Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> ДЖОНАТАН СВІФТ (1667-1745)

ДЖОНАТАН СВІФТ (1667-1745)

Назва:
ДЖОНАТАН СВІФТ (1667-1745)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,47 KB
Завантажень:
103
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.2


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Джонатан Свіфт народився в ірландському місті Дубліні. У 1682 році він надійшов у коледж. У цьому навчальному закладі основним предметом було богослов'я, по Свіфт із великим захопленням читав поеми, романи і книги по історії. Тому він із працею в 1686 році закінчив коледж.

У 1689 році Свіфт став секретарем знатного родича Вільяма Темпля. Темпль був знаком з багатьма англійськими письменниками і складав сам добутку різних жанрів. Його маєток Мур-парк часто відвідували поети і літератори.

“Казка про бочок”

Живучи в Мур-парке, Свіфт працював над «Розповідь який про бочок» (видана в 1704 році) — добутком, спрямованим проти основних релігійних систем, розповсюджених у Європі.

В часи Свіфта вираження «казка про бочок» позначало безладдя. Так називали і нескладні історії. «Казка про бочок» Свіфта в композиційному відношенні мозаїчна, розбита не на глави, а на розділи, у ній багато передмов і відступів від основного сюжету.

Свіфт свої погляди, думки й оцінки висловлює в «Передмові автора», у «Присвяті книгопродавця», у звертанні «Книгопродавця до читача», у «Присвятному посланні його королівській високості принцу потомству» і в міркуваннях про критика.

Вираження «казка про бочок» мало й інше, цілком реальне значення. В англійських моряків існував своєрідний звичай. Якщо вони зустрічали під час плавання кита, то, щоб відвернути його увага від корабля, моряки кидали в океан порожні бочки.

Свіфт релігійні системи свого часу вважав порожніми бочками і вирішив висміяти їхніх захисників. В основу сюжету він поклав відому легенду про батька і трьох синах. Але вона під його пером придбала інший ідейний зміст і перетворилася в різку сатиру на церкву. Батько, умирав, заповідав своїм синам Пітеру, Мартінові і Джеку три каптани і просив не переробляти їх.

Сім років брати строго виконували цей завіт, але потім, захоплені модою, прикрасили каптани аксельбантами і галунами. Заповіт вони тлумачили криво і навскіс і цим виправдували свої вчинки.

Мартін і Джек, згадавши про заповіт батька, вирішили привести каптани в первісний вид. Зриваючи прикраси, Мартін не зашкодив свого каптана, а Джек зіпсував його. Так, прибігаючи до алегорії, Свіфт осміював католиків і кальвіністів.

«Казка про бочок» — добуток алегоричне. В образі Пітера автор осміяв апостола Петра, представника католицизму, у Мартіні читачі дізнавалися Мартіна Лютера — засновника протестантизму, у Джекові — Джона Віклефа — керівника англіканської церкви. Батько ж їх — символ християнства. Свіфт створив типові образи представників цих релігійних систем.

Старший брат Пітер за безцінь придбав материк і, продаючи його по шматках, розбагатів. Він став надмірно честолюбним і гордої. Пітер носив три капелюхи, надягнуті одна поверх іншої (так пародійно Свіфт осміював папську тіару). Він винайшов засіб від глистів (натяк на відпущення гріхів), універсальний розсіл-маринад (свята вода), створив шептальню (сповідальню) і розмножував буйволів (папські булли). Брати повинні були цілувати йому ноги, як роблять католики при зустрічі з папою. Незважаючи на це, Пітер вигнав їх з будинку.

Свіфт намалював і огидний образ Джек-кальвініста. Джек без каяття совісті робив підлі вчинки, але перед цим «ставав на коліна, закочував ока і починав молитися». Він ненавидів яскраві фарби, музику; йому далекі були шляхетні людські прагнення.

Мартін-протестанта автор описав більш м'якими фарбами. Свіфт вважав протестантизм, у порівнянні з іншими релігійними плинами, менш безглуздою системою.

У свій час ідейний зміст свіфтовського памфлету розкрив Вольтер. «Свіфт,— писав він,— висміяв і своїй «Казці про бочок» католицтво, лютеранство і кальвінізм. Він посилається на те, що не торкнувся християнства, він запевняє, що був виконаний поваги до батька, хоча пригостив його трьох синів сотнею різок; але недовірливі люди знайшли, що різки були настільки довгі, що зачіпали і батька».

Свіфт у своєму творі виступив не тільки проти релігії. У «Казці про бочок» письменник з ненавистю засудив і весь суспільний лад Англії того часу. «Ми живемо в підступний час»,— писав він. Свіфт категорично стверджував, що «шахрайство і безвір'я панують, як епідемія, як віспа». Його памфлет — це гірка і зла сатира на багатих, влада імущих, на захисників англійської соціально-політичної системи.

Свіфт іноді направляв свою сатиру і на конкретних облич. Так, він осміяв у своєму памфлеті слугу двору, письменника Джона Драйдена, офіційного критика й археолога Томаса Раймера і філолога Ричарда Бентлі.

Свіфт рішуче засуджує війни і сатирично пише про один государя-воїна, що тридцять років брав і втрачав різні міста. Йому були ненависні і філософи-схоласти, що підганяли різноманітний, складний світ «під свою довжину, ширину і височину». Свої ідеї і думки Свіфт виражає різними художніми засобами. Він часто прибігає до пародії, гротеску і гіперболі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: ДЖОНАТАН СВІФТ (1667-1745)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок