Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> М. В.Гоголь у листах А. П.Чехова

М. В.Гоголь у листах А. П.Чехова

Назва:
М. В.Гоголь у листах А. П.Чехова
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,91 KB
Завантажень:
25
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
В академічному 30-томному виданні літературної спадщини А.П.Чехова 12 томів займають його листи. Їх правомірно називають “другим зібранням творів письменника”. Знайомлячись з листами, починаєш зовсім по-іншому розуміти ставлення Чехова до Гоголя, велич Гоголя, його роль у житті та творчості Чехова.

З листів, спогадів, архівних знахідок, документів різного ґатунку, які були надруковані раніше 12-томного видання листів, ми знали, що з творчим світом Гоголя Чехов був знайомий з дитинства. Гімназистом він неодноразово грав його героїв у домашніх і аматорських спектаклях. Не міг всидіти вдома, коли в Таганрозькому театрі ставили гоголівську п’єса. Першою його літературною спробою в драматургії було намагання переробити на трагедію повість Гоголя “Тарас Бульба”. А далі, як відомо, ім’я Гоголя в цих документах немов поступово губилося. І тільки повне, 12-томне, зібрання листів Чехова проливає світло: Чехов ніколи не відступав у своїй прихильності до Гоголя, до всього, що пов’язано з його ім’ям.

Серед учителів Чехова були Грибоєдов, Пушкін, Лермонтов, Герцен, Шевченко, Гребінка, Котляревський, Шекспір, Мольєр, Сервантес, Бальзак, Флобер, Бічер-Стоу, Гончаров, Тургенєв, Островський, Салтиков-Щедрин, Лев Толстой та ін. Його цікавили твори Марка Вовчка, Костомарова, Кропивницького, Коцюбинського тощо.

Гоголя він цінував понад усе. За словами Чехова, творчість Гоголя викликала у нього “сплошной восторг” [1, III, 202]. Листи свідчать, що Чехов надзвичайно високо ставив його роль у літературі, в історії російського роману як “родоначальника Тургенєва, Гончарова, Толстого” [1, IV, 307], піклувався, щоб Гоголь був пристойно представлений у бібліотеках та репертуарі театрів.

Одночасно листи Чехова, зібрані разом, уперше яскраво свідчать, що на тлі інших імен (а їх багато) ім’я Гоголя сяє, як зірка першої величини. Виявляється, Чехов так часто звертався до Гоголя, до його образів, творів, так глибоко й детально знав їх, що гоголівські образи стали провідними в його асоціативному мисленні. Рідко коли Чехов обходився у своїх листах без згадки про гоголівських героїв, без використання афоризмів, виразів з його творів.

Прихильність Чехова до жарту загальновідома. Отож, у листах є чимало жартівливих асоціацій.

Друзів і знайомих Чехов інколи називав “Бобчедобчинскими”, а то й Плюшкіними, Ноздрьовими, Мижуєвими [1, I, 355; IV, 82, 89, 254; VII, 246; VIII, 249]. Деякий час він мріяв купити будиночок у Полтавській губернії, на батьківщині Гоголя і зазначав, що буде підписуватися: “Полтавский помещик, врач и литератор Антуан Шпонька” [1, II, 316]. Свій будинок у Меліхові називав будинком Коробочки, а себе – “помещик Коробочка” [1, VI, 362; VII, 17, 18]. До чоловічого псевдо письменниці в листах до неї додавав: “Елизавет Воробей” [1, V, 336; VII, 7]. Коли втомлювався і мусив відпочивати, нарікав: “Ничего не делаю, обленился дурацки, как П.П.Петух” [1, VI, 360]. Передаючи вітання друзям та знайомим, просив нагадати про себе таким чином: “Сообщите им, что в таком-то городе живет Петр Иванович Бобчинский” [1, III, 59; VI, 119].

Нерідко порівняння були й серйозними. Відомо, що Чехов постійно допомагав молодим письменникам: ділився досвідом, підказував теми, в листах рецензував твори. При цьому одному з них він скаже: “Знаки препинания, служащие нотами при чтении, расставлены у Вас, как пуговицы на мундире гоголевского городничего” [1, II, 200]. Іншому, захищаючи “прекрасный разговорный язык”, зауважить: “Насколько я могу судить по Гоголю и Толстому, правильность не отнимает у речи ее народного духа. Эти “мы-ста” и “шашнадцать” производят на меня всегда впечатление летающих мушек, которые мешают смотреть на ясное небо” [1, V, 33-34]. Зустрівши в оповіданні зайвий образ, скаже: “Не понимаю, при чем тут какая-то Шурочка? Похоже на то, что она пришла, понюхала и ушла” [1, II, 191].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: М. В.Гоголь у листах А. П.Чехова

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок