Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Антиутопія і утопія в художній творчості ХХ ст.

Антиутопія і утопія в художній творчості ХХ ст.

Назва:
Антиутопія і утопія в художній творчості ХХ ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,17 KB
Завантажень:
22
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Антиутопія і утопія в художній творчості ХХ ст.


План
1. Зміна епох.
2. Початок ХХ ст.
3. Р.Роллан про соціалістичну утопію.
4. Суспільні утопії 30-х р. ХХ ст.
5. Анти утопія.
6. Роман Вільяма Холдінга «Володар мух»
7. Гуманістичний зміст роман «451о за Фаренгейтом»


1. ХІХ ст. було своєрідною «золотою добою» людства. Його не обминули ні війни, ні пошесті, ні трагедії. Проте незмінною була віра в безмежні можливості розуму – в Прогрес. Саме в ХІХ ст. було розроблено систему хімічних елементів Менделєєва, біологічну – Ліннея, економічну і соціальну – Маркса, ідеологічні – Гегеля. Було унормовано взаємини людини і світу. Маркс Вебер, культуролог, відзначає, що це була «ера віри в розум і саме завдяки йому вдалося досягти сучасного економічного порядку, який ув’язнив людину «до залізної клітки».»Саме цей порядок спричинився до технічних і економічних підвалин машинного виробництва, що тепер визначає життя всіх, народжених у цьому механізмі, з надзвичайною силою», - до панування цивілізації, її переважання над культурою.
В літературі ХІХ ст., крім реалізму, надзвичайно сильним у Європі було романтичне начало, де людина-бунтар протистоїть буржуазній системі. Саме реалізм постійно підтримав горіння людської індивідуальності, ренесансний гуманізм, віру в людину, культура, мистецтво, література – живий організм, то в ньому не може бути різких розривів, активної руйнації способів мислення. В ХХ ст. реалізм не зникає, він живе далі, трансформуючись, пристосовуючись, модифікуючись.
2. Великі лицарі ХХ ст. – Г.Мани, А.Франс, Р.Роллан, Т.Драйзер продовжуючись класичну реалістичну традицію, глибоко занурюючись у психологію сучасника та обставини, які його формують.
Як зазначає культуролог Юрген Габермас, на початку ХХ ст. це не було вичерпано повністю «енергію соціальних утопій».
Розвивається системність, позитивізм – уже соціально-економічний, на якому постав радянський соціалізм з усіма його комплексами.
3. Р.Роллан (ХХ ст.) відзначає «Відкриття соціалізму було для мене в ті роки справжнім сп’янінням. Він рятував мене від свого власного «я». Він ніс людське братерство», для мільйонів знедолених соціалізм був обіцяного гарантією мінімального забезпечення життя. А для тисяч інтелектуалів соціалізм видався обіцянкою, (яка не могла бути здійсненною) виходу із тогочасного індивідуалізму, самотності, відчуження, нав’язаного усім способом життя в механістичній цивілізації, яка привела до уніфікації, - за ілюзії щасливої творчої самореалізації в колективі.
4. Суспільні, соціальні утопії, перетворюються на тоталітаризм, який доводить систематизацію до абсурду, обертаючи позбавлену будь-яких захисних механізмів людину на «гвинтик» у напрацьованій системі. Американський письменник В.Стайрон, автор роману «Вибір Софії», вбачає у концтаборах, де люди змушені були самі собі викопувати могили перед стратою, апогеєм системності. Для мислячого європейця, фашизм ніколи не був привабливим; неспроможність «казарменного соціалізму» стала зрозумілою в 30-і роки, що було свідченням формування жанру антиутопії в цей період.
5. Антиутопія – різновид сучасного роману, а якому окремі тенденції розвитку суспільства подаються у негативній історичній перспективі.
Антиутопію мають переважно антивоєнне і анти теократичне спрямування. Подаючи в сатирично-гротескному плані розвиток сучасного буржуазного суспільства. Антиутопісти пройняті песимістичним поглядом на майбутнє, розчаруванням у цінностях цивілізації.
Предметом зображення в них є руйнування природного середовища, обмеження прав і свобод громадян, бюрократизація суспільного життя.
6. Роман В.Голдінга «Володар мух» (1954) – перша післявоєнна англійська книжка, де осмислюється гіркий досвід війни з фашистами. У творі наявні ознаки пригодницької історії для підлітків. Книга є філософською притчею в якій поєднані риси антиутопії і антиробінзонади. За її змістом відбувається поступове здичавіння двох підлітків, їх озвіріння. Закинутих на невідомий острів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Антиутопія і утопія в художній творчості ХХ ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок