Головна Головна -> Реферати українською -> Макроекономіка -> Механізм грошово-кредитної діяльності

Механізм грошово-кредитної діяльності

Назва:
Механізм грошово-кредитної діяльності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,62 KB
Завантажень:
160
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Механізм грошово-кредитної діяльності

План.

Механізм функціонування грошового ринку.

Банківська система та грошовий мультиплікатор.

Грошово-кредитне регулювання економіки.

1. Гроші - це загальновизнаний засіб платежу за товари та послуги. В умовах сучасного ринку грошовий обіг складається з готівкових та безготівкових грошей.

Готівкові гроші - це паперові гроші (банкноти) і монети. Монети чеканяться, як правило, казначейством і вводяться в обіг Нацбанком. Банкноти початково випускались всіма банками як векселі. Згодом вони набіли сили національних грошей. Їх емісію здійснює тільки Нацбанк.

Безготівкові гроші - це записи на банківських рахунках і внески в комерційних банках. Вони називаються банківськими грошима. В розвинутих країнах світу переважна частка всіх грошей припадає на банківські гроші. До них відносять банківські депозити (поточні або термінові рахунки), чеки і кредитні картки.

Суть грошей виявляється в їх функціях. Визначимо чотири основні функції: міра вартості, засіб обміну, засіб нагромадження, засіб платежу.

Міра вартості: грошова одиниця використовується як масштаб для виміру відносних вартостей різноманітних благ та послуг.

Засіб обміну: гроші використовуються як засіб, який опосередковує купівлю-продаж товарів та послуг.

Засіб нагромадження: гроші є засобом нагромадження багатства, вони зручні в заощадженні, але тільки в тому випадку, якщо їхня купівельна спроможність не падає.

Засіб платежу: як засіб платежу гроші є завершальним етапом в процесі обміну.

Вся сукупність готівкових і безготівкових грошей складає грошову масу.

Одна із особливостей грошей - це їх ліквідність. Ліквідність будь якого майна безпосередньо пов'язана з його втратами при обміні на будь-яке інше майно або послуги. Тобто ліквідність - це здатність будь-яких активів виступати як засіб оплати угод або без втрат перетворюватись в цей засіб. Абсолютно ліквідним є майно, втрати якого при перетворенні на інше майно становлять нуль. Готівкові гроші є абсолютно ліквідними, тому що на них можна швидко і без втрат придбати будь-який інший актив.

З метою визначення та вимірювання грошей користуються такими поняттями, як гроші для угод і гроші в широкому розумінні.

Гроші для угод охоплюють монети, паперові гроші, а також поточні рахунки (поточні рахунки здатні виконувати всі функції грошей).

Гроші в широкому розумінні або “майже гроші” включають строкові та інші депозити, які можуть перетворитися в готівкові гроші (депозити, які приносять більш високі відсотки в порівнянні з відсотками, що сплачуються за поточні рахунки, проте з термінових рахунків не можна зняти гроші раніше терміну, визначеного умовами внесків, що знижує їх ліквідність).

Отже, гроші - це не тільки готівка в обігу і депозити в банках, це також і різноманітні активи, які мають менший рівень ліквідності. Тобто грошам притаманна не тільки казначейська, а й кредитна властивість.

З визначенням грошей можна визначити і їх ринки:

Грошовий ринок - це ринок, на якому економічні суб'єкти купують необхідні їм ліквідні засоби, виписуючи на себе або пускаючи в обіг короткострокові зобов'язання, тобто банкноти.

Кредитний ринок - ринок позичкового капіталу - це ринок, який забезпечує рух фінансових засобів від тих, хто заощаджує, до тих, хто інвестує. Ринок позичкового капіталу відрізняється тим, що зобов'язання, які знаходяться в обігу є довгостроковими.

Ці два ринки перетинаються і утворюють грошово-кредитний ринок.

Пропозиція і попит на грошовому ринку.

Пропозиція грошей є реальною грошовою масою і визначається за формулою:

Прг=ГМ/Ц.

Грошова пропозиція складається із грошових і безготівкових грошей. Всі вони в залежності від рівня їх ліквідності об'єднуються зростаючим підсумком в окремі грошові агрегати. (таб. 1):

Таб. 1. Структура грошової маси в Україні.

Грошові агрегати Склад грошового агрегату Грошова маса в 1996 році

млн. грн. в % до загальної суми

М0 готівкові гроші поза банками 4040 43,1

М1 М0+кошти на розрахункових та поточних рахунках 6315 67,4

М2 М1+строкові депозити 9023 96,4

М3 М2+кошти клієнтів за трастовими операціями банків 9394 100

Широка грошова маса (ГМ) - це агрегат М3.

Грошовий попит - це попит на реальну грошову масу (Пог=ГМ/Ц). Він включає попит на гроші для угод (випливає з їхньої функції як засіб обігу, знаходиться в прямі залежності від номінального ВВП; чим більша загальна грошова вартість товарів та послуг, що знаходяться в обігу, тим більше потрібно грошей для угод) і попит на гроші як активи.

На рис. 1 графічно зображено співвідношення між попитом на гроші для угод (По.гу.) і ставкою відсотка. Оскільки попит на гроші для угод не залежить від ставки відсотка, він має вигляд вертикальної прямої.

Звідси, попит на гроші для угод (ГМ/Ц) дорівнює:

По.гу.= ВВПр/Ш. (3)

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Механізм грошово-кредитної діяльності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок