Головна Головна -> Реферати українською -> Література -> Рудaкі – таджицький поет

Рудaкі – таджицький поет

Назва:
Рудaкі – таджицький поет
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,41 KB
Завантажень:
75
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
РЕФЕРАТ
на тему:
Рудaкі – таджицький поет


Абуабулло (Абудьхасана) Рудакі називають «Адамом поетів» таджицько-перської літератури. Вік вва-жається основоположником усіх ірашдаовних літера-тур. Мова його віршів стала літературною нормою фарсі.
За переказами і легендами» яких не бракує в тад-жиків та інших іраномовних народів, він створив мільйон триста тисяч віршованих рядків (у персів так вели облік поезії). До нас дійшла лите незначна кількість з цього великого багатства — близько кіль-касот, Деякі з творів віднайдені в наш час, що разом складав всього до двох тисяч рядків. Але й незначна частка творчості цього дивовижного майстра ехідної поезії вражає красою різноманітної поетичної форми та глибиною змісту. Для його творчості типові такі риси; фундаментальність думки, філософські виснов-ки, гуманізм, високохудожня образність при надзви-чайній простоті.
Ця велика художня цінність втілена, а чотирьох поетичних жанрах; касида, газель, рубаї, кит’а/
У його біографії багато невідомого. За постановою Всесвітньої Ради Миру у 1958 році відзначалось 1100-ршчя від дня народження Рудакі. Питання сгцр-не: чи він народився у 858, чи 880 році. Помер у 941 році. А місце народження і могилу встановлено точко. Це близько 150 кілометрів від столиці Таджи-кистану Душанбе в селищі Ігянджрудак/
Легенда донесла до нас, що один із кращих поетів Давнього Сходу народився сліпим; Б іншій легенді розповідається, що його осліпили, можливо, мусуль-манські реакціонери; в третій — що він був сліпий на одіне око. Усі три версії вчитель може використати в своїй розповіді про Рудакі.
Дитинство майбутнього поета пройшло в рідному селі Рудак поблизу скелястого підніжжя Зеравніанського хребта у північній частині сучасного Таджи-кистану (бажано показати на карті). Хлопчиком він виявив значні здібності до поезії та музики, відзначавcя сильною сприйнятливістю: до восьми років уже знав напам'ять увесь Коран, що викликало у право-вірних мусульман екстаз захоплення. Про його му-зикальний слух і чудовий голос знали в усій окрузі. Один із бродячих музикантів — «сладкопівчих» взяв хлопця до себе в науку, навчив його грати на чанзі (рід лютні), складати і співати під власний акомпа-немент вірші. Треба зважити на те, що в далекі часи вся поезія складалася в процесі імпровізації під аком-панемент, а згодом і виконувалася в його супроводі. Так було в народів Близького і Середнього Сходу.
Такі ж співці, як і Рудакі, стали розповсюджувати про нього легенди, а його вірші на слух виучували і передавали з уст в уста. Через кілька років про нього вже знали в Бухарі — столиці держави васалів Саманідів, що була північно-східною частиною могутньої імперії — Арабського халіфату. Отже, повноліття при-йшло до Рудакі вже разом зі славою.
Вчителю бажано свою вступну бесіду підкріпити, показавши через епідіаскоп чи діапроектор портрет Рудакі, а якщо вдасться, то створити фон з таджицької народної музики.
Вчитель підкреслить, що з цього часу почався другий період життя і творчості поета. Рудакі запро-шують в Бухару, де він стає придворним поетом і дуже швидко завойовує першість серед інших. Він — головний придворний поет, якого назвали «султаном поетів». Крім цього, він ще стає радником освіченого володаря Насіра II. Він одержує значні права та привілеї. Про це ми можемо прочитати в деяких його творах. Так, наприклад, в касиді «Скарга на старість» він пише:
До всіх великях, що були у нашому краю,
Бувало, сміло входжу в дім, у них і їм, і п'ю.
Звідкіль би хто не діставав багатство в нагороду,
А я завдячував усім Самановому роду.
Дав сорок тисяч золотих мені мій володар,
П'ять тисяч і емір Макан мені прислав у дар,
Ще вісім тисяч притекло від шахового дому,
І весело мені жилось тоді в добрі такому!
Він справедливо зміркував високу ціну слів,
І двір його мені додав, що сам він повелів.
Тут і далі подаємо цитати і окремі поетичні твори Рудакі у перекладах В. Мисика, зроблених з повного ювілейного видання (1958 р,).І тому серед них е такі, що не зустрічаються в російськомовних виданнях.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Рудaкі – таджицький поет

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок