Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Твір Жана Поля Сартра «Нудота» як філософський роман

Твір Жана Поля Сартра «Нудота» як філософський роман

Назва:
Твір Жана Поля Сартра «Нудота» як філософський роман
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,84 KB
Завантажень:
391
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Твір Жана Поля Сартра «Нудота» як філософський роман


Яскравим представником літератури екзистенціалізму, що виникла слідом за однойменним філософським напрямом, є, без сумніву, французький філософ та письменник Жан-Поль Сартр. Він вважав себе прихильником атеїстичного екзистенціалізму і стверджував, що «атеїстичний екзистенціалізм учить, що навіть за відсутності Бога є буття, у якому існування передує сутності , яке існує перш ніж його можна визначити яким-небудь поняттям, а цим буттям є людина» [1: 323]. Тобто, основною точкою опори сартрівського екзистенціалізму є абсолютно вільна людина, котра спочатку з’являється, існує і тільки потім має змогу себе визначити.
Вивченням філософсько-літературної спадщини Сартра займалось багато науковців, зокрема Л. Андрєєв, Л. Філіпов, Т. Любимова , Я. Богданов, К. Долгов та інші. У літературі Сартр виявив себе як майстер новели, роману, есе, драми, а також як критик і теоретик. Проте філософія і літературна практика у французького митця нероздільні. Найбільш послідовний дослідник доробку Сартра Долгов, наприклад, стверджує, що «у Сартра немає естетики в «чистому» вигляді , оскільки не існує абсолютно філософських та літературних праць, його творчість - це своєрідний сплав літератури, мистецтва, філософії, критики, публіцистики»[1: 16]. Незважаючи на численність праць, присвячених спадщині Сартра, його літературна діяльність здебільшого сприймалась і досліджувалась крізь призму філософських ідей. Жанрова специфіка творів Сартра залишалась поза увагою вчених.
У цьому руслі актуальним є перший твір митця «Нудота»(1938), який належить до яскравих взірців філософської прози ХХ століття. Зауважимо, що саме Сартр як митець та філософ допоміг жанру філософського роману розкритися та утвердитися на новому етапі розвитку літератури. Своїм корінням цей жанр сягає епохи Просвітництва ( Вольтер – «Кандід, або Оптимізм», «Простодушний»; Д. Дідро « Жак – фаталіст та його господар»). Його виникнення пов’язане з необхідністю популяризації філософії раціоналізму, сатиричного зображення суспільних норм, законів і політичних подій[2: 611].
Завдяки екзистенціалізму філософський роман набув нового трактування, яке полягало у глибшому вивченні його складових та у яскравішому вираженні ідей автора. Як зазначив А. В. Ставицький у розвідці «Метаморфозы романной формы», у філософському романі проблемою стає «універсально-людське»; предметом естетичної уваги - не окрема особистість і її індивідуальні переживання та вчинки, а людина з великої букви, людина космічна, людина універсальна, в якій зосереджуються усі онтологічні суперечності : небо і земля, вічність і мить, світло і пітьма» [3: 13]. Спираючись на дослідження Н. Х. Копистянської , згідно з яким поняття «жанр» не монолітне ( у ньому за ступенем абстрактності й конкретності змісту можна виділити чотири взаємопов’язані, взаємозумовлені сфери спіралі), філософський роман належить до другої сфери, де жанр розглядається у комплексі ідейно-естетичних причин його виникнення, розвитку, видозміни, у двосторонньому зв’язку з розвитком літературного напряму, течії, із внутрішньо літературним процесом послідовності і заперечення раніше досягнутого, з розвитком критики і теорії. Якщо мова йде про конкретний філософський роман певного автора, його можна віднести до сфери 4, де на перше місце виноситься індивідуальність автора, оскільки у творі великого митця завжди присутнє наслідування традицій і одночасна полеміка з ними [4: 33]. Беручи за основу сучасні теоретичні напрацювання, подані у літературній енциклопедії під редакцією Ю. Коваліва, можна виокремити ряд характерних рис, притаманних філософському роману, які дають підставу говорити про нього як про окремий жанровий різновид роману. Наведемо найбільш знакові:
Персонажі – це своєрідні умовні знаки без розвинених характерів, які є вираженням ідей автора.
Сюжет та конфлікт зумовлені певною концепцією.
Наявність підтексту.
Дійсність у творі умовна, хоча видається реалістичною.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Твір Жана Поля Сартра «Нудота» як філософський роман

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок