Головна Головна -> Реферати українською -> Менеджмент -> Природа і визначення поняття лідерства

Природа і визначення поняття лідерства

Назва:
Природа і визначення поняття лідерства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,60 KB
Завантажень:
27
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат
Природа і визначення поняття лідерства


Організації, що добиваються успіху, відрізняються від протилежних їм головним чином тим, що мають більш динамічне і ефективне керівництво. В сучасній російській мові під керівництвом, з погляду власника, мається на увазі або індивід (керівник) або група (керівний склад), або ж процес, т.е володіючий індивідуальними особливостями спосіб управління організацією. Синонімами слів керівництво і керівник є слова лідерство і лідер.
Питання лідерства викликали інтерес людей із стародавніх часів. Проте систематичне, цілеспрямоване і широке вивчення лідерства почалося тільки з часів Ф.Тейлора. Було проведено дуже багато досліджень. Проте все ще не існує повної згоди з приводу того, що таке лідерство і як воно повинне вивчатися.
Природа лідерства може краще зрозуміти, якщо його порівняти з власне управлінням. Бути менеджером і бути лідером в організації - це не одне і теж. Менеджер в своєму впливі на роботу підлеглих і побудові відносин з ними перш за все використовує і покладається на посадову основу влади і джерела, її живлячі. Лідерство ж, як специфічний тип відносин управління, грунтується більше на процесі соціальної дії, а точніше взаємодії в організації. Цей процес є набагато більш складним, вимагаючим високого рівня взаємозалежності його учасників. На відміну від власне управління лідерство припускає наявність в організації послідовників, а не підлеглих. Відповідно відносини "начальник-підлеглий", властиві традиційному погляду на управління, замінюються відносинами "лідер-послідовник".
Так, якщо узяти як приклад директора заводу, то за посадою він є менеджером. Посада відкриває йому дорогу до лідерства. Процес впливу на людей з позиції займаної в організації посади називається формальним лідерством. Проте в своєму впливі на людей директор не може покладатися тільки на посаду. Наочно це стає очевидним, коли з'ясовується, що один з його замов, має менше формальної влади, користується великим успіхом в управлінні в стресових і конфліктних ситуаціях або при рішенні життєве важливих для підприємства проблем. Цей заступник користується підтримкою, довір'ям, пошаною, а може бути, і любов'ю колективу за свою компетентність, розсудливість і хороше відношення до людей.
Бути менеджером ще не означає автоматично вважатися лідером в організації, оскільки лідерству значною мірою властива неформальна основа. Можна посідати першу посаду в організації, але не бути в ній лідером. У вищенаведеному прикладі 8 колективі лідером швидше вважатиметься заступник, ніж його безпосередній начальник директор заводу. Процес впливу через здібності і уміння або інші ресурси, необхідні людям, одержав назву неформального лідерства.
Неформальний характер лідерської позиції у великій мірі обумовлений використовуванням особової основи влади і джерел, її живлячих. Ідеальним для лідерства вважається використовування ефективного поєднання обох основ влади.
У ході вивчення проблеми лідерства ученими було запропоновано багато різних визначень даного поняття. Згідно Дж.Терри, лідерство - це дія на групи людей, спонукаюча їх до досягнення загальної мети. Р.Танненбаум, І.Вешлер і Ф.Массарік визначали лідерство, як міжособова взаємодія, що проявляється в певній ситуації за допомогою комунікаційного процесу і направлене на досягнення специфічної мети або цілей. Г.Кунц і С.О'Доннелл вважають, що лідерство пов'язано з дією на людей, переслідуючою досягнення загальної мети.
Сила і примушення при лідерстві часто замінюються спонукою і натхненням. В результаті лідерського підходу дія грунтується на ухваленні людьми вимог лідера без явного або прямого прояву влади. Здатність лідера впливати на людей дає йому можливість використовувати владу і авторитет одержувані від його послідовників.
Лідерство - це тип управлінської взаємодії (в даному випадку між лідером і послідовниками), заснований на найефективнішому для даної ситуації поєднанні різних джерел влади і направлений на спонуку людей до досягнення загальних цілей. З цього і інших визначень лідерства витікає, що лідерство є функцією лідера, послідовників і ситуативних змінних.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Природа і визначення поняття лідерства

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок