Головна Головна -> Реферати українською -> Макроекономіка -> Методологічний аспект проблеми управління інфляційними процесами в Україні в період становлення ринкової економіки

Методологічний аспект проблеми управління інфляційними процесами в Україні в період становлення ринкової економіки

Назва:
Методологічний аспект проблеми управління інфляційними процесами в Україні в період становлення ринкової економіки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,27 KB
Завантажень:
465
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Методологічний аспект проблеми управління інфляційними процесами в Україні в період становлення ринкової економіки
Одним з основних макроекономічних показників, що характеризують стан господарської системи будь- якої країни в цілому і збалансованість товарних та грошових потоків зокрема, є рівень інфляції. Інфляція властива більшості економічно розвинутих країн світу і є основною проблемою в тих країнах, що розвиваються. Це явище викликане перш за все специфікою сучасного грошового обігу. Дамо визначення цьому економічному процесу.
Під інфляцією, як правило, розуміють будь-яке знецінення грошової одиниці, тобто систематичне зростання цін незалежно від того, якими причинами цей процес викликається.
Більш вузьке поняття інфляції - систематичне зростання цін, що викликається лише грошовим фактором (надлишком грошей в оберненні), є недостатнім, оскільки в реальному житті грошові і негрошові фактори зростання цін дуже тісно пов'язані і впливають один на одного.
Зростання індексу цін визначає рівень інфляції, а зменшення його - рівень дефляції. Процес зменшення темпів інфляції отримав назву дезінфляція.
В економічній науці розрізняють інфляцію попиту й інфляцію витрат. У першому випадку інфляцію викликає надлишок грошей, доходів й попиту, в другому - зростання витрат на виробництво товарів та послуг.
Один з можливих варіантів реакції уряду на інтенсивне підвищення цін полягає у припиненні стимулювання економічного зростання. Тоді інфляція буде припинена, але обсяг виробництва зменшиться, а норма безробіття зросте. Інша альтернатива полягає у проведенні експансіоністської податково- бюджетної політики.
Чим би не була спровокована інфляція, вона знецінює доходи бюджету й супроводжується його дефіцит.
У стані інфляційної нестабільності орієнтація лише на регулювання з боку співвідношення "попит - пропозиція" може призвести до затяжних криз з повільним періодом стабілізації і оздоровлення економіки. Про це свідчить досвід розвитку капіталістичних країн часів вільної конкуренції.
Головними соціально-економічними наслідками інфляції є: перерозподіл доходів, прихована державна конфіскація грошей у населення через податки, прискорена матеріалізація грошей, падіння реальної процентної ставки на капітал.
У цілому непередбачена інфляція перерозподіляє багатство від кредиторів до боржників, а непередбачене зниження темпів інфляції дає протилежний ефект.
Інфляція є головним чинником, що впливає на відсоткові ставки, оскільки під її дією змінюється купівельна спроможність грошових одиниць і зменшується реальна прибутковість інвестицій.
Серйозні загрози для національної економіки, що створює інфляція, мають як внутрішній, так і зовнішній прояв. У разі інфляції витрат, країни, економіка яких залежить від зовнішньої торгівлі перш за все промисловими, легкозамінюваними товарами, можуть втратити експортні ринки, якщо ціни та витрати у цих країнах зростають швидше, ніж в інших країнах. Таким чином, проблема стабілізації цін тісно пов'язана з питаннями збереження конкурентоспроможності держави на зовнішніх ринках.
Світовий досвід виробив дві головні концепції антиінфляційних заходів, що спираються на кредитно-грошову і фіскальну політику. Це - заходи або безкомпромісної боротьби з інфляцією, або адаптації, пристосування до життя в умовах інфляційної нестабільності. Перший метод реалізується шляхом змін у системі оподаткування (як правило підвищення податків) та введенням жорсткого державного контролю цін та зарплати. Другий - це індексація доходів, застосування механізму коригування процентних ставок відповідно до темпів інфляції та ін. До того ж необхідною є повна адаптація усіх економічних інституцій до функціонування в умовах інфляції. Адаптаційна політика має свої недоліки: кошти на компенсаційні надбавки населенню треба брати з державного бюджету, тобто врешті-решт через податки, або робити грошову емісію, що знову призведе до зростання інфляції.
Як правило, в умовах боротьби з інфляцією ці методи використовуються комплексно, що дає більш виражений ефект і дозволяє пом'якшити труднощі, що припадають на долю економіки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Методологічний аспект проблеми управління інфляційними процесами в Україні в період становлення ринкової економіки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок