Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> ПОЕТИКА ТВОРІВ В.СТУСА: ШТРИХИ ДО ТЕМИ

ПОЕТИКА ТВОРІВ В.СТУСА: ШТРИХИ ДО ТЕМИ

Назва:
ПОЕТИКА ТВОРІВ В.СТУСА: ШТРИХИ ДО ТЕМИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,89 KB
Завантажень:
489
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Василь Стус в контексті європейської літератури // Матеріали ІІ Всеукраїнської наукової конференції, присвячено вшануванню пам'яті письменника, літературознавця, мислителя і громадянина. – Донецьк, 20-21 вересня 2001 р
Тетяна Цілинко
(Херсон)
ПОЕТИКА ТВОРІВ В.СТУСА: ШТРИХИ ДО ТЕМИ
Література - чутливий барометр, що реагує на зміни у суспільно-політичному середовищі, фіксуючи спади і підняття. Українське письменство другої половини XX століття ознаменувалося приходом нових митців, які у модерністичній інтерпретації зображували дійсність. Шістдесятництво оголосило боротьбу з конформізмом, девальвацією моральних цінностей, це було протистояння неосталінізмові і виродженню державності.
В.Стус - представник пізнього шістдесятництва, який зафіксував у доробку злам однієї культурної традиції і виникнення іншої. Поета захопила філософія епохи, суть якої у кризі віри, відсутності гідного ідеала. Митця не приваблювала патетика трибунного патріотизму, основою творчості було бурхливе протистояння у моменти дошукування істини, неприйняття, опору заангажованим штампам буденності. В.Стус - письменник, що свідомо обрав шлях на Голгофу, він не ішов супроти совісті і переконань. Поет зберіг свій стиль до кінця. Це було основою трагедії. Він ніс даровану йому іскру Божу з гідністю і лицарською одвагою. На такій дорозі поети гинуть... У поезії В.Стуса панує глибина і виваженість думки, оригінальна кристалізація образу сприяє зближенню діалога письменника з читачем [9, 210].
В.Стус чи не найповніше з-поміж інших представників його доби розвинув пошук нових відтінків, слів емоційно-психологічного змісту, знаків-символів. Поетика підсилює зміст, зосереджує увагу на загостреному сприйнятті явищ, процесів, щоденних реалій, заглиблює у світ ілюзорний, який рухає філософські світовідчуття письменника. Образний світ поезій має на меті передати два прагнення: "лишитися собою і поглянути на себе збоку. Побачити себе - це значить відчути слабкі сторони, тріщини і, внаслідок цього, вилікувати зболені рани у свідомості, удосконалення" [6, 28]. Ліричний герой В.Стуса - людина вільна, яка збудувала бастіон свідомості ще в юнацькі роки і зараз відкрита для життя, нового пізнання. Засоби образності допомагають зрозуміти внутрішню боротьбу, стан митця і ліричного героя, виявити впливи середовища. Своєрідністю поетики можна вважати оригінальні назви збірок, що акумулюють екзистенціалістське прагнення висвітлити проблеми, роздуми над реаліями. "Зимові дерева", "Веселий цвинтар", "Палімпсести" - усі назви сповнені символізму. "Зимові дерева" - ознака замороженості, самотності, заціпеніння (це загальний стан суспільства, що не користується жодною альтернативою пробудження і повноцінного розвитку).
"Палімпсести", - назва, від якої віє таємничістю, бо вказівка на пергамент, у якому замість первинного тексту нанесено новий, вимагає перегляду стереотипного ставлення до історії, реформування свідомості нації.
"Веселий цвинтар" - оксюморон, що вражає несумісністю, але наводить на роздуми про кладовище душ, ідей, які щойно народилися, але їх уже слід поховати через вплив соціального пресу тоталітаризму [6, 25].
У поетичному спадку В.Стуса символічне навантаження мають геометричні образи-символи: квадрат, круг. Ці своєрідні кодові орієнтири на мікрокосм і макрокосм фіксують філософську спрямованість, вплив екзистенціалізму.
Мікрокосм - це обмежений квадрат, макрокосм - неосяжний круг. Мікрокосм - гнітючий простір, що вражає обмеженістю, загостреністю форм. До мікрокосму належать: вікна, поділені на шиби, ґрати, вертикальні речі - свіча, сосна, що нагадує щоглу. Мікрокосм засвідчує ту невелику, мізерну площу, яка виділяється у в'язниці, вражає сірістю і сумом.
Весь обшир мій - чотири на чотири.
Куди не глянь, то мур, куток і ріг.
Всю душу з’їв цей шлак лілово-сірий [9, 87].
Круг - образ позитивного у навколишній дійсності: сонце, небосхили, зоря мов горох, соняхи, щоки коханої [7, 18]. Ці складові присутні, починаючи від ранньої лірики і продовжують використовуватися аж до останніх поезій.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: ПОЕТИКА ТВОРІВ В.СТУСА: ШТРИХИ ДО ТЕМИ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок