Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Фрідріх Дюрренматт 1921-1990

Фрідріх Дюрренматт 1921-1990

Назва:
Фрідріх Дюрренматт 1921-1990
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,81 KB
Завантажень:
59
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Видатний швейцарський романіст і драматург, неординарна творчість якого не піддається традиційним визначенням чи систематизації. Його романи і новели, філософські притчі та п'єси сповнені гротеску й фантастики. Парадоксальні за самою своєю суттю, вони не дають однозначних відповідей на одвічні питання, але змушують замислюватися про найголовніше.

Класик швейцарської літератури, прозаїк і- драматург Фрідріх Дюрренматт народився 5 січня 1921 року в сім'ї протестантського священика у містечку Конольфінген. Здобув освіту в Цюріхському та Бернському університетах, де вивчав філософію й теологію, філологічні та природничі науки, займався живописом.

Світ як алегорія. Літературний дебют Дюрренматта відбувся в роки Другої світової війни. Його перші п'єси "Адже сказано..." та "Сліпий", написані у 1947 p., зорієнтовані на філософське осмислення протистояння абстрактних ідей та життєвої правди. За Дюрренматтом, людина — лише "жертва поточних світоглядів", а світові події — надто грандіозні, аби вона могла брати участь у їхньому вирішенні. Таким є філософський смисл алегорії, поданої в оповіданні "Тунель" (1952): його героєві — опасистому молодикові, що подорожує залізницею, — не вдалося ані відгородитися від світу, одягнувши окуляри і заткнувши вуха ватою, ані втрутитися в життя, зупинивши некерований поїзд, що мчить у безодню.

Майстер детективного жанру. У 50-ті роки Дюрренматт створив низку кримінальних романів ("Суддя та його кат", "Обіцянка" та ін.), що здобули йому славу майстра детективного жанру. Втім, кримінальну інтригу містять майже всі твори письменника. Однак захоплюючі інтриги, аналітично точно й психологічно достеменно вибудовані розслідування та всі інші обов'язкові аксесуари жанру Дюрренматт підпорядковує не розважальності, а прагненню докопатися до таємниці, глибинних причин і наслідків. Разом зі своїми детективами Барлахом і Маттеї письменник шукає не стільки злочинця, скільки значення і прихований механізм ситуації, яку провокує, переважно, несподіваний та неймовірний випадок. Всесильна гра випадку править всесвітом і уявляється Дюрренматтові закономірністю життя. Випадок, розвага, гра становлять головну колізію новели "Аварія" (1956). Із задоволенням приймаючи правила гри, на "лаву підсудних" за щедро накритим столом сідає Альфредо Трапе — успішний обиватель, цілком задоволений собою і світом. Однак коли в процесі "судового розгляду" з'ясовується, що совість Трапса цілком могла б бути обтяжена виною і навіть убивством, "підсудний" поступово починає приймати гру всерйоз. У розпал "процесу", під вагою начебто скоєного вбивства, він не без утіхи побачив у собі самовпевненого цинічного супермена, який переступає норми моралі й здатний вирішувати чужі долі. Після вечірки Трапса відпроваджують до "кімнати ув'язнених" (гра триває), де він виконує винесений йому смертний вирок. Гра закінчується всерйоз, натомість автор залишається іронічним.

"Гостина старої дами". Дюрренматт - іронічний та серйозний водночас. Віддаючи безумовну перевагу жанрові комедії, він писав: "Лише в драматичній формі комедії можна втілити сьогоднішню трагедію". П'єсі "Гостина старої дами" (1956) Дюрренматт дав жанрове визначення "трагічної комедії". Визнана одним з кращих творів драматурга, вона є своєрідним підсумком спостережень письменника над суспільною психологією. Увага драматурга зосереджується на реакціях і вчинках, які лише позірно можуть здатися незвичайними чи неймовірними: неправдоподібність у Дюрренматта — гіпербола правдоподібності. Гротеск, фантастика, парадокси п'єси "Візит старої дами" та інших комедій лише підкреслюють буденність зла, зиску, безчестя, на які легко піддається людина. Правда в п'єсі жорстока й нещадна, однак лише таким може бути дієве попередження людству, що забуває про справедливість.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Фрідріх Дюрренматт 1921-1990

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок