Головна Головна -> Реферати українською -> Макроекономіка -> БЮДЖЕТНИЙ ПРОЦЕС-2000

БЮДЖЕТНИЙ ПРОЦЕС-2000

Назва:
БЮДЖЕТНИЙ ПРОЦЕС-2000
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,67 KB
Завантажень:
30
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Трансформування економіки України передбачає відпрацювання цілого ряду макроекономічних показників, які дозволяють визначити не лише реальність проблем, перед якими стоїть країна, але й основні шляхи їх вирішення.

Бюджетний процес завжди відіграє особливу роль, оскільки він свідчить про ступінь демократизації суспільства.

У демократичній державі прийняття бюджету проходить через активне громадське обговорення. Виконання бюджету як основного політичного документа Уряду і парламенту залежить, значною мірою, від його достовірності. Якщо виявиться, що з року в рік проекти надходжень були завищеними чи фактичні державні витрати не відповідали запланованим видаткам, то з’явиться недовіра не стільки до основного фінансового документа, скільки до законодавчої та виконавчої гілок влади.

7 грудня 2000 року Верховна Рада України прийняла Бюджет-2001. Вперше в історії самостійної України бюджет було прийнято за три тижні до початку нового року.

Прийняття Бюджету-2001 відбулось досить неконфліктно і відносно узгоджено. На думку Міністра фінансів України Ігоря Мітюкова, бюджет вдалося швидко й спокійно прийняти завдяки конструктивній співпраці Уряду з парламентською більшістю. Хоча, перш за все, це пов’язано з тим, що бюджет набув достатньої визначеності.

Таблиця

Доходи, видатки, сальдо Зведеного бюджету за методологією,

що діяла у відповідному році,

(у % до ВВП)

1998 р.

виконання 1999 р.

виконання 8 міс. 2000 р.

виконання 2000 р.

план 2001 р.

план

Доходи 28,2 25,9 27,5 27,4 27,4

Видатки 30,4 27,4 26,3 27,4 27,4

Сальдо -2,2 -1,5 1,2 0 0

Проте, при зіставленні бюджетних надходжень та витрат по роках треба враховувати різні методологічні засади побудови бюджетів у 1998–1999, 2000 та 2001 роках.

На думку експертів Інституту політики, Закон України «Про Державний бюджет України на 2001 рік» засвідчує наміри Уряду вдосконалити бюджетні механізми впливу на соціально-економічний розвиток країни, а також містить низку прогресивних положень.

Треба відзначити, що хоча бюджет і сформовано на старій податковій базі, у 2001 році планується розпочати зниження податкового тиску на суб’єкти господарської діяльності. Так, скасовано збір до Державного інноваційного фонду та дорожнього збору. На нашу думку, зниження податкового навантаження впливатиме на розширення потенціалу само-фінансування капітальних вкладень підприємств. Внаслідок недорозвинутості вітчизняної банківської системи та обмеження можливостей щодо залучення зовнішніх інвестицій основним джерелом капітальних вкладень підприємств є їхні власні ресурси, тому зниження рівня податкових вилучень є одним із дієвих важелів стимулювання розширеного відтворення виробництва.

Одним із базових положень нового основного фінансового документа держави стала заборона здійснювати розрахунки з бюджетом у негрошовій формі (стаття 6). Очевидно, що функціонування системи негрошових розрахунків породжує зворотні стимули: по-перше, раціональною поведінкою для підприємств стає накопичення податкової заборгованості бюджету і дебіторської заборгованості за постачання власної продукції. Тому, при застосуванні залікових схем грошові надходження до бюджету зменшуються. По-друге, взаємозаліки та вексельні розрахунки ведуть до порушення умов конкуренції на ринках та розподілу бюджетних ресурсів на користь найменш ефективних суб’єктів господарювання. Застосування залікових схем спонукає Уряд здійснювати видатки в тих сферах, які можуть бути профінансовані в негрошовій формі. Таким чином, обмежуються напрями витрачання бюджетних коштів, видатки перерозподіляються на користь матеріально-технічного постачання, що шкодить соціальним програмам.

У 2001 році передбачається розпочати реформу міжбюджетних відносин у напрямі вирівнювання бюджетної забезпеченості жителів різних регіонів та створення чітких і об’єктивних критеріїв розподілу трансфертів із Державного бюджету до бюджетів областей. Нова методика розподілу трансфертів є більш об’єктивною та прозорою, а також вміщує чіткі критерії вирівнювання бюджетної забезпеченості областей України.

Розроблена система надання дотацій із Державного бюджету спонукатиме місцеві органи влади до раціональнішого управління видатками власних бюджетів, тому що обсяг дотацій прив’язано до кількості споживачів державних послуг, а не до мережі бюджетних установ та їхніх штатів. Поряд з цим, нові механізми перерахування дотацій бюджетам областей створюватимуть стимули для місцевих органів влади щодо збільшення обсягів надходжень до власних бюджетів. Згідно зі статтею 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2001 рік», при перевищенні планових показників надходжень загальнодержавних податків, що частково зараховуються як дотації Державного бюджету місцевим бюджетам, зростають суми дотацій із Державного бюджету.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: БЮДЖЕТНИЙ ПРОЦЕС-2000

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок