Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> О.С. Пушкін в дитячій літературі

Загрузка...

О.С. Пушкін в дитячій літературі

Назва:
О.С. Пушкін в дитячій літературі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,79 KB
Завантажень:
63
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Тема:
О.С. Пушкін в дитячій літературі
Олександр Сергійович Пушкін
(1799—1837)


Хоча О. С. Пушкін нічого і не писав спеціально для дітей, його твори вже за життя поета були популярними серед ма-лих читачів. О.С. Пушкін був вихователем юнацтва. «Є зав-жди щось особливо благородне, лагідне, ніжне, благоухание й граціозне в усякому почутті Пушкіна»,— писав В.Г. Бєлін-ський. Поезія О. С. Пушкіна «допомагає чудовим образом виховувати в собі людину».
Такого ж великого значення поезії Пушкіна надавав і М.Г. Чернишевський. Він вважав, що справжні поети, яким був і О.С. Пушкін, є керівниками людей. Читаючи їх твори, «ми привчаємось відвертатися від усього пошлого і поганого, розуміти чарівність усього доброго і прекрасного, любити все благородне; читаючи їх, ми самі стаємо кращими, добрішими, благороднішими»
В дитяче читання увійшли вірші й казки О.С. Пушкіна. Лірика поета, в якій знайшли відображення його роздуми і переживання, актуальні проблеми того часу, навколишня дій-сність і визвольний рух, впливала на формування суспільної свідомості, підтримувала твердість духу в декабристів, засла-них у Сибір. Лірика, в якій поет створює образ передової лю-дини, протестанта і життєлюбця, оспівує дружбу, вірне кохан-ня, рідну природу, широко відома дітям. Добре знають вони вірш «Зима» (уривок з роману «Євгеній Онєгін»), «Зимо-вий вечір», уривки з «Осені», «Руслана і Людмили» та інші твори. Але найбільше близькі їм казки Пушкіна.
Казки поет писав у зрілий період своєї творчості, хоча цікавився ними все життя. З захопленням слухав Пушкін казки своєї няні Орини Родіонівни, вивчав, збирав і запису-вав фольклор різних народів, а потім талановито використову-вав його у своїх творах. Так, у поемі «Кавказький бранець» знаходимо черкеську пісню, в «Бахчисарайському фонтані» — татарську, у поемі «Цигани» — молдавські пісні, а у віршах «Козак», «Гусар» та в поемі «Полтава» — мотиви україн-ського фольклору. У повісті «Капітанська дочка» Пушкін використовує багато приказок, прислів'їв, а також казку про орла і ворона, в якій народ віддає перевагу героїчній смерті перед рабським животінням. Поета приваблює не тільки реалі-стична основа народної творчості, а й її соціальний та мораль-ний зміст, життєрадісність, «веселе лукавство розуму народу», багатство думок, проста, яскрава мова.
Особливо захоплювався Пушкін казками. У листі до брата він писав: «Що за розкіш ці казки, кожна є поема». Сам поет написав п'ять казок: «Казка про попа і наймита його Балду» (1830), «Казка про царя Салтана, про сина його славного й могутнього богатиря князя Гвідона Салтановича та про прекрасну царівну Лебедицю» (1831), «Казка про рибака та рибку» (1833), «Казка про мертву царівну та сімох богати-рів» (1833), «Казка про золотого півника» (1834).
В основу більшості своїх казок поет поклав народну твор-чість. Так, для «Казки про царя Салтана...» він використовує народну казку «Косоручка», для «Казки про рибака та рибку» — «Жадібна баба», а для «Казки про мертву царівну...» - «Чарівне дзеркало». Проте казки О.С. Пушкіна — це не поетичний переказ народної творчості. П. Бажов писав, що в чаруючих красою і розумом казках Пушкіна ми бачимо «чудесний сплав, де народна творчість невід'ємна від особи-стої творчості поета».
Незважаючи на талановитість Пушкіна-казкаря, багато сучасників поета (Є. Баратинський, М. Гоголь, І. Тургенєв та ін.) зустріли його казки негативно. Критики вважали, що Пушкін наслідує народну творчість, що за художніми якостя-ми його казки стоять нижче, ніж інші твори.
Прекрасними за витонченістю, чудовими за змістом каз-ками Пушкіна захоплювався М. Горький. Вони вражали його глибиною думки, людяністю, ліризмом, чарівністю вірша, виразністю мови.
У казках Пушкіна все змальовано просто, в дусі народних понять про мораль, в дусі народних симпатій і антипатій, їм властивий гуманізм, пошана до простих людей, прагнення до волі й щастя, оптимізм, але в них відчувається кошмар сучас-ності, хвилювання за майбутнє людей.
Більшість казок Пушкіна має сатиричний характер, і са-тира в них ще більш соціальне загострена, ніж у народних.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: О.С. Пушкін в дитячій літературі

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок