Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Етнографічні групи в Україні

Етнографічні групи в Україні

Назва:
Етнографічні групи в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,56 KB
Завантажень:
401
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Етнографічні групи в Україні
План
Вступ
Складні й багатогранні процеси походження народів та їхніх культур постійно привертають до себе увагу. Адже це питання про те, хто і звідки ми, питання нашої прабатьківщини, часу нашого виникнення, місця серед інших жителів планети.
Щодо українців особливого значення набуває розв'язання проблем місця даного етносу в колі слов'янських народів, зокрема східнослов'янських, його зв'язків із найдавнішими етапами історії, ролі іншоетнічних компонентів у його формуванні та етнічному розвитку.
У культурі та побуті українського народу при наявності багатьох загальнонаціональних рис і в наш час зберігаються деякі особливості, в тому числі й такі, які сягають сивої давнини. Ці особливості знаходять вияв у територіальному аспекті й зумовлені характером історичного розвитку окремих районів країни, природно-географічними умовами, взаємозв'язками з іншими народами. З історико-етнографічної точки зору територія України поділяється на ряд регіонів: Наддніпрянщина (Середнє Наддніпров'я), Поділля, Слобожанщина і Полтавщина, Волинь, Полісся, Прикарпаття, Закарпаття, Південь.
Наведений поділ певною мірою умовний. Більш точне районування можливе у разі всебічного вивчення культурно-побутових явищ. Крім того, етнографічні райони не лишаються незмінними у просторі й часі, як і критерії, що їх визначають.
Регіональні особливості формувалися протягом століть під впливом різних чинників: традиційної етнокультурної основи, яка склалася з різних племінних об'єднань (давні поляни, сіверяни, древляни та ін.), територіально-політичних утворень феодальної епохи — князівств, політичної розпорошеності українських етнічних земель у зв'язку з їхньою колонізацією іншими державами (Великим князівством Литовським, Річчю Посполитою, Угорщиною, Австрією, Румунією, Туреччиною, Росією та ін.).
1. Поняття про етнографічні групи
Головними структуроутворюючими одиницями етносу є субетноси, розмаїття яких забезпечує його стабільність. Остання досягається лише завдяки взаємодії субетносів, але внаслідок цього певна їх частина може перетворитися на структурні елементи іншого ієрархічного рівня або ж зовсім зруйнуватися. Прикладом може бути трансформація таких субетносів українського етносу, як черкаси — населення Середньої Наддніпрянщини, яке іменувалося так в офіційних документах майже до XVIII ст., та севрюки — нащадки давніх східнослов'янських племен Сіверщини, розселених у долинах Десни, Сейму та Сули. Останні зберігали свою самоназву до другої половини XVII ст.
Якщо етногенез та трансформація севрюків не викликають особливих дискусій, то з черкасами справа складніша. Проблема їхнього походження остаточно не з'ясована й досі, однак із певною часткою припущення можна все ж віддати перевагу одній із трьох основних версій. Перша пов'язує походження черкасів із черкесами, котрі нібито прийшли у XIV ст. з Кавказьких гір на Дніпро, де й заснували місто Черкаси. Цю гіпотезу висунув історик І. Болтін, а пізніше її підтримали О. Шафонський, О. Рігельман та М. Антоновський. Другу точку зору запропонував М. Карамзін, обґрунтувавши походження черкасів від торків та берендеїв і ототожнивши їх з вільними людьми, які не підкорялися ні монголам, ні Литві, — козаками. Нарешті, третя версія ґрунтується на твердженні про те, що черкаси — це частина місцевого українського населення, яке перейняло даний етнонім від сусідніх тюркських народів, як переймало і багато інших назв, у тому числі слово «козак». Мовознавці доводять, що «черкаси» та «козаки» означають те ж саме — вольниця. До речі, черкасами колись називали не тільки українських козаків, а й донських; торків та берендеїв черкасами не називали ніколи.
Найбільш прийнятною версією убачається остання, але з таким застереженням: черкаси — це лише локальна група козацтва, скоріше за все якийсь його осередок, що прийняв цю давню назву. Пізніше вона трансформувалася у більш усталене слово «козак», яке стало не просто ознакою вільної людини, а символом захисника українства.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Етнографічні групи в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок