Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Празька школа Юрія Клена

Празька школа Юрія Клена

Назва:
Празька школа Юрія Клена
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,90 KB
Завантажень:
336
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
“Празька школа Юрія Клена”


Богословить тепер скоряти шторми
У мармур непіддатливий тесати,
в устояні, тверді, несхитні форми
навчить державну бронзу відливати!
Юрій Клен
Творчість Юрія Клена є своєрідним “золотим мостом” між митцями “Розстріляного Відродження” в радянській Україні й поетами західноукраїнських земель та “Празькою школою”, що утверджує спадкоємність і безперервність літературного процесу ХХ ст. Митець збагатив поезію свіжими образами, класичними формами, які відбивають урівноваженість почуттів та думок ліричного героя.
Юрій Клен (справжнє прізвище Освальд Бургард), за походженням німець, народився 4 жовтня 1891 року в селі Сербинівці, поблизу Немирова, на Поділлі, в родині купця Фрідріха Бернарда та німкені з Прибалтики Кат тіни Сідонії Тіль. Батьки й прищепили синові любов до Української другої батьківщини. Як згадувала Жозефіна, сестра Юрія. Майбутній поет виростав у чотиримовному середовищі:
“Сільське населення розмовляло по-українськи, поміщики та їхні службовці були поляками і вживали свою мову, навчання в школі та служба велася російською, а в родині говорили по-німецьки”. Спочатку навчався в Немирові, виявивши великі здібності до вивчення мов, а згодом – у Київській першій гімназії, яку закінчив із золотою медаллю. 1911 року вступив до Київського університету Святого Володимира, де вивчав німецьку, англійську й слов’янську філологію та загальну історію літератури. Відвідував семінар Володимира Перетца – основоположника філологічної школи в українському літературознавстві. Під його керівництвом майбутній митець написав працю “Нові горизонти у галузі дослідження поетичного стилю. Принципи Е. Ельстера”. як згадував Дмитро Чижевський, незвичайною була зовнішність Бургарда: стрункий білявий студент здавався “європейцем”, але сприймався як свій, дивували його світлий розум, начитаність й інтелігентність. Під час Першої світової війни вивезено до Аросангельської губернії. Після війни повертається до Києва й завершує навчання в університеті, 1920 року вступає до аспірантури науково-дослідного інститут ВІАН. У 1923 році отримує диплом першого студента. Голод і трагічна реальність 1920 року змушують його покинути Київ і вчителювання в Баришівському соціально-економічному технікумі. Після холодного й голодного Києва Баришівка здається куточком, який Микола Зеров назвав Лукрозою.
Згодом Юрій Клен писав: “Цукрова наша стала культурним центром, який випромінював своє світло на всю округу, сягало воно до Києва”. Сюди приїжджали друзі, читали свої твори й переклади, обговорювали мистецькі новини. Проте ідилія тривала недовго: навесні 1921 року на Баришівку наскочив загін ЧК й заарештував усю місцеву інтелігенцію. Зеров щасливо уник арешту, а Бургардові довелося три місяці просидіти в підвалах ЧК у Полтаві, звідки усіх заарештованих відправили на розстріл. Тільки клопотання Володимира Короленка врятувало Бургороту життя. Ці незабутні враження він опише в поемі “Прокляті роки”.
Повернувшись до Києва, Бургардт викладав у середніх та вищих навчальних закладах, брав участь у діяльності Всеукраїнської академії наук, проте в колі київських неокласиків посідав дуже скромне місце. Брат ???? Олександр, згадував, що Бургардт був “дуже стриманою й скромною людиною, надзвичайно сімейної і лагідної вдачі”. Захоплений енергією українського національного відродження, Бургардт з ентузіазмом перекладає із західноєвропейських літератур. У 1926 році виходить його антологія німецької пролетарної поезії “Залізні сонети”, що принесла йому славу першокласного перекладача. Він перекладає твори Байрона, Шеллі, Рільке, Верхарна, Шекспіра, Рембо, Верлена, Валері, Готьє та інших. У журналі “Життя і революція” друкує статі про Шеллі, Ібсена, про німецький експресіонізм тощо. У періодиці середини 20-х років побачили світ його поезії: “На переломі”, “Сковорода”, “Жовтень 1917”, “Провесна”.
У 1929 році Бургардт створює цикл “Осінні рядки”, пройняті філософською заглибленістю, спокоєм. Але доба спокою й творчості наснаги закінчилася.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Празька школа Юрія Клена

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок