Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Слова – символи у творчості Т.Г.Шевченка

Слова – символи у творчості Т.Г.Шевченка

Назва:
Слова – символи у творчості Т.Г.Шевченка
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,96 KB
Завантажень:
257
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Слова – символи у творчості Т.Г.Шевченка
 


Висновки
Символ як універсальне загальнофілософське поняття у художній системі (народнопоетичній, індивідуально- авторській ), незважаючи на різне його походження й функціонування у цій системі, стає фактом відповідної словесно – художньої реальності, своєрідним конструктором поза яким не можна уявити конкретної мистетської даності як цілості.
Лінгвістичне дослідження слів і сполучень слів – символів на сьогодні виходить за межі онтологій, семіотики, культурології, літературознавства, фольклористики тощо, хоч і спирається на їхні досягнення, в основі мовознавчих розробок лежить з‘ясування мовної природи символу, вивчення його функціонування в тексті, а в широкому плані – визначення глибинних процесів і явищ мовних систем, закономірностей структурування смислів через пізнання людської діяльності і створеної на її основі картини світу.
Характерною рисою символу, що ускладнює вивчення його мовної онтологічної сутності, є властивість мотивування значення не через перенос, а через фонові знання, прагматику. Словесна символіка народу виступає важливим чинником творення національно – культурної картини світу, навіть індивідуальні символи, характерні для художньо – творчого осмислення дійсності, звичайно зумовлені особливостями національного мовного типу, мовної особистості. Частина слів – символів розвинулася на грунті власне мовного матеріалу, в тому числі сформована й зафіксована безпосередньо в умовах даногословесного оточення, в результаті “ повторюваності певних словесних поєднань, порядку їх вияву, отже, має порівняно обмежене контекстне вживання. Словесний символ, зароджений у рамках художньо – літературних чи розмовних контекстів як наслідок узагальнення, розширення значення слова до образу, перетворення його в образ – ідею, має розгалуження асоціативні зв’язки що, виводять такий символ за межі конкретних мовних ситуацій.
Компоненти значення слова – символу можуть виступати в синонімічні і антонімічні відношення з компонентами значення інших слів – символів. Як синонімічні пари виступають, зокрема, поєднання двох слів символічного значення в одному спільному понятті; символіка таких парних номінацій підкреслена, актуалізована; вживання подібних поєднань відповідає народнопоетичній традиції.
Скажімо, протиставлення явір – калина грунтується на опозиції значень “ чоловічий ” – “ жіночий “ ( відмінності в граматичному роді підтримують опозицію). Антонімічне сприйняття цих символічних понять простежується і в творчості Т.Шевченка.
У поезії Шевченка домінантичними образами – символами найчастіше виступають могила, доля, злидні; кров, вогонь, калина, верба, тополя, козак, дівчина, хата та багато інших.
Очевидно, що весь світ українських символів зрештою може бути зведений до кількох об’єднаних парадигм, в основі яких лежать провідні ідеї, передовсім світлого і темного, дня і ночі, добра і зла.
Символ є засобом свідомого порушення правил узвичаєної таксономії в ім’я виявлення внутрішньої сутності предмета . Пізнавальна функція словесної символіки виявляється не лише в можливостях формувати наші уявлення про дійсність, а й у впливі на самий спосіб мислення.
Творчість Т.Г.Шевченка наскрізь пройнята словами – символами. Досліджуючи ці слова – символи у поезіях та баладах Т.Г.Шевченка, ми звернули увагу на такі їх , семантичні групи:
Архетипні слова – символи.
Словесні символи – міфологеми.
Біблійні слова – символи.
Космогонічні слова – символи.
Довкілля в словах – символах.
Символізація назв явищ природи.
Рослини слова – символи.
Орнітологічні слова – символи.
Інші слова – символи в поезіях Т.Г.Шевченка.
Розглядаючи кожен із символів, ми побачили, що символ має не тільки одне символічне значення, а кілька. Реальність символічного наповнення лежить у зоні слововживання, в тісному зв’язку з мовною поведінкою індивіда.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Слова – символи у творчості Т.Г.Шевченка

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок