Головна Головна -> Реферати українською -> Менеджмент -> Еволюція теорії та практики менеджменту

Еволюція теорії та практики менеджменту

Назва:
Еволюція теорії та практики менеджменту
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,26 KB
Завантажень:
117
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Еволюція теорії та практики менеджменту
Історичний розвиток передумов сучасного менеджменту
Сучасні теорії менеджменту
Порівняльна характеристика американської та японської моделей менеджменту
Маркетинговий підхід в управлінні
Соціальна відповідальність та етика в менеджменті
1. Історичний розвиток передумов сучасного менеджменту
Практика управ-ління така ж давня, як існування людства. Навіть первісні люди жили орга-нізованими групами — примітивними формами організацій. Джерела сучас-ного менеджменту знаходимо у діях Мойсея при виведенні ізраїльтян з Єгипту, Олександра Македонського при управлінні військами, в трактатах мислителів Древнього Китаю, зокрема в "Трактаті про військове мистецтво" Сунь-Цзи. Стародавні вчені встановили важливі принципи організації, висло-вили основні ідеї, які є близькими до основ сучасного менеджменту.
Здійснимо невеликий історичний екскурс. Однією з найбільш давніх ци-вілізацій є шумерська культура, відома, зокрема, письмовими документами, складеними 3000 років до н.е. Жреці в шумерському місті Ур (на території сучасного Іраку) подавали у визначеному порядку звіти головному жерцю. Ці дії термінологією сучасного менеджменту можна кваліфікувати як адмі-ністративний контроль на базі звітності. Оскільки шумери усвідомлювали необхідність організаційного контролю, фактично найдавнішими письмо-вими документами в світі є п'ятитисячолітні рахунки їх інвентаризацій.
Цілком імовірно, що управлінські потреби цієї давньої цивілізації сприяли винайденню шумерської письменності.
У стародавніх римлян також знаходимо чимало прикладів ефективного управління. Можливо, найвідоміший з них — реорганізація імперії імперато-ром Діоклетіаном. Ставши на престол у 284 р. до н.е., Діоклетіан зрозумів, що його імперія стала некерованою: надто багато питань імператор змуше-ний був вирішувати особисто. Відкинувши існуючу структуру, Діоклетіан запропонував нову, з більшою кількістю рівнів управління, що дозволило оптимізувати співвідношення централізації та децентралізації влади.
Важливий внесок у формування передумов управлінської теорії зробила церква, запровадивши описи обов'язків священнослужителів різних рівнів.
Чітке формулювання їх обов'язків забезпечувало надходження інформації (розпоряджень) від Папи Римського до мирян, тобто була створена ефективна комунікаційна мережа.
Хоча давні цивілізації та церква подають приклади ефективної практики управління, технічні впровадження періоду промислової революції здійснили більш динамічний вплив на розвиток теорії менеджменту. Це наочно проявилося в історії Великобританії у період з 1700 до 1785 рр., коли в організації виробництва відбулися суттєві зміни. У ХVІІІ-му столітті спочатку виникла система кустарної промисловості, коли виробники виготовляли продукцію у власних домівках. Однак невдовзі з'явилися підприємливі люди, які пропонували забезпечити кожного виробника необхідними матеріалами та умови сплати їм визначеної суми за кожну виготовлену одиницю продукції. Нарешті з'явилася фабрична система, для якої характерним є розміщення під одним дахом багатьох верстатів, що працювали за допомогою енергії.
Управління при фабричній системі характеризується, перш за все, суворим контролем операцій. Власників підприємств насамперед цікавило отримання максимально можливого прибутку на вкладений капітал. Тому велика увага приділялася спрощенню виробничих операцій, скороченню підходів і спонуканню працівників підвищувати продуктивність. Це викли-кало появу наукових методів управління.
2. Сучасні теорії менеджменту
У першій половині ХХ-го ст. отримали розвиток чотири школи управ-лінської думки. Хронологічно вони можуть бути подані так:
^ школа наукового управління;
^ класична (адміністративна) школа;
^ школа людських стосунків (поведінкова);
^ кількісна школа.
Досвід засвідчує, що названі школи стикаються та перетинаються у пи-таннях теорії і практики менеджменту, а в межах організації можна знайти елементи всіх підходів.
ШКОЛА СУЧАСНОГО УПРАВЛІННЯ
Розвиток виробництва на межі ХІХ-ХХ ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Еволюція теорії та практики менеджменту

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок