Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Вікові особливості розвитку уваги

Вікові особливості розвитку уваги

Назва:
Вікові особливості розвитку уваги
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,48 KB
Завантажень:
127
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Контрольна робота
на тему:
“Вікові особливості розвитку уваги”


Увага в дітей з'являється досить рано. Мимовільна увага виникає в перші тижні життя. Це безумовно-рефлек-торна увага, що викликається подразниками, безпосередньо пов'язаними із задоволенням органічних потреб. Дитина реагує на зовнішні подразники тільки за їх різких змін: при переході від темряви до яскравого світла, зміні температури, раптових сильних звуках. Далі вона вже цікавиться предме-тами, особливо яскравими. Умовно-рефлекторні зв'язки ут-ворюються на першому році, коли дитина починає реагу-вати па голос матері. Розвиток уваги посилюється, коли дитина починає сидіти, ходити, говорити, гратися з предме-тами. Увага стає дедалі більш стійкою і керованою.
Велике значення для розвитку довільної уваги в дошкіль-ному віці має гра. В грі виникає потреба домагатися певного результату й координувати свої дії відповідно до завдань, підпорядковувати їх певним правилам, підкорятися вимогам групи. Гра виробляє здатність навмисно зосереджувати ува-гу на певних предметах, переключати й розподіляти її відповідно до програми діяльності. З розвитком розумових дій виникає внутрішня увага.
Подальший розвиток уваги в дітей відбувається в шкіль-ний період. Навчальна робота школярів висуває нові вимо-ги, потребує уваги незалежно від того, приваблює їх пред-мет чи ні (рис.). Навчання збагачує досвід дитини, розвиває якості особистості, що дають змогу переходити до до-сконалої внутрішньої організації й регуляції своєї діяльнос-ті, виробляти вміння свідомо спрямовувати уважність до людей, що є важливою рисою особистості. В процесі шкіль-ною навчання роль уваги змінюється залежно від ступеня новизни і складності засвоюваного матеріалу. Добре засвоє-ний матеріал не вимагає напруження уваги. Зосередженість свідомості потрібна там, де виникають труднощі, і чим вони більші, гам більше напруження уваги необхідне. Звідси по-двійна функція уваги: коли робота нова й складна, то вима-гається довільна увага, яка б спрямовувала діяльність; коли ж робота засвоєна до автоматизму, то вимагається увага, яка б тільки контролювала правильність процесу виконання за-вдання.
Щоб активізувати увагу учнів, слід цікаво викладати на-вчальний матеріал, але потрібна й наполеглива розумова активність учнів. Необхідні різноманітні види й форми ро-боти, чітка організація уроку, але й не менш потрібне спря-мування навчальної діяльності, формування інтересу, волі та відповідальності самого учня. Існує точка зору (П. Я. Гальлерін), що увага є ідеальна, скорочена й автоматизована дія контролю, а це створює можливість і необхідність ціле-спрямованого ЇЇ формування як функції психологічного контролю. Як і кожна згорнута автоматизована розумова дія, дія контролю мас формуватися поетапно:
зовнішня предметна дія — перевірка правильності написаних слів на основі картки, в якій записаний порядок перевірки тексту;
зовнішньомовний — операції виконуються вголос;
внутрішньомовний, коли учень виконує дії пошепки;
переве-дення дії в розумовий план — дія відбувається в плані внутрішньої мови. Якщо учень робить багато помилок, то повергається до попереднього етапу, доки не засвоїть дії контролю до автоматизму. Важливим критерієм сформованості дії контролю є її зближення з основною дією і навіть деяке випередження, що становить одну з умов безпомил-кового виконання роботи.
Звичайно, психологічний контроль не обмежується регуляцією пронесу поетапного формування розумових дій, він виконує також функцію управління становленням самої уваги в процесі навчальної й трудової діяльності, виробленням таких її властивостей, як концентрація, розподіл, переклю-чення та стійкість. При цьому необхідно створити такі умо-ви, які б сприяли формуванню уваги:
привчити учиш працювати в різних умовах, тренуючи довільну увагу;
захоплювати цікавою і важкою працею, формуючи після-довільну увагу;
домагатись усвідомлення суспільної значущості діяльності учня, розвитку моральних якостей;
по-в'язувати увагу з вимогою дисципліни;
розвивати стій-кість уваги, формувати вольові якості учнів;
формувати обсяг і розподіл уваги як певну трудову навичку виконання кількох дій у високому темпі;
формувати переключення уваги вправами переключення уваги з об'єкта на об'єкт за маршрутами і виділенням найбільш важливих із них.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Вікові особливості розвитку уваги

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок