Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Поетика сну в прозі М. Хвильового

Поетика сну в прозі М. Хвильового

Назва:
Поетика сну в прозі М. Хвильового
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,20 KB
Завантажень:
141
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Поетика сну в прозі М. Хвильового


М. Хвильовий – письменник-новатор, письменник самобутній і своєрідний. Це не значить, що він зійшов до нас із небуття, звалився невідь звідки. Коріння його творчості – в нашій класичній літературі, в нашому багатющому фольклорі, в живій дійсності. Пригадаймо слова: “шукання Хвильового почалися там, де урвалися шукання Коцюбинського”.
М. Хвильового називають романтиком революції, а його проза — то ціла романтична течія в українській літературі ХХ-го століття, основоположником і пропагандистом якої він був. І все ж ранню творчість М. Хвильового складно однозначно кваліфікувати, втискуючи в рамки романтизму, оминаючи і наявність у його творах імпресіонізму, а то й експресіонізму. «Сині етюди» можна вважати новим етапом експериментів і пошуків, нових форм вислову. Прочитаймо його новели «Редактор Карк», «Кіт у чоботях», «Солонський Яр» чи «Чумаківську комуну», «Легенду», «Арабески»,— в них наявна лірична орнаментовка, відсутній класичний сюжет, зустрічаємо вставні новели в живій тканині твору, вживлені листи, уривки з щоденників, авторські коментарі, власні враження, відчутна своєрідність ритміки, стиснутий, сконденсований зміст фрази, твору.
Сучасне йому життя владно ввійшло в твори письменника. Правда, чиста і чесна правда промовляє щиро до читача. Письменник ніби виступає літописцем тогочасних подій.
Своєрідним ключем для розкриття стильової магії М. Хвильового можна вважати новелу "Арабески" (1927).
Тут — всі основні ідеї, колізії, навіть типи героїв, характерні для його прози. В уяві оповідача — alter ego автора постає піднесено-романтична Марія — уособлення самої революції, авторського ідеалу, героїчної жінки в солдатській гімнастерці, «сіроокої гарячої юнки, з багряною полоскою на простріленій скроні». Жінка-революціонерка була у прозі М. Хвильового знаменням епохи, матір'ю народжуваних у муках нових ідеальних людей, матір'ю, котра самозречено бореться за їхнє майбутнє. Ще один тип героїні, до якого в багатьох своїх творах звертається письменник, — це панна Мара в «Арабесках» представниця «безгрунтовних романтиків», яким немає місця в суспільстві «бездушного американізму». Ця мрійлива, позбавлена будь-якої своєкорисливості молода лікарка належить до того ж людського типу, що й Катря та Хлоня в «Санаторній зоні», Вероніка в «Силуетах», значною мірою й Б'янка н «Сентиментальній історії».
Основний композиційний принцип «Арабесок» — протиставлення уявних і реальних епізодів. Новелу можна прочитати як психологічний етюд, як спробу відображення самого творчого процесу, фіксації потоку свідомості митця» напівусвідомлених ідей та образів, «безшумних шумів моїх. строкатих аналогій і асоціацій».
Прекрасним картинам «голубої Савойї», «легко-синьої далі надзвичайного минулого», «феєрверкам гіперболізму» — всім цим видивам минулого або майбутнього протиставлено в «Арабесках» приземлено-реалістичні епізоди, сучасної дійсності. Це — «деталь із моєї біографії» — про долю незаконнонародженого хлопчика, якого виховав бездітний чиновник. Це — опис службових буднів радянського вже марнолюбного кар'єриста у ранзі директора видавництва, оточеного пройдисвітами й підлабузниками. Третій, цілком ніби чужорідний у новелістичній композиції епізод — історія вбогого студента, який змушений «платити любов'ю» за помешкання літній перекупці. Насичені саркастичними деталями й картини життя заміського санаторію. Всі ці епізоди несуть значне художнє навантаження.
Окрім того, в структурі новели ці епізоди служать розкриттю основного конфлікту — протиставленню потворної сучасності — і прекрасної, виношуваної багатьма поколіннями мрії. Одним із найважливіших у проясненні основної колізії «Арабесок» є сюрреалістичний епізод сну. Асоціативний ряд візій вибудовується вибагливо: «Я говорю не про чарівну мандрагору, я говорю про адамову голову: про метелика, що з черепом на голові». Наступним кадром на зміну метеликові з'являється огидний пацюк з перебитим задом.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Поетика сну в прозі М. Хвильового

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок