Головна Головна -> Реферати українською -> Математика -> Вимірювання кутів

Вимірювання кутів

Назва:
Вимірювання кутів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
123,80 KB
Завантажень:
161
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
При геодезичному забезпеченні будівельно-монтажних робіт виникає потреба вимірювати і задавати кути в горизонтальній і вертикальній площинах.

Суть вимірювання горизонтального кута полягає ось у чому. Нехай на місцевості є три точки — А, В і С, розташовані на різних висотах (рис.1). Розмістимо над вершиною кута, який вимірюємо, паралельно горизонтальній площині градуйоване коло R, через центр якого проходить прямовисна лінія BB1. Тоді проекції напрямів ВС і ВА, кут між якими вимірюють, перетнуть шкалу кола по поділках с' і а' (відліком). Різниця цих відліків дає шуканий кут

Описану геометричну схему вимірювання горизонтального кута здійснюють кутомірним інструментом, який називається теодолітом; ним вимірюють горизонтальні й вертикальні кути.

До комплекту теодоліта входять штатив і висок. Теодоліт кріплять до головки штатива за допомогою станового гвинта. За допомогою виска центрують інструмент над точкою. Обертові частини теодоліта мають закріплений гвинт і мікрометричний (навідний) гвинт для повільного і плавного обертання.

Щоб виміряти горизонтальний кут, при нерухомому лімбі 8 обертанням алідади 9 послідовно наводять зорову трубу на точки А і С (рис. 1, 2) і за допомогою відлікового пристрою роблять відліки на лімбі. Різниця відліків дає значення кута , який вимірюють.

l - зорова труба; 2— вісь обертання труби, 3— підставки; 4 — триніжок, 5 — підйомні гвинти, 6 — штатив; 7 — становий гвинт, 8, 11 — лімби, 9, 10 — алідади.

При інженерно-геодезичних роботах на будівельних майданчиках застосовують теодоліти Т2, Т5, ТІ5, Т30. Після літери цифра означає середню квадратичну похибку, з якою прилад дає змогу вимірювати кути.

Для встановлення теодоліта в робоче положення здійснюють такі перевірки:

— вісь UUl циліндричного рівня алідади горизонтального круга має бути перпендикулярною до осі ІІ1 обертання теодоліта, тобто UU1 II1;

— візирна вісь VV1 зорової труби — перпендикулярною до осі ТТ1 обертання труби, тобто VV1 ТТ1;

— вісь обертання труби ТТ1 — перпендикулярною до осі обертання теодоліта, тобто ТТ1 II1;

— сітка ниток теодоліта має бути встановлена без перекосу.

Теодоліт приводять у робоче положення регулюванням гвинтами і фіксуванням показників рівнів приладу.

Коли зводять будівлі підвищеної поверховості і високі споруди, точність передачі осей теодолітом недостатня. Тому в таких випадках застосовують зеніт-прилад, спеціально призначений для визначення зміщення точок по вертикалі.

Результати вимірювань записують до журналу вимірювань горизонтальних кутів.

Завантажити цю роботу безкоштовноРеферат на тему: Вимірювання кутів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок