Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Балади і думи – перлини усної народної творчості

Балади і думи – перлини усної народної творчості

Назва:
Балади і думи – перлини усної народної творчості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,31 KB
Завантажень:
451
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.3


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Зміст

Вступ ............................................................................................. 3

Розділ 1

Українські народні балади................................................... 5

Розділ 2

Українські народні думи

2.1. Поетична форма дум......................................................9

2.2. Героїчно – трагічна історія України – джерело

народних дум..................................................................12

2.3. Думи в розвитку музичної культури України.............15

Висновок ........................................................................................19

Список використаних джерел ....................................................20

Вступ.

Український фольклор, багатство якого неосяжне, це складова і невідємна частина великої культури нашого народу. З його промовистих сторінок – пісень, балад, дум, казок, легенд та багатьох інших жанрів фольклору – відкривається не лише найповніша енциклопедія народного побуту, звичаїв, обрядів, свят, а й цілий світ настроїв і роздумів, сподіванок і мрій українців за тисячоліття і тисячоліття, їх вдача, характер, психологія, філософія народу, його ментальність.

Програмою передбачено у 7 класі вивчення народних дум і балад, тому саме їм присвячено цю роботу, що має назву “Балади і думи – перлини усної народної творчості”.

Актуальність теми полягає в тому, що український народ досить довго не знав своєї історії, не міг вільно плекати власну культуру, але настав час пізнавати себе не приховано, а відверто із гідністю, і найкраще допоможуть у цьому саме балади і думи, у яких відображено життя українців у сиву давнину, його трагічний і героїчний шлях.

Стан вивчення проблеми в науці досить добрий, адже, починаючи з першого видання збірника дум, здійсненого у 1819 році. Ми вже маємо десятки різних видань, досліджували наші балади і думи фольклористи М.Максимович, А.Метлинський, П.Чубинський, Ф.Колесса, М.Лисенко та багато інших.

Мета і завдання дослідження – збирати і систематизувати цікавий матеріал про балади і думи як жанри фольклору, що мають важливе виховне і познавальне значення.

Наукова Новизна роботи полягає у систематизації матеріалу про два жанри народноїтворчості, у відборі найбільш цікавої і цінної інформації.

Практичне значення одержаних результатів заключаеться у можливості використання зібраних матеріалів на уроках української літератури та у позакласній роботі при проведенні літературних тижнів, присвячених жанрам усної народної творчості.

Особистий внесок – детальне опрацювання і систематизація матеріалів.

Апробація результатів роботи була здійснена на уроках української літератури під час вивчення усної народної творчості на початку навчального року.

Українські народні балади.

Балади, зокрема балади пісні – улюблений вид фольклору й меносу в українців, їх ліричність з елементами епосу і героїки, душевна щірість і сердечна теплота, поетичність і мужність завоювали їм симпатії.

Жанр балади наявний у фольклорі майже всіх народів світу. Найдавніша українська балада “Дунаю,Дунаю, чому смутен мечем” опублікована в середині 16ст. Польський поет С.Кльонович у 1584р. перекладає українську народну баладу “Про Федора і Федору”. А в 1625р. виходить балада “Пісня козака Плахти” – про дівчіну, яка за козаком помандрувала аж на Запоріжжя.

Народна балада – це епічно – лірична пісня сумовитого характеру з драматично напруженим сюжетом, в якій йдеться про фантастичні або незвичайні події, життєві копфлікти. У центрі балади – завжди індівідуальна, але суспільно значна людська доля. Сюжет у баладі стислий, оповідь зосереджена навколо одного, але найважливішого його вузла, і ведеться вона швидко, без уповільнень.

Будова вірша і строфи в баладі різна, але вільна. Балади співають ях хором, так і соло. Оскільки українська балада тісно повязана з життям народу, то фантастичного у ній не так уже й багато, а містичного нема зовсім.

Найвдаліші балади про козацьке життя, про героїчну смерть на полі бою (“Смерть козака”, “Козака несуть”). Довершеними є балади і соціально – побутового скрещування (“Бондарівна”, “Лимерівна”, “Ой не ходи Грицю”).

Українські балади багатством поетичних образів, мистецькою довершеністю і мелодійністю займають вагоме місце в світовій літературі. До тогож зміст їх і форма різноманітні.

три групи балад: а) ті, в яких розкривається поетичний світогляд народу, його міфологічні уявлення, світ його фантазії і розуміння природи; б) історичні балади;

в) соціально – побутові.

Найдавніша група балад про метаморфозу людини її перетворення на рослин, тварин, птахів, на твердий камінь (“Роса – дівчини сльоза”, “Невістка стає тополею”, “Мати заклинає сина в явора”). Поступово сформувалися поетичні символи: калина – краса дівчини, береза – чистота, вода – її кров, роса – її сльози.

Окрема група українських народних балад – про невістку, зятя, свекруху, тещу, батька, матір.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 



Реферат на тему: Балади і думи – перлини усної народної творчості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок