Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Ю. Яновський (аналіз худ. творів)

Ю. Яновський (аналіз худ. творів)

Назва:
Ю. Яновський (аналіз худ. творів)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,49 KB
Завантажень:
75
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Р Е Ф Е Р А Т
НА ТЕМУ: Ю. Яновський (аналіз худ. творів)


Юрій Яновський посів місце серед найвизначніших майстрів української літератури романом «Вершники». Але без «Чотирьох шабель» не було б і «Вершників».
Романом «Чотири шаблі» письменник відкрив нові ідейні та по-етичні горизонти українського літературного романтизму і назав-жди пов'язав його з творчим методом соціалістичного реалізму.
Творчість Яновського — автора «Чотирьох шабель» і «Вершни-ків» — була співзвучна пафосу революційної боротьби пролетаріату, пафосу соціалістичної революції.
А. В. Луначарський писав у 1926 році: «Революція смілива. Вона любить яскравість... Вона охоче приймає ті розширення реалізму, які, по суті, лежать в її царині».
Це були вже не прогнози, а узагальнення тоді ще не багаторіч-ного, але змістовного досвіду української літератури. На цей час мож-ливості «розширення реалізму» достатньо визначились, щоб говорити так упевнено про їх зв'язок з романтикою і романтизмом. Наступні півстоліття літературного розвитку показали, що романтизм у українській літературі не був короткочасним спалахом, що він не згас ї після того, як гуркіт руйнування старого світу змінився трудовими ритмами епохи соціалістичного будівництва. Романтика лишилась і як суттєва сторона самої природи, внутрішньої структури мисте-цтва соціалістичного реалізму, вона живе і як духовне начало, як сила, що формує стильову романтичну течію в усій радянській літе-ратурі.
Мудрість класиків української літератури виявилась і в тому, що вони своєчасно розгадали безплідність спроб поставити романтизм на службу реакційним націоналістичним ідеям, декадентським на-строям і побачили в ньому ще на світанку пролетарського руху ре-волюційну енергію і гуманістичну спрямованість.
Їхня критика ідей реакційних романтиків, антисуспільності дека-дентів не була боротьбою проти романтизму взагалі. Ні, Іван Франко і Леся Українка створили національну традицію української роман-тичної поезії, пов'язаної найміцнішими узами з визвольним рухом пролетаріату. Леся Українка відзначила, що «реалізм і романтизм єднаються в лиці одного автора на тисячі прикладів у всіх літера-турах, і се зовсім законне єднання». А Михайло Коцюбинський, як пригадує про це Горький, бачив у романтизмі чи не найбільш відповідну форму для вираження заповітних прагнень та ідеалів людства: «Демократія завжди романтична, і це добре, знаєте! Адже романтизм — иайлюдяніший настрій; мені думається, що його куль-турний смисл недостатньо усвідомлено. Він — перебільшує, авжеж! Та тільки ж бо він перебільшує добрі начала, засвідчуючи цим, яка велика жадоба добра в людях». Саме таким розумінням «культур-ного змісту» романтизму можна пояснити його місце у власне ре-алістичних творах українських прозаїків, які пов'язували ще до Жовтня завдання літератури з ідеями революції і соціалізму, їхня проза була «реалістичною, а разом з тим піднятою на крилах ро-мантизму». У такому типі поєднання романтизму з реалізмом ба-читься один з найважливіших моментів процесу формування соці-алістичного реалізму в дожовтневій українській прозі. Не випадково і перші відгуки на перемогу Жовтня були в усіх літературах народів СРСР саме романтичними. В українській поезії Жовтень зумовив небачений злет романтизму. За всіх індивідуальних відмінностей майже всі українські радянські поети першого покоління — полу-м'яні провісники Жовтня. Василь Чумак, Василь Блакитний, Павло Тичина, Володимир Сосюра, їхні послідовники і продовжувачі 20-х. років були переважно романтиками.
Чи в цьому фарватері розвивалася творчість Яновського, автора романтичних поезій, новел і оповідань, повістей і романів, написа-них раніше від знаменитих «Вершників», які, на думку Павла Тичи-ни, стали у свій час патентом зрілості української прози?
Так, саме в цьому. І тільки так можна вірно осмислити творчий шлях видатного українського романтика, місце роману «Чотири шаб-лі» в творчій еволюції Юрія Яновського, а разом з тим його роль у розвитку традицій українського романтизму після великого Жовтня.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Ю. Яновський (аналіз худ. творів)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок