Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> реферат: Поетика хронотопу в малій прозі А. Чехова і Дж. Джойса

Загрузка...

Поетика хронотопу в малій прозі А. Чехова і Дж. Джойса / сторінка 2

Назва:
Поетика хронотопу в малій прозі А. Чехова і Дж. Джойса
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,44 KB
Завантажень:
454
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Коли п'єса закінчується, то на якусь мить виникає думка, що персонажі раз і назавжди позбулися своїх ілюзій, але як тільки завіса опускається, розумієш, що дуже скоро вони почнуть створювати нові ілюзії, забуваючи про старі» [5].
У даному випадку не так суттєво, що Джойс говорить про драматургію. Ці міркування залишаються рівною мірою слушними і щодо малої прози Чехова, а викладені принципи стають актуальними для художньої практики самого Джойса, адже дія в оповіданнях, що склали книжку «Дублінці», так само не прив'язана лише до одного конфлікту чи ситуації; вона, подібно до життя, не припиняється ні на мить, а ситуації, навколо яких кружляють герої, так і не отримують вирішення.
Як в оповіданнях Чехова, так і в новелах Джойса зовнішня безподій- ність приховує напружену внутрішню дію. Перенесення конфлікту у сферу внутрішнього життя персонажа веде до того, що «зрушення у свідомості, душевний переворот.. становлять головну суть і провідний композиційний момент чеховських творів» [3, с.103]. Оповідь стає не описовою, а драматичною. Вона ведеться з точки зору («у перспективі») персонажа, а його стан, почуття взагалі не описуються, а предметно втілюються, передаються в жесті, міміці, виразі обличчя, інтонаціях тощо. У Джойса композиційним стрижнем кожної окремої новели й усієї збірки «Дублінці» стає єпифанія (прозріння, осяяння). Щоправда, «зрушення» у житті героя внаслідок прозріння відбувається не завжди, та й саме прозріння доступне далеко не кожному персонажеві, але воно відкривається читачеві. Момент прозріння наступає не в результаті душевної/духовної роботи героя, а в зіткненні внутрішнього й зовнішнього, через їхню трагічну несумісність. Тому для обох письменників надзвичайної ваги набуває композиційно-наративна організація твору, зокрема його просторово-часова структура.
У «Дублінцях» хронотоп оповідань насамперед чітко відбиває соціальну структуру сучасного Джойсу ірландського суспільства. Герої письменника представляють різні соціальні й культурні шари населення Дубліна. Відповідно локусами оповіді стають найрізноманітніші куточки, вулиці і помешкання міста, зазвичай представників середнього і нижчого класів. Життя людей підпорядковане провінційно-буденному побуту (навіть тоді, коли йдеться про політичну сферу життя Дубліна, як в оповідання «В день плюща»), і порушити звичний рутинний хід речей неможливо. Воно є замкнутим з усіх боків, і хронотопний образ камери символічно виражає існування людини в цьому світі. На думку Е.Б. Акімова, дослідника ранньої творчості Джойса, образ «камери» є центральним у поетиці першого періоду художньої еволюції митця, що дозволяє розглядати художні спроби цього часу - поетичну книжку «Камерна музика», збірку новел «Дублінці» і роман «Портрет митця замолоду» - як єдине художнє ціле [1, с. 14].
І Чехов, і Джойс, зазвичай, зводять оповідь до рамок одного дня, показуючи безглуздий біг людини колами повсякденності. Циклічна модель часу співвідноситься із замкнутим простором. У ранніх оповіданнях Чехова це переважно побутовий простір (домашня кімната, установа, палата лікарні, купе поїзда тощо), у більш пізніх оповіданнях - символічна замкнутість («Людина у футлярі», «Дама із собачкою», «Аґрус»), Герої Джойса наче ходять по колу вулицями Дубліна; оповідач ретельно фіксує їхні переміщення і «повернення», але при цьому практично не відбувається ніяких змін в тому status quo, що констатовано на початку оповідь, і жоден конфлікт не розв'язується або розв'язується чисто позірно. Рух персонажів виявляється зацикленим, позбавленим перспективи і розвитку. Характерно, що Джойс ігнорує навіть традиційний для британців локус, виражений у приказці «Мій дім - моя фортеця». Дім як прилисток, як бажана, рятівна територія в «Дублінцях» відсутній. Дія відбувається, як правило, на вулиці, в пабах, в офісах, «у гостях». Персонажі або безцільно кружляють вулицями, або поміщені в рамки тісної кімнати (оповідання «Хмарина», «Пансіон», «Нещасний випадок», «У день плюща», «Милість Божа»), Отож циклічна модель буття реалізується в її негативістському варіанті - як «дурної нескінченості».
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Поетика хронотопу в малій прозі А. Чехова і Дж. Джойса

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок