Головна Головна -> Реферати українською -> Менеджмент -> Теорія споживчої поведінки

Теорія споживчої поведінки

Назва:
Теорія споживчої поведінки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,01 KB
Завантажень:
53
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат
Теорія споживчої поведінки


1 Споживчі уподобання. Способи їх опису та формалізації
Як можна описати споживчі уподобання прийнятним чином, якщо існує величезна кількість товарів і послуг та величезна різноманітність особистих смаків? Краще всього спочатку розглянути ці уподобання в плані порівняння асортиментного набору споживчих товарів і послуг. Такий набір включає один або декілька предметів споживання. Наприклад, він може містити різні продукти харчування або поєднувати продукти харчування, одяг і паливо, які споживач купує щомісяця.
Розглянемо основні допущення, які згодом використаємо для моделювання споживчої поведінки.
Допущення А. Уподобання вже сформувалися. Це означає, що споживачі можуть порівнювати і класифікувати всі набори споживчих товарів і послуг.
Допущення Б. Уподобання транзитивні. Якщо споживач віддає перевагу набору А над В, а В над С, то це означає, що він надасть також перевагу набору А над С.
Допущення В. Споживачі віддають перевагу більшій кількості будь-якого товару над меншою.
Споживчі уподобання можна відобразити графічно, використовуючи криві байдужості.
Крива байдужості - це сукупність споживчих наборів, які забезпечують однаковий рівень задоволення потреб.
Отже, всі набори, що лежать на кривій байдужості, рівноцінні для даного споживача.
Припустимо, що існує лише два умовних товари - продукти харчування і одяг. В даному випадку набори відображатимуть поєднання певної кількості продуктів і одягу, які людина захоче придбати.
Набір А (рис. 3.1) кращий за набір Е, бо забезпечує споживача більшою кількістю і одягу, і продуктів. Аналогічно набір D кращий за А. Заштриховані на рис.3.1 області містять набори, які однозначно гірші або кращі за набір А з точки зору споживчої задоволеності.
А як порівняти набори В, F і C з А? Відповідь можна отримати, розглядаючи криві байдужості (рис. 3.2).
Рисунок 3.1 - Порівняння індивідуальних уподобань
споживачів
Рисунок 3.2 - Крива байдужості
Крива байдужості в даному випадку вказує, що споживач байдужий до трьох товарних наборів А, B і C, тобто він не почуває себе ні гірше, ні краще, відмовившись від десяти одиниць продуктів і отримавши двадцять одиниць одягу при переміщенні від набору А до В (аналогічно від А до С).
Для того, щоб описати уподобання людини за всіма наборами, ми можемо зобразити множину кривих байдужості, яку називають картою байдужості. Кожна крива байдужості характеризує набір споживчих товарів і послуг, до яких людина відноситься одинаково.
Рисунок 3.3 - Карта байдужості
На рис. 3.3 показано три криві байдужості. Крива U3 забезпечує найвищий рівень задоволення, U1 - найнижчий.
Криві байдужості не можуть перетинатись, бо це протирічить основним допущенням про поведінку споживача.
Слід зауважити, що люди йдуть на компроміси, коли роблять вибір між двома, трьома чи більшим числом товарів, і криві байдужості дають змогу зрозуміти причини цього явища (рис. 3.4).
Рисунок 3.4 - Графічна побудова граничних норм
заміщення
Переміщуючись від набору споживчих товарів А до набору В, ми бачимо, що споживач готовий відмовитись від 6 одиниць одягу, щоб отримати 1 одиницю продуктів харчування. Однак, рухаючись від набору В до С, він готовий поступитися лише 4 одиницями одягу, щоб отримати додаткову одиницю продуктів і т. д.
Чим більше одягу і менше їжі споживає людина, тим більше вона готова відмовитись від одягу заради продуктів харчування.
Ця модель відображає той факт, що більшість споживачів отримують все менше і менше задоволення в міру споживання ними все більшої і більшої кількості якого-небудь товару.
Для кількісного визначення обсягу деякого товару, яким споживач готовий пожертвувати заради іншого, використаємо вимірник, що називається граничною нормою заміщення (MRS).
Гранична норма заміщення продуктів харчування F одягом C характеризується максимальною кількістю одягу, від якого готова відмовитись людина, щоб отримати додаткову одиницю продуктів харчування
. (3.1)
Оскільки відношення - від’ємна величина, то прийнято ставити знак "-", щоб величина граничної норми заміщення MRS була додатною.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Теорія споживчої поведінки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок