Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> УКРАЇНСЬКА ТЕМАТИКА В ТВОРЧОСТІ ЗАХЕР-МАЗОХА

УКРАЇНСЬКА ТЕМАТИКА В ТВОРЧОСТІ ЗАХЕР-МАЗОХА

Назва:
УКРАЇНСЬКА ТЕМАТИКА В ТВОРЧОСТІ ЗАХЕР-МАЗОХА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,37 KB
Завантажень:
33
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Українські германісти чи літературознавці, що займаються німецько-українськими літературними зв'язками, досі не звернули уваги на видатну постать німецької літератури другої половини XIX століття, у творчості якої українська тематика займає досить значне місце. Що більше, сам цей письменник себе зачислював до української нації, а німецька тодішня критика його називала “малоросійським Турґенєвим”. Ідеться про Leopold-а Ritter-а Sacher-Masoch-а, що походив з мішаної німецько-української родини. Він народився 1836 р. у Львові і помер 1895 р. у Німеччині в містечку Ліндгайм. Мати письменника була українка з Винник, дочка професора. На жаль, літературні довідки, які нам були доступні, не подають дівоче прізвище матері, але не виключено, що в родині були священики, бо письменникові почасти відомі реалії священичого побуту та роль українського духівництва в національному відродженні Галичини. Мабуть під впливом русофільства галицьких “русинів”, але можливо, що і під впливом лектури Карамзіна, Гоголя, Турґенєва та спільности назви “руський”, автор вживає для галичан окреслення “Kleinrussen”, “Russen”, а не “Ruthener”, як звучала офіційна назва галицьких українців під час панування Австро-Угорщини. Однак при цитатах ми перекладатимемо його вирази, коли йдеться про українську людність, як “українець”, “український”.

Захер-Мазох – син високого австрійського урядника. Його батько був у першій половині XIX ст, президентом поліції у Львові і мав, як це довідуємося з його мемуарів, що їх видав син-письменник [1], також до справи з опришками та вербував серед них охоронну службу, що діяла в інтересах поліції. Молодий Захер-Мазох прожив у Львові до 1848 р., поки його не послали до празької німецької гімназії. У Празі та Граці він студіює, здає тут докторат, габілітується і працює до 1860-их років як “приват-доцент”. Відкривши в собі письменницьку жилку, Захер-Мазох кидає наукову кар'єру і стає письменником. Він багато подорожує, в 60-х роках перебуває довший час в Галичині, де, мабуть, і зібрав багатющий матеріал, що послужив йому для цілого ряду прозових творів з життя українців (селян і шляхти), євреїв та поляків (переважно шляхти та революціонерів).

Творчий шлях Захера-Мазоха починається в кінці 50-х років, коли він зацікавився політичними подіями в Галичині. Переживши дитиною заворушення 1846-48 рр., він повертається раз у раз до соціальних причин, що їх викликали, протиставить польській шляхті українське та польське селянство, якому належать його симпатії. Під цим оглядом Захер-Мазох вплинув на К.Е. Францоза (1848-1904), відомого австрійського письменника єврейського походження, родом з Чорткова, що присвятив цій тематиці кілька творів. Захер-Мазох змальовує в своїх творах життя галичан, революційні події і звертає увагу на соціальні та національні взаємини в Галичині. Він пише: “Eine galizische Geschichte” (1858), “Graf Donski” (1864), “Der Emissaer” (1863) та цілий ряд популярно-історичних творів з австро-угорської історії.

Від 70-х років Захер-Мазоха починає щораз більше захоплювати патологічний вид кохання, що сьогодні відомий під назвою “мазохізм”. Це на підставі його пізніших новел австрійський психолог Крафт-Ебінґ у своїм творі “Psychopathia sexualis” назвав цю душевну хворобу мазохізмом. Перверсія психічного сексуального життя, що її подає Захер-Мазох, полягає в тому, що деякі люди почувають себе тоді щасливими, коли жорстокий і психічно сильніший партнер їх мальтретує й упокорює. Автор створив цілу ґалерею жорстоких красунь, що знущаються над своїми коханцями, які себе почувають прещасливими у ролях останніх рабів. Німецька критика, що в 70-х роках так щиро вітала Захер-Мазоха, називаючи його то українським, то німецьким Турґенєвим, починає дистансуватися від нього, закидати йому натуралізм і поверховість. Однак авторові усміхаються дальші успіхи в Франції та в Америці.

Тло цих оповідань та новел залишається у великій частині українським або польським чи єврейським, тому, незважаючи на різні варіанти улюбленої теми – більш чи менш жорстока красуня ущасливлює свого раба, поставивши йому сап'янець на потилицю чи застосовуючи інші упокорювання – в цих творах знаходимо цікаві етнологічні чи соціальні аспекти тодішнього галицького життя.

Саме за такий показ народного життя критики порівнювали Захер-Мазоха з російським письменником Турґенєвим, бо він, мовляв, не тільки перебрав його техніку, але також погляд на життя і літературу. “Прив'язаність його людей до рідної землі, що керується інстинктом, сильне підкреслення соціальних та кліматичних впливів, відсунення фабули на дальший план на користь опису характерів – там він цього навчився, це все риси, що відповідали його талантові” [2].

Під впливом А.Шопенгауера, що був улюбленим філософом і російського письменника, Захер-Мазох показує жінку як знаряддя демонічної сили для упокорення і мук чоловічого роду.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: УКРАЇНСЬКА ТЕМАТИКА В ТВОРЧОСТІ ЗАХЕР-МАЗОХА

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок