Головна Головна -> Реферати українською -> Макроекономіка -> Сутність ринку праці та ринку робочої сили.

Сутність ринку праці та ринку робочої сили.

Назва:
Сутність ринку праці та ринку робочої сили.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,79 KB
Завантажень:
148
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Сутність ринку праці та ринку робочої сили.
Економісти називають різні об'єкти купівлі-продажу товару, який створює продукцію. Найпоширеніші три точки зору: це праця, робоча сила, послуги праці (або робочої сили).
Уперше об'єктом купівлі-продажу працю назвав В. Петті. Заробітну плату він розглядав як ціну праці, а величину зарплати — як необхідні засоби для існування робітника (їх мінімум). Аналогічно суть цих понять трактував А. Сміт. Основою заробітної плати він вважав вартість засобів існування, необхідних для забезпечення життя робітника і виховання дітей, а її нижньою межею — фізичний мінімум. Крім цього, на величину зарплати впливають традиційні норми споживання, особливості культури, боротьба робітників за свої права й інтереси, співвідношення сил між ними і власниками засобів виробництва.
Д. Рікардо виокремлював природну і ринкову ціну праці. Природна — це вартість певної суми життєвих засобів, необхідних як для утримання робітників, продовження роду, так і частково для їх розвитку. Ринкова коливається навколо природної під впливом природного руху працездатного населення, співвідношення попиту і пропозиції на працю. Як об'єкт купівлі-продажу працю розглядають і деякі сучасні західні вчені (німецький економіст М. Гертнер, англійський економіст Дж. Хікс та ін.).
Цю точку зору послідовно заперечував К. Маркс. Він вважав, що працю як процес свідомої, доцільної діяльності людей, у якій вони видозмінюють зовнішню природу, не можна продати, оскільки її не існує до моменту купівлі-продажу. Можна продати лише здатність до праці, тобто певну сукупність своїх фізичних і духовних властивостей, або робочу силу. Праця є функцією товару робочої сили, і ці категорії не слід ототожнювати. Капіталіст купує у робітника-власника робочої сили тимчасове розпоряджання нею. Купівля-продаж праці також вступає у суперечність із законом вартості, не дає змогу розкрити джерело вартості і додаткової вартості.
Ще В. Петті, визнаючи зарплату мінімумом засобів до існування, доходив висновку, що у вигляді зарплати робітник отримує лише частину створеної ним вартості. З ним погоджувався А. Сміт, але, крім того, він джерелом доходу капіталіста вважав винагороду за працю і ризик.
Д. Рікардо не бачив різниці між робочою силою і працею як її функцією. Правильно визначаючи вартість товару працею, він одночасно вважав, що робітник продає капіталісту працю. Але у такому разі він мав би отримувати повний еквівалент своєї праці (відповідно до вимог закону вартості), який дорівнює всій створеній робітником вартості. Оскільки такий еквівалент робітник не одержує, то Д. Рікардо джерелом прибутку називав нееквівалентний обмін, тобто не дотримувався вимог закону вартості.
М. Туган-Барановський вважав трактування заробітної плати як ціни товару робоча сила помилковим,оскільки її не можна відчужувати від робітника (і продавати); вона є не об'єктом, а суб'єктом господарства; у визначенні вартості робочої сили суспільно необхідними витратами її виробництва наявна тавтологія1. Якщо брати до уваги його перший аргумент, то відчужувати (а також продавати) неможливо і працю. Проте його позиція виявилася дещо непослідовною, оскільки вчений послуговувався поняттям "робоча сила". Одночасно з цим він зауважував стосовно продажу трудової послуги і праці. Оскільки Туган-Барановський неодноразово говорив, що капіталіст привласнює безкоштовно надлишок робочого часу робітника, об'єктом купівлі-продажу залишаються послуги праці.
Теоретико-методологічна нечіткість попередніх точок зору зумовила появу ще однієї концепції, яка полягає у тому, що товаром є не робоча сила, а послуги, які нею надаються, або послуги праці. П.-Е. Самуельсон з цього приводу зазначав, що люди за певну ціну "здають свої послуги в оренду", а заробітна плата е формою доходу, ціною одного з факторів виробництва. Іншими формами доходу він називав прибуток, ренту, позичковий відсоток. Це твердження певною мірою збігається з думкою К. Маркса, що капіталіст купує тимчасове розпоряджання робочою силою.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Сутність ринку праці та ринку робочої сили.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок