістю, зневажанням людської гідності і честі.

Виховувати в учнів почуття відданості Вітчизні, гордість за свій волелюбний народ.

Тип уроку: Урок формування знань.

Метод: бесіда, робота з текстом.

Унаочнення: портрет Л.Українки, викладка творів поетеси, ілюстрації до поеми “Бояриня”.

Хід уроку:

I. Організаційний момент.

II. Вивчення нового матеріалу.

1. Слово вчителя про драматичну творчість Л.Українки, про роль її творів у збагаченні у народу духовними цінностями.

Велика дочка України Леся Українка приходить до читачів у розкриллі крицево мужньої та ніжної поезії, глибоко філософського поетичного театру, талановитої художньої прози, пристрасних публіцистичних та вагомих літературно-критичних статей, майстерних перекладів кращих надбань світової літератури.

Своєю невсипущою працею – горінням Л.Українка разом з Іваном Франком розширювала ідейно-тематичну обрії української літератури, збагачувала культуру свого народу духовними цінностями людства, виводила рідне письменство в коло розвинутих літератур світу.

- Нам відомо прекрасні збірки поезії Л.Українки. Які це?

Сьогодні ми вивчаємо драматичну поему Л.Українки “Бояриня”.

2. Слово вчителя про історію написання поеми та її літературну долю.

3. Словникова робота:

Драматична поема – це твір не великого розміру, в якому поєднано лірику, розповідь і драматичний конфлікт, розкривається важливі суспільно-моральні й естетичні проблеми.

Драматичну поему “Бояриня” Л.Українка написала в 1910р. . Написана вона була за три дні під час лікування Л.Українки в єгипетському місті Гелуані, поблизу Каїра.

В перше “Бояриня” була надрукована після смерті поетеси в полтавському журналі “Рідний край” 1914 року. З того часу вона не виходила ні в один збірник, ні в одне з її видань. Тільки нещодавно поема була надрукована в ж. “Прапор” (1989, № 9) з коментарем відомого вченого Миколи Жулинського. У 1991 р. твір вийшов окремою книжкою і з раніше написаною критичною статтею талановитого поета і літературознавця Михайла Драй-Хмари (1889-1939), що став жертвою сталінського театру.

“Бояриня” мала воістину драматичну долю. Вона замовчувалася, і знаходилася під негласною забороною, бо правдивим зображенням колоніального становища України в складі Росії після сумнозвісного воз’єднання була неприйнятною вождям нової, більшовицької імперії.

Метою сьогоднішнього нашого уроку є розкриття ідейного змісту твору, охарактеризувати дійових осіб, передати тугу за рідним краєм Оксани, розкрити компроміс Степана з власною совістю, відтворити складні і суперечливі події в Україні в другій половині XYII століття. На прикладі героїв поеми ми повинні виховувати в собі почуття любові й відданості Україні.

4. Бесіда за запитанням:

- ви прочитали “Бояриню” в дома і вже, мабуть, можете визначити, яка тема твору.

5. Про епоху Руїни і Петра Дорошенка розповість учитель історії.

- хто з письменників, поетів, крім Л.Українки, писав про епоху Руїни?

(Т.Шевченко, П.Куліш, “Чорна Рада”).

- як ви думаєте, чому Л.Українка вибрала для зображення епоху Руїни?

(бо вона взагалі брала для своїх творів не епохи розквіту і слави, а епохи кривавих переворотів, страшних катаклізмів, неволі, полону. Правда самої боротьби, отого виру кривавого, що клекотів у серці тодішнього українського життя, поетка не відтворює: вона залишається з боку і тільки прислухається до нього. Її добре була відома психологія людей, що жили після розгрому, на “руїнах”. Вона змальовувала те, що бачила і чула).

- Ви кажете: “Що бачила й чула”. Епоху Руїни вона не могла бачити, а чути про неї, звичайно, чула. Творчість Л.Українки розпочалася 80-1-роки XIX століття.

Чим співзвучний цей період історії України з добою Руїни?

- Отже, “Бояриня” – це драматична поема, в якій відображено епоху Руїни і Петра Дорошенка, тобто боротьбу українського народу за свою незалежність.

Які ж основні мотиви звучать у поемі?

(Мотив пасивності-зради, мотив туги за Україною – основні;

інші – самовідданість у боротьбі за волю народу, мотив людської гідності і честі, вірність Батьківщині).

- У яких ще творах Л.Українки звучать ці мотиви?

(“Дим”, “Один все-таки до тебе думка лине”,

“Віла-Посестра”, “Камінний господар”).

- З якими героями поеми пов’язані основні мотиви?

(З образами Оксани та Степана).

6. Вчитель: Л.Українка вірно відбиває у своїй поемі основи тодішнього політично-соціального ладу на Московщині, що базувався на доносах, шпигунстві й катуванні. Оксана на власні очі переконалася, що в Московії “скрізь палі, канчуки, холопів продають”.

- Що говорить поетеса про звичаї у Москві? Чим воно відрізняються від українських?

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Бояриня

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок