Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Життєвий і творчий шлях Т.Х.Моргана

Життєвий і творчий шлях Т.Х.Моргана

Назва:
Життєвий і творчий шлях Т.Х.Моргана
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,51 KB
Завантажень:
55
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
МОРГАН, ТОМАС ХАНТ (Morgan, Thomas Hunt) (1866–1945), лауреат Нобелівської премії по фізіології і медицині, 1933.

Томас Морган народився в 1866-м у Кентуккі, у дуже знатній, по американській мірці, родині. Ще підлітком захопився біологією, учився в державному коледжі рідного штату, потім - в Університеті Дж. Хопкінса, одержав ступінь доктора філософії за дослідження з ембріології морських павуків, після чого 13 років викладав і займався біологічною наукою в жіночому коледжі в Брин-Майре.

На щастя для науки, містер Морган займався не тільки нею. Тому в 1904-м року настав момент перемінити місце роботи: Морган женився на Ліліан Воган Семпсон, своїй студентці з Брін-Майра, і влаштувався професором експериментальної зоології в Колумбійський університет у Нью-Йорку. Там він і прийшов до свого великого відкриття. Хоча, знов-таки, не відразу.

В ті роки стрімко ріс інтерес до теорії спадковості, що кількома десятиліттями раніше висунув Грегор Мендель. Хтось повинен був першим показати на живому організмі, що собою фізично представляє винайдена Менделем умовна одиниця спадковості, названа потім геном. Довести, що гени вмонтовані в структури клітинних ядер - хромосоми - випало нашому герою.

Працювати з дрозофілою Томас Морган почав у 1908-му році. Червоноока мушка ідеально підходила для вивчення спадковості: вона починала розмножуватися вже через 2 тижні після появи на світло, і її легко було вивчати протягом життя, тривалість якої складала всього 3 місяці. Вдобавок вона майже нічого не коштувала. Треба було виростити і вивчити сотні поколінь дрозофіл, сотні тисяч мушок, перш ніж Морган і його співробітники переконалися самі і переконали інших, що хромосоми дійсно прямо зв'язані зі спадковістю.

Морганівськая "fly - room" ("мушача кімната") у Колумбійському університеті стала легендарною. В безлічі банок і пляшок виводилися з личинок і віддавали себе науці міріади мух. Пляшок увесь час не вистачало, і, якщо вірити розповідям, то раннім ранком по шляху в лабораторію Морган і його студенти викрадали пляшки для молока, що манхеттенські жителі виставляли ввечері за двері.

Першу статтю про дрозофілу Морган опублікував у 1910-м році, але в повну силу його аргументи були викладені в 1915-м, коли його учні - Стертевант, Бріджес і Меллер, випустили книгу "Механізми менделевської спадковості", у якій оголосили, що спадковість підкоряється цілком визначеним законам, і її можна описати точними кількісними методами. Тим самим відкривалася дорога до цілеспрямованого конструювання нових сортів рослин і порід тварин, до революції в медицині й у сільгоспвиробництві, потім - до розкриття генетичних кодів, до клонированию людини і многому іншому, що і сьогодні ще не досягнуто, але чи рано пізно буде досягнуто в майбутньому.

Моргану було вже під п'ятдесят - саме того віку, до якого вчений звичайно завершує дослідницьку фазу своєї кар'єри і, якщо є чим похвастати, насолоджується професійним, адміністративним і суспільним визнанням.

Професійне визнання не змусило себе чекати. Томаса Моргана робить своїм членом одна академія за іншою (серед інших, у грудні 1923-го і наша), наприкінці 20-х він очолює Національну академію наук США, у 1933-м - одержує Нобелівську премію в області фізіології і медицини.

Але того шлейфа всесвітньої слави, що у ті ж роки тягнеться за чи Фрейдом Ейнштейном, у нього немає й у спомині. І тільки чи тому, що такі вираження, як "кроссінговер" чи "хромосомна теорія", звучать не настільки захоплююче, як "психоаналіз" чи "теорія відносності"? Адже і сам Морган у цю епоху масових ідеологій, тоталітарних революцій і культових фігур чомусь не шукав всесвітньої популярності.

Свою філософію він сформулював у нобелівській лекції: "У минулому сам предмет спадковості людини був настільки розпливчастим і засміченим всілякими міфами і забобонами, що знаходження наукового розуміння суті предмета є вже досягнення першорядної величини".

Першовідкривач, що не намагається стати персонажем міфу, а навпаки - хоче позбутися від "міфів і забобонів". Який обіцяє не сенсації, а тільки "наукове розуміння суті предмета". В часи, коли поет був більше, ніж поет, глава держави - більше, ніж глава держави, а великий учений, хотів він цього чи ні, звичайно був набагато більше, ніж великий учений, Томас Морган умудрився залишитися просто біологом.

Доброзичлива людина з почуттям гумору, дуже упевнений у собі, але простий і непихатий у побуті - у спогадах друзів і колег Морган виглядає осередком типових американських чеснот. Зрозуміло, він був умілим менеджером, його дослідження виконувалися добре організованою командою помічників, учнів і стажистів (у тому числі і з Росії), він знав, де знайти і як з толком витратити гроші, а під проекти такої людини гроші, звичайно, давалися...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Життєвий і творчий шлях Т.Х.Моргана

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок