Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Ольга Кобилянська. Життя і творчість письменниці. Тематика творчості О. Кобилянської

Ольга Кобилянська. Життя і творчість письменниці. Тематика творчості О. Кобилянської

Назва:
Ольга Кобилянська. Життя і творчість письменниці. Тематика творчості О. Кобилянської
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,68 KB
Завантажень:
264
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.6


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Тема. Ольга Кобилянська. Життя і творчість письменниці. Тематика творчості О. Кобилянської.

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом письменниці, розкрити тематичні рамки її творчості; розвивати творче мислення учнів, інтерес д творчості О. Кобилянської; виховувати естетичний смак учнів, розуміння виховного та пізнавального значення літературної спадщини. Обладнання: портрет письменниці; виставка її творів.

ХІД УРОКУ

І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

2. Епіграф до уроку:

І ти, найкраща жінко, героїчна, прекрасна Ольго! Диха не вгаси, як не вгашала ти ніколи! Стрічная тобі лю­бов од нас! Ти воскреси нам діяння народу: одвічная ти ж наша сило,— славна-бо ecи!

П. Тичина

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Вступне слово вчителя.

З іменем О. Кобилянської в українській прозі пов'язане опра­цювання нової теми — долі освіченої дівчини, яка не може зми­ритися з бездуховністю міщанського середовища. Кожен твір пись­менниці вражав поетичністю, витонченістю й глибиною зображен­ня характерів, особливо жіночих. За це дослідники літератури називають її твори енциклопедією жіночої душі. Твори О. Коби­лянської ще за її життя було перекладено на європейські мови: німецьку, болгарську, чеську, російську, її ідеал — жінка освіче­на, інтелігентна, прогресивних поглядів, з високими духовними запитами, вільна у виборі роду занять, любляча й ніжна. Саме такою була й сама письменниця.

2. Бесіда з учнями.

1) Якою була родина О. Кобилянської, як пройшли її дитячі роки?

2) Освіта О. Кобилянської, початок літературної діяльності.

3) 3 ким із письменників зв'язували О. Кобилянську дружні сто­сунки?

4) Коли і де вийшло перше зібрання творів письменниці (9-тоМ-ник)?

5) Чому останні роки життя письменниці були сповнені болем і тугою?

ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Пояснення вчителя.

Ольгу Кобилянську називали гірською орлицею за горде серце, пишною трояндою в саду української літератури — за яскраву мета­форичність художнього бачення. Сама ж письменниця називала себе скромно і просто — «робітницею свого народу», бо понад 55 років свого життя віддала літературі.

Особлива увага до проблем жіноцтва, становища жінки в родині g суспільстві зумовлена світом внутрішніх переживань, думками самої 0. Кобилянської, для якої література була виходом у широкий світ.

Перші вірші та оповідання О. Кобилянська писала німецькою мовою, вони засвідчили багатий духовний світ молодої письменни­ці, її спостереження і почуття, винесені з реальної дійсності. Роз­глянемо в хронологічній послідовності твори письменниці за їх те­матикою.

1892 — повість «Людина» (на основі переробленого оповідання «Вона вийшла заміж», що було написане німецькою мовою) — тема молодої, ерудованої дівчини, яка не хоче жити тим життям, яким живуть п подруги в провінції.

1895 — повість «Царівна» — дослідження внутрішнього життя дівчини, котра, відстоюючи свої переконання, знаходить силу по­кинути родину і самій заробляти свій хліб. Втілення гідності жін­ки, що усвідомила власне право на рівність.

1896 — новела «Битва» — трагічна загибель лісу від рук люди­ни; сила природи не може зупинити її нищителів. Душевні пережи­вання авторки з приводу описаного, заклик до захисту довкілля.

1897 — новела «Некультура» — єдність людини і природи. Лю­дина — коваль свого щастя.

1898 — новела «Меланхолійний вальс» (так само як і написана 1895 року новела «Фантазія-експромт») — тема ролі мистецтва в житті людини; вплив мистецтва на формування духовного облич­чя особистості.

1902 — повість «Земля» — людина і земля. Влада землі над лю­диною. Показ нелегкого життя селянина в триєдиному вимірі — соціальному, національному, психологічному.

1909 — повість «У неділю рано зілля копала»— гімн високому людському почуттю — коханню.

1915—1917 — оповідання «Юда», «Назустріч долі», «Лист засу­неного вояка до своєї жінки» — крик болю й гніву, викликаного сильницькими картинами смерті ні в чому не винних людей.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Запитання до учнів.

1) Чому творчість О. Кобилянської .посідає особливе місце в нашій літературі?

2) Розкрити зміст епіграфа до уроку. Чому П. Тичина назвав письменницю «найкраща жінко, героїчна, прекрасна Ольго»?

3) Чи бачили ви екранізацію якихось творів О. Кобилянської?

4) Які твори письменниці ви читали?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, опрацювати теоретичний матеріал на с. 317—322-хрестоматія [22], с. 447-462, прочитати повість О. Кобилянської «Людина».

Тема. Ольга Кобилянська. Повість «Людина».

Мета: розкрити зміст, образи повісті «Людина», визначити вплив внутрішнього світу письменниці на творен­ня характерів літературних героїв; розвивати творче мислення учнів, вміння аналізувати прочитане; ви­ховувати в учнів повагу до людини, доброту, поряд­ність, вміння поважати думку інших людей.

Обладнання: текст повісті (хрестоматія [22], с. 447-462).

ХІД УРОКУ

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 



Реферат на тему: Ольга Кобилянська. Життя і творчість письменниці. Тематика творчості О. Кобилянської

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок