Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Національно-патріотична та суспільно-культурна праця Петра Франка

Національно-патріотична та суспільно-культурна праця Петра Франка

Назва:
Національно-патріотична та суспільно-культурна праця Петра Франка
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,86 KB
Завантажень:
255
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
.
“Національно-патріотична та суспільно-культурна праця Петра Франка”


П л а н :
Петро Франко – син “Каменяра”.
Роки навчання в гімназії.
Культурно-громадська діяльність.
Петро Франко як літературний критик.
Літературна спадщина Петра Франка.
Що ми знаємо про таку по-стать, як Петро Франко, син письменника і видатного вче-ного Івана Франка? І не так давно процвітаючій комуністично-фальсифікаційній ідео-логії та її підручних —ра-дянській історіографії та літе-ратурознавстві — не знаходи-лося потреби й місця правдиво мовити про дітей Франка. На черзі дослідників — істинні сторінки із життєпису Анни, Андрія, Тараса. Сьогодні ж звернімо свій погляд до Петра.
Перелопачуючи численні довідники, енциклопедичні ви-дання, довідаємося, що Фран-ко Петро Іванович народився 21 червня 1890 р. у Нагуєвичах Дрогобицького повіту. Атмосфера культурно-літературного оточення, стихії фольклорно-етнографічної тра-диції благотворно впливали на виховання хлопця, формування його естетичних уподобань та інтересів» Виняткове зацікавлення батька до народних пісень, казок, легенд, переказів безпосе-редньо передавалося синам Тарасові, Андрію, Петру. Петро з роками згадував: «В Криворівні батько зібрав доволі етно-графічного матеріалу, записуючи пильно приповідки, оповідання (особливо про Довбуша) та пісні.
Це збирання етнографічного матеріалу мало свій вплив і на найстаршого сина Андрія, і на мене. І Андрій, і я збирали теж пильно. Я особливо зібрав багато приповідок та коломийок у Нагуєвичах, а цілу збірку передав, за радою батька, проф. Гнатюкові до видання. На жаль, видання не дійшло до завершен-ня. Проф. Гнатюк кілька разів обіцяв повернути мені матеріал, але з різних причин цього не зробив, і матеріал залишився у його дружини».
Як справедливо зазначає відома дослідниця фольклору док-тор історичних наук Валентина Борисенко Петро Франко ще зі шкільних років відзначався неабиякою допитливістю, енергійністю, заповзятістю, потягом до пошуку, до відкриттів, інтересом до техніки, хімії, мови, історії й літератури, географії, спорту, народної медицини, фольклору й етнографії. Коротке життя цієї талановитої людини вщерть було заповнене насам-перед справою надбання знань. Ще навчаючись у Львівській гімназії, Петро Франко під час канікул збирав фольклорно-етнографічні матеріали. Під впливом батька і його безпосереднім керівництвом записував різні жанри фольклору у селах Голу-ботові і Завадові біля Стрия, Буркуті, Яйківцях, Криворівні та ряді інших сіл Карпат. Але, звичайно, найбільше — у селі Нагуєвичах, де й народився. Зокрема, 1910 року він побував тут разом з батьком, який хотів, щоб його діти добре знали всю родину Франків. Сам же П. Франко писав про це: «Це були канікули і я весь день, від зорі до пізньої ночі був у лісах, на пасовиськах, на гостинах і т. д. І завжди записував, запису-вав. Записував у маленьких книжочках «нотесах», часто з ве-ликим поспіхом, а задня і за «свіжої» пам'яті переписував «на чисто», при чім помагали мені й мої принагідні знайомі пасту-хи, пастушки, женці, з якими я ходив жати і можу похвалити-ся, що жав не гірше за них».
Молодий фольклорист фіксує найтонші нюанси людських стосунків, занотовує народні замовлення, прикмети тощо. Ко-ли у П. Франка від надмірного переписування заболіли очі, він прислухався і до порад своїх родичів. Сам про це згадує: «Я ходив «відмовляти» очі до другої жінки Гаврилихи, вітчима Івана Франка, тоді старшого, але кремезного та поставного гос-подаря. Дивним дивом його друга жінка, з вдачі незвичайно тиха, завжди говорила до нього на «ви», що на селі буває хіба виїмком. Ця друга жінка славилася в селі доброю знахаркою, і вона спалювала коло моїх очей повісмо та відшіптувала. На жаль, робила це так скоро, що помимо моєї великої вправи, я зміг записати тільки фрагменти «на ліси, на гори, на болота». Зачитування тривало з чверть години».
1910 р. П. Франко закінчив гімназію, паралельно склавши іспит з фізичного виховання у Львівському університеті. Пра-цював учителем, а 1911 р.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Національно-патріотична та суспільно-культурна праця Петра Франка

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок