Головна Головна -> Реферати українською -> Менеджмент -> Оцінювання ефективності інвестицій

Оцінювання ефективності інвестицій

Назва:
Оцінювання ефективності інвестицій
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,11 KB
Завантажень:
58
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Оцінювання зміни вартості грошей у часі. Показники ефективності інвестицій

Оцінювання зміни вартості грошей у часі

Планування інвестицій, визначення їх доцільності, прибутковості завжди є прогнозуванням майбутніх доходів і витрат, тобто грошових потоків. Чи однакову грошову цінність мають дохід, скажімо, 10 тис. грн, який буде одержано цього року, і такий самий дохід через три роки?

Якщо маємо 10 тис. грн зараз, то через рік за умови, що зберігатимемо їх у банку під 5 % річних, вони вже дорівнюватимуть 10,5 тис. грн, ще через рік — 11 тис. грн і т. д. А щоб мати через рік 10 тис. грн, сьогодні треба покласти в банк (мати в наявності) 9,5 тис. грн. Отже, у розрахунках, оцінках, порівняннях обсягів коштів, що розділені між собою часом, треба враховувати зміну їх вартості.

У загальному вигляді таке збільшення вартості грошей (Ft) визначається за формулою

F = P(\ + rJ, (12.1)

де Ρ — вартість грошей відповідно майбутня і теперішня; (1 + г)( — коефіцієнт компаундування; г — банківська річна ставка; t — порядковий номер року (починаючи з наступного за поточним), якому відповідає значення Р.

Такий перехід від оцінювання вартості грошей теперішньої до їх майбутньої вартості називається компаундуванням.

Зворотний процес отримання сьогоднішнього еквівалента вартості коштів, що мають бути в майбутньому, називається дисконтуванням. Загальна формула приведення обсягу коштів майбутнього

періоду (Ft) до еквівалентного обсягу поточного року (Р) має такий вигляд:

де г — ставка дисконту;

- коефіцієнт дисконтування.

Якщо рівень г прогнозується змінним для різних років, то формула приведення обсягу грошових надходжень у році t до поточного року матиме вигляд

Приклад 1. Яким коштам сьогодні еквівалентна сума 100 тис. грн, що її одержать через три роки (річний процент — 5 %)? За формулою (12.2) дисконтування

Приклад 2. Які кошти треба мати сьогодні, щоб через п'ять років повернути борг у сумі 500 тис. грн (банківський депозитний процент у перші два роки — 3,5 %, у наступні три роки — 5 %).

Треба привести вартість майбутніх коштів (F) до поточного періоду (Р):

Приклад 3. Організація міні-пекарні вартістю 40 тис. грн. має за прогнозованими розрахунками приносити упродовж п'яти років щорічний чистий прибуток у сумі 12 тис. грн. Чи доцільний цей проект?

Необхідно порівняти загальний прибуток за п'ять років і обсяг витрат 40 тис. грн. Визначимо сумарну за п'ять років вартість очікуваного прибутку (у тис. грн.), привівши кошти кожного року до умов того часу, коли ми маємо витратити 40 тис. грн інвестицій (ставку дисконту візьмемо 10 %):

разом за п'ять років — 45,45 тис. грн.

Ця сума приведена до умов поточного року й може порівнюватися з обсягом інвестицій 40 тис. грн. Чистий приведений прибуток перевищує інвестиційні витрати на 5,5 тис. грн. Проект можна вважати доцільним.

Використання механізму дисконтування майбутніх грошових надходжень практично є методом порівняння доходу від проекту й доходу від вкладання тих самих грошей у банк під щорічний процент. У наведеному прикладі організація міні-пекарні є прибутковішим варіантом, аніж вкладання грошей у банк. Але це не означає, що проект буде прийнятий інвестором. Його прибутковість слід перевірити за допомогою інших показників і порівняти з іншими проектами, які можуть бути в інвестора.

Показники ефективності інвестицій

Основним принципом оцінювання ефективності є порівняння обсягів доходів та витрат, що їх забезпечили. Обґрунтовуючи економічну ефективність інвестиційних проектів, застосовують комплекс показників, що відображають різні аспекти вже зазначеного принципу і дають змогу оцінити доцільність інвестицій системніше.

Для переходу до викладення порядку розрахунку показників наведемо їх умовні позначення:

Ρ — обсяг грошових надходжень від економічної діяльності об'єкта інвестицій після введення його в експлуатацію;

Bl— обсяг інвестицій, що потрібні для введення об'єкта в експлуатацію (витрати інвестиційні);

Ве — обсяг поточних витрат діючого об'єкта, необхідних для виробництва товарів чи послуг, що виробляє створений об'єкт (витрати експлуатаційні);

At— величина нарахованої за рік амортизації основних фондів, створених за рахунок інвестицій;

Τ— кількість років життя проекту (експлуатація об'єкта та отримання доходів від інвестицій);

t — індекс (порядковий номер) кожного року експлуатації об'єкта,

t=\,2,...,T.

1. Чиста приведена вартість проекту (NPV) розраховується як сума щорічних обсягів доходів без витрат, приведених до умов поточного року:

Для прийняття проекту ЖРКмає перевищувати нуль.

2. Термін окупності проекту (Tk) визначає кількість років, за які загальний приведений прибуток дорівнюватиме обсягу інвестицій. Він дорівнює такому t (Tk = t), при якому

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Оцінювання ефективності інвестицій

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок