Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Стрілецька поезія

Стрілецька поезія

Назва:
Стрілецька поезія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,39 KB
Завантажень:
277
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
С т р і л е ц ь к а п о е з і я
Художнє явище, яке історики літератури означають як «стрі-лецька поезія та пісня», репрезентуюсь насамперед В. Бобинський (1898 - 1938), О, Бабій (1897 - 1975) та Р. Купчинський (1894 — 1978). Якщо твори першого виходили не раз (востаннє в 1990), то два наступні не включалися в жодну ра-дянську антологію і залишалися досі невідомими широкому загалу читачів.
Олесь Бабій (народився в 1897 р. на території теперішньої Іва-но-Франківщнни, помер у 1975 р. в м. Чикаго) — син селянина; у лавах січових стрільців захищав, як і багато патріотично настроє-них юнаків того часу, Західноукраїнську Народну Республіку від польських окупантів (згодом написав на цю тему поему «Гуцуль-ський курінь» та яовість «Перші стежі», 1937); був одним із фунда-торів, разом із В. Бобинським та Ю. Шкрумеляком, групи поетів-символістів «Митуеа» (1922). Здобувши вищу освіту в Українсько-му педагогічному інституті ім. М. Драгоманова в Празі зі ступенем доктора філології, брав активну участь у літературно-мистецькому житті Львова як письменник І журналіст. Високу оцінку його збір-кам «Ненависть і любов» (1921) та «Поезії» (1923) дав В. Бобин-ський уже після того, як дороги їх розійшлися 1.
Роман Купчинський народився_в 1894 р, на Тернопільщині, помер 1978 р- поблизу Нью-Йорка. Його життя й творча біографія багато в чому схожа з біографією О. Бабія. Теж воював у січових стрільцях, розповівши згодом про ці події в романі-трилогії «Заме-тіль» («Курилася доріженька», «Перед навалою», «У зворах Бески-ду»); працював журналістом, зокрема в редакції газети «Діло». Ве-ликою популярністю користувалися пісні на його слова, а часто й з його музикою; багато з них сьогодні знову повертається до жит-тя («Зажурились галичанки», «Човник хитається», «Накрила ніч-ка...», «їхав стрілець на війноньку» та ін.), у яких яскріє багатий діапазон настроїв — від героїчно-урочистого до гумористичного. За життя Р. Купчинський не видав жодної збірки поезій, і лише в 1983 р. український поет і критик з Нью-Йорка Б. Бойчук упоряд-кував і випустив книжку «Нсдоспівані пісні»,
Згаданих вите поетів об'єднувала, принаймні, на початку їх творчого шляху, прихильність до символізму, У кожного з авторів вона мала свої особливості: якщо В. Бобинський прагнув перепла-вити в своєму стилі витонченість версифікації європейських поетів з українською фольклорною символікою, передати тонкі порухи підсвідомості, то О. Бабій був радше поетом споглядальне-рефлек


торного плану, чиї вірші порушують проблеми людської цивіліза-ції, життя і смерті, таємниці буття («Йде Прамати Істніння від дже-рел незбагаутта і розносить вам вина у розбитому збанку»), у йо-го творах зустрічається точна й несподівана метафора («Світ місте-рій в серцях наших творить Ніч безоку І любов сліпа»; «Місто го-рем задавлене» як Лаокооя»), а Р. Купчинський любить персоніфі-кувати природу, при цьому або психологізує пейзаж, або матеріа-лізує через природні явища власний психологічний стан, наприк-лад» у «Спеці».
На жаль, на повну силу не розкрився талант ні О, Бабія, ні та-лант Р, Купчинського. О. Бабій збивався на багатослів'я й деклара-тивність у віршах кінця 20 — 30-х років, а Р. Купчинський майже перестав писати вірші. Те саме спостерігаємо і в інших поетів цієї групи: лиш коли-не-коли зблисне оригінальний образ у віршах Ю. Шкрумеляка» як» приміром» в «Авлевій жертві»; Л. Легший ли-шився автором кількох популярних пісень («Ой видно село...»), а М. Голубець, автор кількох збірок у стилі «Молодої музи» й віршів з воєнного часу, став відомий своїми дослідженнями з історії укра-їнського мистецтва. Як літературне явище стрілецька поезія є пе-рехідною ланкою між символізмом початку століття й новим поко-лінням митців.
Василь Бобинський (1898 — 1938). В. Бобинський наро-дився 11 березня 1898 р. в КристополІ, (нині м. Червон оград) на Львівщині, у родині залізничника. Навчався у гімназіях Львова та Відня. Під час першої світової війни В. Бобинський — у лавах українських січових стрільців.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Стрілецька поезія

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок