Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Характер екзистенціалізму в романі А. Камю «Чума»

Характер екзистенціалізму в романі А. Камю «Чума»

Назва:
Характер екзистенціалізму в романі А. Камю «Чума»
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,78 KB
Завантажень:
395
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.3


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат
на тему:
Характер екзистенціалізму в романі А. Камю «Чума»


В основі екзистенціалізму лежить поняття людського існування,буття - свого роду внутрішнього ядра особистості, що, на думку представників екзистенціалізму, зберігається лише тоді, коли людина втрачає всі свої суспільні значення й функції. Такий стан називається в екзистенціалізмі “граничною ситуацією”; найяскравіший і повний вид подібної ситуації - ситуація перед обличчям смерті.
Образи-символи чуми
Роман “Чума”, написаний в 1947 році, став надзвичайно популярним і з тих пір був неодноразово переведений на багато мов. Зміст роману не вичерпується історією епідемії смертельної хвороби, що обрушилася на місто Оран в 194... році. Незважаючи на те, що написано історію епідемії досить правдоподібно, роман все-таки є чимось більшим. Назва роману, принаймні в ті роки, неминуче асоціювалася зі словосполученням “коричнева чума”, і тому прийнято вважати, що “Чума” - алегорія Другої світової війни й французького Опору.
“А що таке, по суті, чума? - запитує на останніх сторінках роману один з постійних клієнтів доктора Ріє. - Те ж життя”. Справді: вигадані жахи навали чуми на місто Оран ніяк не можуть зрівнятися зі страшними фактами Другої світової війни. Крім того, смертність 200-тисячного населення Орана коливається в районі трьохсот чоловік щодня, тобто - 0,15%. І це - у самий розпал “страшної” епідемії?! Так, кожне людське життя -неповторне, говорити про нього, використовуючи слово “відсоток” ,- цинічно, але не треба забувати, що в цьому випадку мова йде про літературний твір. Епідемія чуми - майстерна містифікація, у яку вірить читач роману. Все що відбувається в зачумленому місті не набагато страшніше звичайної реальності людського життя, у якій хвороби, страждання, смерть - скорботна доля живучих. Історичні відомості про епідемії чуми, з якими в різних місцях книги зіштовхується читач, перетворюють історію оранської епідемії чуми в сторінку історії людства. “За допомогою чуми я хочу передати обстановку задухи, від якої ми страждали, атмосферу небезпеки й вигнання, у якій ми жили тоді. Одночасно я хочу поширити це тлумачення на існування в цілому”, - признавався Камю. Допускаючи таке тлумачення свого роману, порівнюючи людське життя з перебуванням у зачумленому місті, Камю поводиться як послідовний екзистенціаліст.
Сам характер епідемії чуми не суперечить такому трактуванню назви роману: хвороба нез'ясовно й зненацька поселяється в місті. Вона росте, поширюється, невпинно збирає свої криваві жнива, досягає піку, прилучивши до списку своїх жертв безневинну дитину, і відступає нарешті. І немає ніяких підстав стверджувати, що хвороба відступила під протистоянням людей, які намагалися боротися із хворобою, - вона зникла сама по собі, і ніхто не знає, чи настане “такий день, коли чума розбудить пацюків і пошле їх здихати на вулиці щасливого міста”.
Як і у всій екзистенціальній філософії, смерть стала невід'ємною частиною життя героїв роману. Сам Камю у своєму есе “Міф про Сізіфа”, написаному незадовго до “Чуми”, визначав цю ситуацію як “абсурд”. Поняття абсурду є однієї з фундаментальних категорій філософії Камю. Абсурд виникає із протиріччя між серйозним, цілеспрямованим характером людської активності й відчуттям нульового значення її кінцевого результату (смерть індивіда; більше того, досить ймовірне знищення всього людства).
Змоделювавши ситуацію людської трагедії, Камю спробував вказати й шлях подолання трагедії. “...Чума - насамперед книга про тих хто опирається, а не про тих, що здалися, книга про сенс існування, що відшукує посередині нісенітниці суще”.
Кожний персонаж роману - це один з варіантів відповіді на питання про зміст і шляхи існування в безглуздому й жорстокому світі.
Існування й можливість буття
Місто Оран, розташоване у Франції. Місто страждає від крайностей погодних умов: улітку, висока температура змушує жителів ховатися від спеки за закритими ставнями. Ставні закриті так само, як люди міста закривають себе від сусідів. Головна риса кожної людини в Орані - індивідуалізм.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Характер екзистенціалізму в романі А. Камю «Чума»

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок