Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Лікарі письменники

Лікарі письменники

Назва:
Лікарі письменники
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,66 KB
Завантажень:
82
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
План
1. Біографія Юрія Дрогобича.
2. Юрій Дрогобич – перший дипломований лікар.
3. Життєвий шлях Григорія (Франциска) Скорини.
4. Лікар Григорій (Франциск) Скорина.
Використана література.


1. Біографія Юрія Дрогобича
ДРОГОБИЧ (Котермак) Юрій (бл. 1450 — 1494) — мислитель-гуманіст, астроном, астролог, медик, математик. Народився у Дрогобичі. Вчився у Краківському та Болонському університетах — найбільших у той час гуманістичних центрах Європи. Одержав ступінь доктора філософії та медицини у Болонському університеті, де протягом 1478 — 1482 рр. викладав математику й астрономію. У 1481 — 1482 рр. займав посаду ректора університету медиків та вільних мистецтв. Повернувшись до Кракова, працював професором медицини й астрономії в 1487 — 1494 рр.
У Дрогобичі народився і, очевидно, одержав початкову освіту Юрій Котермак - відомий учений, педагог і письменник, ректор Болонського університету, професор Краківського університету, перший український автор друкованої книжки, що вийшла в Римі 1483 р. Наш земляк прибрав собі прізвище Дрогобич.
Навчався у Львові, Кракові, Болоньї (Італія). В 1481 — 82 рр. — ректор Болонського ун-ту. Наприкінці 80-х рр. XV ст. викладав астрономію та медицину в Краківському ун-ті, де його учнями були славетний польський астроном Н. Коперник та відомий німецький гуманіст К. Цельтіс. Д. пітримував тісні зв’язки з багатьма гуманістами з різних країн, зокрема з італійським гуманістом Ф. Б. Калімахом та піонером кириличного друкарства Ш. Фіолем, видавничу діяльність якого підтримував.
Помер видатний український учений 4 лютого 1494 року.
2. Юрій Дрогобич – перший дипломований лікар
В 1450 році в Дрогобичі, в сім'ї бідного ремісника Михайла Доната, народився Юрій Котермак, який згодом став ще більш славетним лікарем.
Юрко Котермак з дитинства вивчив спочатку латину, а потім італійську мову. З шістнадцяти років, залишившись круглим сиротою, став працювати перекладачем у генуезьких купців у Львові. З одним з караванів він побував у Криму, в Кафі (туди прибув генуезькою галерою з Акермана, а назад подорожував суходолом через Перекоп). На початку 1469 року обдарований юнак вступив до Краківського університету і вже у наступному році одержав там ступінь бакалавра вільних мистецтв, а у 1473 році - магістра.
Після цього він дістався Італії (подолавши більшу частину відстані пішки) і вступив до найстарішого в Європі Болонського університету. З 1478 року викладав там астрономію, склав "Прогностик на 1478 рік" і написав трактат про сонячне затемнення в тому ж році. Пізніше надрукував книжку "Прогностична оцінка поточного 1483 року" (це була перша книжка, надрукована українцем). У цих творах містилось чимало географічних відомостей, зокрема, про східнослов'янські землі, Кримське ханство, Мангупське князівство Феодоро, Кафу, також згадується Москва - вперше у друкованій літературі. Автор обрав собі псевдонім Юрій Дрогобич - за назвою рідного міста. Отримавши в Болоньї звання доктора філософії, "магістр Георгіус з Русі" не залишив студентської лави, бо бажав прослухати повний чотирирічний курс медицини. На 1481-1482 навчальний рік його обрали ректором університету медиків і артистів. Отримавши звання доктора медицини, Юрій Дрогобич повернувся до Кракова і в 1488 р. у Краківському університеті читав курс лекцій з медицини (в цей час серед студентів був М. Коперник). В 1494 р. доктор філософії й медицини Юрій Дрогобич помер у Кракові.
3. Життєвий шлях Григорія (Франциска) Скорини
Франциск Скорина жив і творив на ниві християнської освіти в епоху європейського гуманістичного Ренесансу (перша половина XVI в.). Він глибоко шанований в Білорусі. Його ім'ям названий головний проспект білоруської столиці, багато вулиць, учбові заклади країни. Орден Франциска Скорини – вища державна нагорода. Проте багато що в житті великого гуманіста дотепер покрите таємницею. Декілька сторіч дослідники вивчають загадку його особи, намагаються відтворити етапи життя і творчості видавця і коментатора першої друкарської Біблії на старобілоруській мові, адресованої не тільки білорусам, але і всім східно-слов'янським народам.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Лікарі письменники

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок