Головна Головна -> Реферати українською -> Макроекономіка -> Принципи і методи комплексного обґрунтування норм витрат праці

Принципи і методи комплексного обґрунтування норм витрат праці

Назва:
Принципи і методи комплексного обґрунтування норм витрат праці
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,01 KB
Завантажень:
253
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Принципи і методи комплексного обґрунтування норм витрат праці
За формою відображення витрат і результатів праці виокремлюють два види норм. До першого належать ті з них, що подані у витратній формі: норма часу на одиницю тієї чи іншої операції; трудомісткості виготовлення одиниці продукції чи роботи; кількості працівників, необхідної для виконання конкретного обсягу робіт з тієї чи іншої функції організаційнотехнічного забезпечення (маркетинг, бухгалтерський облік, оперативне управління виробництвом, постачання, ремонт та ін.) чи для обслуговування тих чи інших об'єктів (агрегатів, робочих місць та ін.).
До другого виду (в результатній формі) належать норми:—
виробітку — обсяг роботи (у натуральних одиницях), що повинен бути виконаний за одиницю часу;—
обслуговування — кількість об'єктів, що обслуговуються (одиниць устаткування, робочих місць, виробничих площ таін.), що закріплюються за одним працівником (чи групою);
- керованості — кількість працівників, безпосередній нагляд за діяльністю яких може ефективно здійснювати керівник визначеного рангу.
Норми часу, як правило, є вихідною базою для розрахунку інших їх видів, тому що робочий час є загальною мірою праці і, отже, нормування зводиться до визначення необхідних витрат часу на виконання тієї чи іншої роботи. Зазначимо, що таке функціональне призначення норм, очевидно, дало привід супротивникам нормування аргументувати доцільність використання "витратних методів". Насправді норми встановлюються на виконання робіт саме за тією продукцією, що користується попитом за визначеною ціною, тобто немає ніякої суперечності.
Як уже зазначалося, норми витрат і результатів праці не вичерпують усіх нормативних характеристик трудового процесу. До них належать: норми тривалості, трудомісткості, кількості, вироблення, нормовані завдання; обслуговування і керованості (можуть бути з достатньою підставою зараховані до норм витрат і результатів); складності праці (розряди робіт, категорії складності праці фахівців); оплати праці (тарифні ставки, оклади, норми зарплатомісткості робіт); санітарно-гігієнічних і естетичних умов праці (освітленості, шуму, температури й інших параметрів виробничого середовища, режими праці та відпочинку); соціальні та правові. Таке трактування норм праці відповідає положенням Конвенції № 150 (1978), серед основних сфер діяльності адміністрації праці — їх поширення на умови праці, заробітну плату, умови зайнятості, охорону праці та здоров'я, виробниче середовище, соціальні гарантії, інспекцію праці.
Щодо інженерно-управлінської праці в промисловому виробництві системою норм і нормативів передбачалися їх розробка і використання за двома напрямами: для оцінки якості та кількості праці. У першому розглядалося завдання оцінки ступеня складності (ваги) інженерно-управлінських робіт у зв'язку з їх тарифікацією для встановлення посадових окладів працівників, вирішення питань поділу праці та її оплати. У другому — визначення трудомісткості робіт і необхідної кількості працівників на основі розробки нормативів часу, виробітку, обслуговування, керованості та кількості.
Норма праці повинна бути економічно обґрунтованою для підприємства (з погляду мінімізації витрат на одиницю продукції), а для працівника — реально досяжною і водночас такою, що не дозволяла б йому без особливої напруженості виконувати її, тим самим не даючи приводу для перегляду норм. Із забезпеченням підприємств базовими нормативами потреба в перегляді норм, розроблених на їх основі, буде скорочуватися (з урахуванням можливості встановлення індивідуальних норм), а предметом перегляду можуть бути саме базові нормативи.
Ступінь обґрунтованості норм залежить від їх призначення і методів розрахунку. Чим більший контингент працівників, охоплюваних нормою, і чим більша частка стереотипних робіт, тим детальнішим має бути її обґрунтування шляхом розчленовування робіт на елементи. І навпаки, чим відносно менший контингент і чим менше можливостей регламентації змісту виконуваних робіт, тим більше підстав скористатися укрупненими нормами.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: Принципи і методи комплексного обґрунтування норм витрат праці

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок