Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Життя і творчість Омеляна Огоновського

Життя і творчість Омеляна Огоновського

Назва:
Життя і творчість Омеляна Огоновського
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,48 KB
Завантажень:
496
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
“Життя і творчість Омеляна Огоновського ”


П л а н :
Народження в родині священика.
Навчання Огоновського.
Праця над самоосвітою.
Прихильність до літератури.
Перші вірші.
Прихильник патріотичної думки.
Листування з Визначними постатями тогодення.
Думки різних літераторів.
Омелян Михайлович Огоновський народився 8 серпня 1833 р. в с. Григорові Рогатинського повіту на Опіллі в родині священика. У сім'ї роз-мовляли українською мовою, берегли від діда-прадіда ста-росвітські звичаї, традиції.
Навчався Омелян у гімназіях Бережан та Львова, від-так — у духовній семінарії, оскільки мріяв продовжити сі-мейну традицію. Закінчив семінарію 1857 р., одружився з дочкою пароха в Чесниках Фалиною Недвецькою. З 1858р. працював учителем в академічній та польській гімназіях. Здоров'я не дало змоги бути сільським душпастиром, і О. Огоновський їде навчатися до Львова (філософський факультет університету). Одночасно заробляє собі на про-житок викладанням української мови в академічній гім-назії, де з 1863 р. дістав постійне місце для праці. Про те, що О. Огоновський був на викладацькій роботі в 2-й ака-демічній гімназії Львова, свідчать записи Ф. Бостеля та різні фотоілюстративні матеріали, зібрані ним.
Постійна праця над собою шляхом самоосвіти прино-сить О. Огоновському 1865 р. титул доктора філософії; з 1867 р. він стає суплентом (заступником завідуючого) кафедри української мови і літератури університету (до речі, в 1848 р. цю посаду обіймав Я. Головацький). З 1870 р. О. Огоновський посів посаду професора.
О. Огоновському як професорові-україністу дісталася важка, запущена ділянка. Треба було активно, аргументовано-доказово воювати з мертвим церковнослов'янсько-московським язичієм, піднести приспаний національний дух у значної частини знеохоченого до праці студентства.
Самовіддана праця, невичерпність енергії, прекрасне знання української мови, поетичність усного стилю, лагід-ність, товариські стосунки зі своїми підлеглими при їх за-охоченні до праці — чинники характеру і вдачі особистос-ті О. Огоновського вкупі западали у здобрений високими національними ідеями ґрунт і давали відчутні результати.
О.Огоновський був діяльним членом «Руського Товариства Педагогічного» (1881), згодом — «Рідної школи»; керував філологічною секцією НТШ; був членом-засновни-ком «Народної Ради», .«Просвіти», а 8 грудня 1888 р. об-раний її першим головою (не прийняв довіреного йому крісла й працював як член .товариства). Після смерті Ю, Лаврівського фактично став заступником голови (з 1872 р.), найактивніше працював у літературній секції, рецензував і редагував численні рукописи, дбав про ви-дання книжок. Коли ж таки 31 травня 1877 р. його обра-ли, головою «Просвіти», повідав всечесному зібранню: «...не мала річ стояти на чолі людей, що поставили собі за зав-дання підносити просвіту народу». Саме в цей час активно працювали в «Просвіті» О. Партицький, Д. Гладилович, Ю. Целевич, В: Барвінський, О. Стефанович та ін. Якщо, скажімо, 1877 р. «Просвіта» налічувала 564 члени товариства, то 1894 р. вже 7385. Вона тримала в своєму полі уваги читальні по всій Галичині; проводила загальні збори у Станіславі (1889), Коломиї (1890), Тернополі (1891); ви-давала і розповсюджувала значну кількість книжок у міс-тах і селах; проводила національно-виховну роботу (орга-нізація концертів-вечорниць, виставок, похоронів визнач-них діячів, позички на організацію товариств, гуманітарні пожертви, оборона прав української мови, створення біб-ліотек тощо).
Ранні літературні спроби О. Огоновського припадають на гімназійний період. Так, перші вірші, невеличкі опові-дання він умістив у часописі «Зоря галицька яко альбом» (1860). Поему «Хрест», баладу «Руська діснь», інші вірші публікував у «Галичанині», «Зборнику».
1861 р. О.Огоновський пише свою першу історичну драму в п'яти діях «Федько Острозький», яку 1882 р. пере-робив для сценічної вистави. Ця драма, що розкриває бо-ротьбу українців за самостійність, хоч і має надмір любов-них перипетій та подекуди хибує на композиційну струн-кість, подобалася глядачам, її досить високо оцінював В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Життя і творчість Омеляна Огоновського

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок