Головна Головна -> Реферати українською -> Менеджмент -> Чиста монополія

Чиста монополія

Назва:
Чиста монополія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,47 KB
Завантажень:
302
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат
Чиста монополія


1 Характерні ознаки чистої монополії
В узагальненому випадку монополія - це ринок з одним продавцем і багатьма покупцями. Як єдиний виробник товару монополіст знаходиться в унікальному становищі. Якщо монополіст вирішує підвищити ціну товару, він може не турбуватися про конкурентів, які за рахунок нижчих цін могли б захопити більшу долю ринку. Монополіст утримує ринок у своїй владі і повністю контролює обсяг випуску продукції, призначеної для продажу.
Однак це не означає, що монополіст може назначати будь-яку високу ціну, оскільки це може вплинути на обсяг продажу. Щоб максимізувати прибуток, монополіст повинен спочатку визначити як характиристики ринкового попиту, так і свої затрати. Оцінка попиту і затрат є вирішальною в процесі прийняття фірмою економічного рішення. Володіючи такими даними, монополіст повинен прийняти рішення про обсяги виробництва і продажу. Ціна на одиницю продукції встановлюється монополістом в залежності від кривої ринкового попиту.
Характерні риси чистої монополії:
Ш
якщо в конкретній галузі функціонує лише одна фірма – це приклад чистої (абсолютної) монополії;
Ш
продукція, яка виготовляється монополістом, є унікальною і відсутні її близькі замінники;
Ш
фірма-монополіст має значний контроль над ціною, а по суті, диктує ціну на свою продукцію. На падіння попиту монополіст відповідає зміною пропозиції товару , що викликає зміну обсягів попиту і ціни.
Ш
вступ у монопольну галузь нових підприємств блоковано економічними , фінансовими, правовими , технологічними та іншими перешкодами;
Ш
нецінова конкуренція відсутня і, в основному, фірма-монополіст проводить роботу щодо пропагування лояльності монополії стосовно громадських організацій і споживачів загалом.
2 Визначення ціни і обсягів виробництва в умовах чистої монополії
Як ми вже розглядали на прикладі досконалої конкуренції, умовою максимізаціії прибутку фірми є рівність граничних доходів граничним затратам. В цьому полягає вирішення проблем і для монополіста.
На рис.6.1 крива ринкового попиту D є одночасно і кривою середнього доходу монополіста. Ціна одиниці продукції в цьому випадку є функцією обсягу виробництва. Граничний дохід і граничні затрати співпадають за обсягу виробництва продукції Q. За допомогою кривої попиту можемо визначити ціну Р, яка відповідає даній кількості продукції Q.
Випускаючи продукцію обсягом Q і продаючи її за ціною Р* , монополіст отримує максимальний прибуток.
 
Рисунок 6.1 - Графік максимізації прибутку
При зниженні обсягів виробництва крива граничного доходу перевищує граничні затрати, а отже, монополіст недоотримує частку прибутку, хоча і має можливість продавати продукцію за більш високою ціною .
Аналогічна ситуація має місце при збільшенні обсягів виробництва понад Q. В цьому випадку монополіст змушений продавати продукцію в більшій кількості, але за нижчою ціною, що також призводить до втрат прибутку. Обсяги втраченого прибутку при зниженні обсягів виробництва до Q1 або при збільшенні до Q2 показано на рис.6.1 відповідними виділеними областями.
Отже, для максимізації прибутку обсяги виробництва у монополіста повинні бути такими, за яких граничний дохід дорівнюватиме граничним затратам. Ціна, яку встановить монополіст для таких обсягів виробництва, відповідатиме точці на кривій попиту.
Проаналізуємо можливі дії монополіста при зміні попиту на монопольному ринку. Зміна попиту на продукцію монополіста викличе з боку останнього певну реакцію: він може змінити ціну, не змінюючи обсягів виробництва, змінити обсяги виробництва, не міняючи ціну, змінити обидва фактори. Названі ситуації показано на рис. 6.2 і 6.3.
Рисунок 6.2 - Залежність ціни від зміни попиту за незмінного обсягу виробництва
Рисунок 6.3 - Залежність обсягів виробництва від зміни попиту за незмінної ціни
В більшості випадків зміна попиту викликає зміну як ціни, так і обсягу випуску продукції. Але можливі часткові випадки, зображені на рис.6.2 і 6.3, показують суттєву різницю між монопольною і конкурентною пропозицією.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Чиста монополія

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок