Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Моріс Метерлінк - творчість

Моріс Метерлінк - творчість

Назва:
Моріс Метерлінк - творчість
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,31 KB
Завантажень:
55
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Моріс Метерлінк - творчість


НАЗУСТРІЧ МУДРОСТІ
Моріс Метерлінк — бельгійський драматург і поет, лауреат Нобе-лівської премії з літератури. «У мене немає біографії», - якось висловився він. Очевидно, мав на увазі, що зовнішні факти життя мит-ця є другорядними, а майбутні історики літератури цікавитимуться його духовною еволюцією, тими змінами у світогляді, а також у теорії драми, які склали незабутню сторінку світового театру.
Метерлінк стояв біля витоків символістського руху. Вже 1886 р. він відвідує літературні гуртки, близько сходиться з провідними літерато-рами. Тоді атмосфера «кінця віку» цілком його поглинула. У першій книжці поезій Метерлінка «Теплиці» (1889) відчуваються добре відомі хворобливі настрої песимізму, душевної втоми, розчарування. Натяки, туманна атмосфера, чарівна влада мовчання, символістська неясність — ось деякі риси світогляду Метерлінка. Скласти про це уявлення допо-може переклад одного з віршів поета.
А якби вернувся він,
Що йому сказати?
Мовте: муку дожидань
Смерть прийшла урвати...
А якщо впізнать мене
Він в ту мить не зможе?
Будьте з ним ви як сестра,
Він страждає, може.
А якби він запитав,
Чом порожні залі?
Лампу згаслу покажіть
І вінки пов'ялі.
А якби про чорний день
Він спитав недуги?
Мовте: посміхалась я,
Щоб не знав він туги.
Переклад М. Ореста
Збірка поезій Метерлінка була надто типовою для свого часу і тому залишилась непоміченою. Проте як драматург він майже одразу став популярний. Уже перша його п'єса «Принцеса Мален» засвідчила, що з'явився ще один видатний діяч театру. Метерлінку здавалося, що він написав твір для читання, а не для постановки, але друзі вмовили його віддати п'єсу режисерам Вільного театру, і час засвідчив, що вони не помилилися.
«Принцеса Мален» — філософська п'єса-казка. Дія відбувається в умовній фантастичній країні, поділеній на дві частини. В кожній — свій король: Ялмар і Марцел. Принцеса Мален, дочка Марцела, має вийти заміж за Ялмара-молодшого, сина іншого короля. При дворі Ялмара-старшого живе з дочкою Угліаною королева Ютландії Ган-на, яка перешкоджає запланованому шлюбу, бо мріє сама породича-тися з принцом, одруживши його зі своєю дочкою. До того ж вона закохана в Ялмара-молодшого. Тож і провокує сварку між монарха-ми, що закінчується війною, внаслідок якої королівство Марцела зруйновано, а сам він гине. Сирота Мален змушена шукати захисту при дворі Ялмара, батькового ворога. І тут з'ясовується, що моло-дий принц, який колись лише двічі бачив дівчину, палає до неї при-страстю. Молодята вирішують одружитися, проте підступна Ганна підмішує в їжу принцеси повільну отруту, а потім душить дівчину. Відчуваючи свою провину, король Ялмар божеволіє, сповідується си-нові, і той, убивши Ганну, накладає на себе руки.
Символічний смисл драми очевидний: доля принцеси Мален — це доля людини-іграшки в руках темних і незрозумілих сил. Події роз-гортаються в атмосфері таємничості, що нагнітається завдяки різно-манітним прийомам: стукотом у двері, ударами грому. За задумом Метерлінка, індивід розривається між двома силами — коханням і смертю.
Наступні п'єси «Непрошена», «Сліпі» (1891) позначені таким са-мим песимізмом, що й «Принцеса Мален». 1893 р. було здійснено постановку «Пелеаса та Мелісанди». Цей твір називають «Ернані» символізму, тому що його поява спричинила палку полеміку й сприяла утвердженню нового розуміння театру. Критик К. Моклер так характеризує М. Метерлінка: «Залишаючись драматургом у по-вному розумінні цього слова, він виявляє виняткову обізнаність в ідеалістичній філософії і в ній знаходить першообраз і таємничий смисл своїх творінь. Він здійснив ідеальне прагнення театру: став на одному рівні з найбільш піднесеними метафізичними концеп-ціями і втілив їх у вигаданих істотах, щоб одночасно запропонува-ти їх як художникам і мислителям для споглядання, так і юрбі. За-хоплююче драматичне дійство цілком доступне широкому загалу — у ньому глядачі бачать себе. Отже, він втішає народ, який захоплюється ви-ставою, стражданнями і нещастями, зображеними в ній, а також збуджує серйозні думки».

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Моріс Метерлінк - творчість

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок